Sport

O singură clarificare în Liga Națiunilor

Ziarul de Vrancea
15 oct 2020 504 vizualizări

Islanda a retrogradat, dar spre deosebire de România, mai are o șansă la Euro 2021

*Câteva precizări în legătură cu regulamentul: Câștigătoarele grupelor din Divizia A vor juca într-un Final Four; câștigătoarele grupelor B, C și D promovează în eșaloanele superioare: ultimele clasate în grupele din Diviziile A și Bretrogradează în eșaloanele inferioare; ultimele din grupele Diviziei C joacă baraje între ele, deoarece în Divizia D sunt doar două grupe: primul criteriu de calificare la egalitate de puncte este reprezentat de rezultatele directe, înaintea golaverajului; după încheierea grupelor de calificare pentru Cupa Mondiale, locurile secunde din cele zece grupe, plus primele două echipe din Liga Națiunilor care n-au obținut calificarea prin preliminarii mondiale, vor susține baraje pentru încă șase locuri la Mondialul din Qatar *cu două runde înainte de încheierea grupelor din cele patru divizii ale Ligii Națiunilor, o singură clarificare: Islanda a retrogradat în Divizia B! Nu credem că eliminarea României din barajul pentru Euro 2021 reprezintă doar o palidă consolare pentru islandezi! Unicul obiectiv pentru tricolori ar fi evitarea retrogradării în Divizia C, în luptă cu Irlanda de Nord. Ceea ce ar aduce o șansă la intrarea în urna a doua pentru preliminariile mondiale.

Divizia A

Grupa 1: Bosnia-Herțegovina – Olanda 0-0; Polonia – Italia 0-0. Italia – Olanda 1-1.Pellegrini ('16) / van de Beek ('25); Polonia – Bosnia 3-0. Lewandowski ('40, '52) Linetty ('45^1). Clasament: 1. Polonia – 7 p; 2. Italia – 6 p; 3. Olanda – 5 p; 4. Bosnia – 2 p. Ultimele meciuri: Olanda – Bosnia, Italia –Polonia (15 noiembrie), Bosnia – Italia, Polonia – Olanda (18 noiembrie).

Grupa 2: Anglia – Belgia 2-1.Rashford ('39 – penalty),Mount ('66) / Lukaku ('16 – penalty); Islanda – Danemarca 0-3.Sigurlauson ('45 – autogol), Eriksen ('46), Skov ('61); Anglia – Danemarca 0-1.Eriksen ('35 – penalty); Islanda – Belgia 1-2. Sævarsson ('17) / Lukaku ('9, '38 – penalty). Clasament: Belgia – 9 p: 2. Danemarca – 7 p; 3. Anglia – 7 p; 4. Islanda – 0 p. Ultimele meciuri: Belgia – Anglia, Danemarca –Islanda (15 noiembrie), Belgia – Danemarca, Anglia –Islanda (18 noiembrie).

Grupa 3: Franța – Portugalia 0-0; Croația – Suedia 2-1.Vlasic ('32),Kramaric ('84) / Berg ('66); Croația – Franța 1-2.Vlasic ('64), Griezmann ('8), Mbappé ('79); Portugalia – Suedia 3-0.B.Silva ('21), Jota ('44, '72). Clasament: 1.Portugalia – 10 p; 2. Franța -10 p; 3. Croația – 3 p; 4. Suedia – 0 p. Ultimele meciuri: Portugalia – Franța, Suedia – Croația (14 noiembrie), Croația – Portugalia, Franța – Croația (17 noiembrie).

Grupa 4: Spania – Elveția 1-0. Oyarzabal ('9); Ucraina – Germania 1-2. Malinovski ('77 – penalty) / Ginter ('20), Goretzka ('49); Germania – Elveția 3-3.Werner ('28), Havertz ('55), Gnabry ('60) / Gavranovic ('7, '57), Freuler ('28); Ucraina – Spania 1-0. Țîgankov ('76). Clasament: Spania – 7 p; 2. Germania – 6 p; 3. Ucraina – 6 p; Elveția – 2 p.Ultimele meciuri: Germania – Ucraina, Elveția – Spania (14 noiembrie), Elveția – Ucraina, Spania – Germania (17 noiembrie).

 

        Liga B

Grupa 1: Norvegia – România 4-0.Haaland ('13, '64, '74), Sørloth ('39); Irlanda de Nord – Austria 0-1.Gregoritsch ('42); România – Austria 0-1.Schöpf (76); Norvegia – Irlanda de Nord 1-0. Dallas ('68 – autogol).Clasament: 1.Austria – 9 p; 2.Norvegia – 9 p; 3. România – 4 p; 4. România – 1 p. Ultimele meciuri: Austria – Irlanda de Nord, România – Norvegia (15 noiembrie), Austria – Norvegia, Irlanda de Nord – România (18 noiembrie).

Grupa 2: Israel – Cehia 1-2.Zahavi ('56) / Hanna ('14-autogol), Vydra ('48); Scoția – Slovacia 1-0. Dykes ('54); Scoția – Cehia 1-0. Fraser ('6); Slovacia – Israel 2-3.Hamsik ('16) , Mak ('36) /Zahavi ('68, '76, '89). Clasament: 1. Scoția – 10 p; 2. Cehia – 6 p; 3. Israel – 5 p; 4.Slovacia – 1 p. Ultimele meciuri: Slovacia – Scoția, Cehia – Israel (15 noiembrie), Cehia – Slovacia, Israel – Scoția (18 noiembrie).

Grupa 3: Rusia – Turcia 1-1. Miranciuk ('28) / Karaman ('62); Serbia – Ungaria 0-1.Könyves ('20); Rusia – Ungaria 0-0: Turcia – Serbia 2-2.Çalhanoglu ('57), Tufan ('76) / Milinkovic ('22), A.Mitrovic ('49 –penalty). Clasament: 1. Rusia – 8 p; 2. Ungaria – 7 p; 3,Turcia -3 p; 4. Serbia – 2 p. Ultimele meciuri: Turcia – Rusia, Ungaria – Serbia (15 noiembrie), Ungaria –Turcia, Serbia – Rusia (18 noiembrie).

Grupa 4: Finlanda – Bulgaria 2-0. Taylor ('52), Jensen ('67); Irlanda - Țara Galilor 0-0; Finlanda – Irlanda 1-0.Jensen ('66); Bulgaria - Țara Galilor 0-1. J.Williams ('85). Clasament: 1. Țara Galilor – 10 p; 2. Finlanda – 9 p; 3. Irlanda – 2 p; 4. Bulgaria – 1 p. Ultimele meciuri: Bulgaria – Finlanda, Țara Galilor – Irlanda (15 noiembrie), Irlanda – Bulgaria, Țara Galilor – Finlanda (18 iunie).

Divizia C

Grupa 1: Luxemburg – Cipru 2-0.Sinani ('12, '38); Muntenegru – Azerbaidjan 2-0. Jovetic ('9), Ivanovic ('71); Azerbaidjan – Cipru 0-0; Muntenegru – Luxemburg 1-2.Ivanovic ('34) / Muratovic ('42), Sinani ('86). Clasament: 1. Luxemburg – 9 p; 2.Muntenegru – 6 p; 3. Azerbaidjan – 4 p; 4.Cipru – 1 p.Ultimele meciuri: Azerbaidjan – Muntenegru, Cipru – Luxemburg (14 noiembrie), Luxemburg – Azeribaidjan, Muntenegru – Cipru (17 noiembrie)

Grupa 2: Estonia – Macedonia de Nord 3-3.Sappinen ('33, '61), Liivak ('76 – penalty) / Kuusk ('3 – autogol), Pandev ('80),Zajkov ('88); Armenia – Georgia 2-2. Bairamian ('6), Mhitarian ('89 – penalty) / Kaciarava ('46), Okriașvili ('74(; Macedonia de Nord – Georgia 1-1.Alioski ('90Â3 – penalty) . Kvarațhelia ('74); Estonia – Armenia 1-1.Sappinen ('14) / Hohvanissian ('8). Clasament: Macedonia de Nord – 6 p; 2. Georgia – 6 p: 3. Armenia – 5 p; 4. Estonia – 2 p. Ultimele meciuri: Macedonia de Nord – Estonia, Georgia – Armenia (15 noiembrie), Armenia - Macedonia de Nord, Georgia – Estonia (18 noiembrie).

Grupa 3: Grecia – R. Moldova 2-0. Bakasetas ('45Â3 – penalty), Mantalos ('80); Kosovo – Slovenia 0-1.Vuckic ('22); Grecia – Kosovo 0-0; R. Moldova – Slovenia 0-4. Lovric ('6), Vuckic ('37 – penalty, '42, '55 – penalty). Clasament: 1.Slovenia – 10 p; 2, Grecia – 8 p; 3.Kosovo -2 p; 4. R.Moldova – 1 p. Ultimele meciuri: R.Moldova – Grecia, Slovenia – Kosovo (15 noiembrie), Grecia – Slovenia, Kosovo-R.Moldova (18 noiembrie).

Grupa 4: Kazahstan – Albania 0-0; Lituania – Belarus 2-2. Novikovas ('7),Laukzemis ('76); Belarus – Kazahstan 2-0.Iablonski ('36), Iuzepciuk ('90Â3); Lituania – Albania 0-0. Clasament: 1. Belarus – 7 p; 2.Lituania – 5 p; 3.Albania – 5 p; 4.Kazahstan – 4 p. Ultimele meciuri: Albania – Kazahstan, Belarus – Lituania (15 noiembrie), Albania – Belarus, Kazahstan – Lituania (18 noiembrie)

Divizia D

Grupa 1: I.Feroe – Letonia 1-1.Færø ('28) / Ikaunieks ('25); Andorra – Malta 0-0; Letonia –Malta 0-0; Letonia – Malta 0-1.Borg ('90Â7); I.Faroe – Andorra 2-0.K.Olsen ('19, '33). Clasament: 1. I.Feroe – 10 p; 2. Malta – 5 p; 3. Letonia – 3 p; 4. Andorra – 2 p.Ultimele meciuri: Malta – Andorra, Letonia – I.Feroe (14 noiembrie), Andorra – Letonia, Malta – I.Feroe (17 noiembrie).

Grupa 2: Liechtenstein – Gibraltar 0-1. De Barr ('10); Liechtenstein – San Marino 0-0.Clasament: 1.Gibraltar – 6 p; 2. Liechtenstein – 4 p; 3. San Marino – 0 p.Ultimele meciuri: San Marino – Gibraltar (14 noiembrie), Gibraltar – Liechtenstein (17 noiembrie).


În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.