O repriză de vis la Baku

29 mai 2019 485 vizualizări

Chelsea a câștigat Liga Europa după ce a învins, în finală, cu 4-1 (0-0) pe Arsenal * Eden Hazard a fost desemnat omul meciului

Chelsea a câștigat, miercuri seară, pentru a doua oară Liga Europa, învingând în finala de la Baku rivala ei din Premier League. Arsenal Londra, cu scorul de 4-1. Toate golurile au fost marcate în repriza a doua timp de 23 de minute. Prima parte a fost echilibrată, cu o ușoară notă de superioritate a “tunarilor”, care au avut o primă mare ocazie de gol în min. 9, iar Granit Xhaka a zguduit bara cu un șut prin surprindere la colțul lung (’32). Chiar dacă Chelsea a avut un final bun de repriză (Giroud a fost aproape din gol în min. 39), nimeni nu și-ar fi imaginat ceea ce avea să se întâmple după pauză: Olivier Giroud, bine deschis de Emerson, a păcălit apărearea tunarilor și l-a învins pe Petr Cech cu un șut în diagonală. Arsenal s-a avântat mai mult în atac, iar Chelsea a suprins din nou pe contră: după o pasă mirifică primită de la Hazard, Pedro Rodriguez a reușit să înscrie cu un șut din colțul careului mare (’60). Apărarea Arsenalului a cedat în continuare și după numai cinci minute Maitland-Niles l-a faultat în careu pe Hazard și Gianluca Rocchi a acordat un penalty pe care Hazard l-a transformat cu fentă. În continuare, nigerianul Iwobi, de-abia introdus de Unai Emery în echipa Arsenal a înscris golul de onoare (’69), iar Eden Hazard, servit de Giroud, a completat dubla. Au jucat echipele:

Chelsea: Kepa – Azpilicueta, Christensen, David Luiz, Emerson – Kanté, Jorginho, Kovacic (’76 – Barkley) – Pedro (’71 – Willian), Giroud, Hazard (’89 – Zappacosta).

Arsenal: Cech – Papastathopoulos, Koscielny, Nacho (’66 – Guendouzi) – Maitland, Torreira (’66 – Iwobi), Xhaka, Kolasinac – Özil (’77 – Willock) –Lacazette, Aubameyang.

La final, căpitanul învingătorilor, Cesar Azpilicueta, a primit trofeul de la președintele UEFA, Aleksander Ceferin, trofeu adus pe teren de fostul internațional olandez Pierre van Hooijdonk, ambasador al finalei. Jucătorul meciului a fost desemnat belgianul Eden Hazard, autor a două goluri și o pasă decisivă. “În prima repriză, ambele echipe au fost un pic stresate, pentru că este finala. Când a marcat Olivier, cred că a fost începutul unei seri minunate. Am controlat jocul și sunt fericit că ridic acest trofeu împreună cu băieții”, a spus Hazard despre finala cu Arsenal. Hazard nu a dorit să comenteze prea mult discutata sa plecare la Real Madrid. “Am luat o decizie în urmă cu două săptămâni. O să aflați în vreo două zile. Cred că este o despărțire, dar în fotbal nu se știe niciodată”, a adăugat el. Acesta a fost ultimul meci al portarului de la Arsenal, Petr Cech, care s

Maurizio Sarri (antrenor, Chelsea): “Sunt foarte fericit. Acest trofeu este foarte important pentru noi. Am meritat să câștigăm. După ce am avut probleme în ianuarie și februarie, am reacționat. Până la urmă am ajuns în Liga Campionilor prin Liga Europa, ceea ce nu este ușor. Am jucat finala Cupei Ligii în care ne-am calificat trecând de finalistele LC Liverpool și Tottenham, iar finala cu Manchester City am pierdut-o la loviturile de departajare. În Liga Europa am jucat 12 meciuri, am câștigat 12 și am remizat în trei, astfel că sunt de părere că am meritat victoria. Sunt foarte mulțumit de jucătorii mei”.

Unai Emery (antrenor, Arsenal): “Felicitări echipei Chelsea. Noi am jucat bine în prima repriză, am avut ocazii, dar primul gol primit a schimbat totul. Am încercat să rămânem în joc, dar al doilea gol ne-a făcut treaba și mai grea. Suntem dezamăgiți, dar per total am făcut un nou pas pentru a deveni mai buni și competitivi. Am făcut încă un pas față de anul trecut”.