Nemții sunt nemți și-n tenis

30 nov 2021 420 vizualizări

Germania s-a calificat în semifinalele Cupei Davis învingând Marea Britanie după un final incredibil *în tie-break-ul decisiv al meciului decisiv germanii au întors scorul de la 0-5

Fără Alexander Zverev (3 ATP), câștigătoul Turneului Campionilor, Germania a învin la Innsbruck, cu scorul de 2-1, echipa Marii Britanii și s-a calificat în semifinalele Cupei Davis pentru prima dată din 2007. Calificarea s-a jucat la meciul de dublu, în care Kevin Krawietz, fostul coechipier al lui Horia Tecău, și Tim Puetz au câștigat un meci de două ore cu Joe Salisbury și Neal Skupsky, scor 7-6, 7-6. Primul set, fără break-uri s-a încheiat cu un tiebreak lung în care nemții s-au impus cu 12-10. Tot la tie-break și tot fără game-uri contra serviciului, s-a încheiat și setul al doilea, însă tie-break-ul a avut o desfășurare greu de imaginat. Germanii au câștigat cu 7-5 după ce adversarii lor au condus cu 4-0. În primul meci, Daniel Evans (25 ATP) l-a întrecut, cu scorul de 6-2, 6-1, pe Peter Gojowczyk (86) în numai 55 de minute de joc. Egalarea a fost reușită de Jan-Lennard Struff (51 ATP), după partida de două ore câștigată împotriva lui Cameron Norrie (12 ATP) , scor 7-6, 3-6, 6-2. În penultimul act, Germania va da piept cu învingătoarea din întâlnirea Rusia - Suedia, programată astăzi. Aseară s-a disputat partida Serbia – Kazahstan care a stabilit adversara Croației din finală. Semifinalele Cupei Davis sunt programate mâine, iar finala, duminică.

*Tenismanul român Filip Jianu s-a calificat, ieri, n sferturile de finală ale turneului challenger de la Antalya (Turcia), dotat cu premii totale de 31.440 de euro, după ce l-a învins cu 6-7., 6-4, 6-0 pe francezul Geoffrey Blancaneaux, al șaptelea favorit. Jianu (20 ani, 327 ATP) a obținut victoria în fața lui Blancaneaux (23 ani, 281 ATP) după două ore și 20 de minute. Românul și-a luat astfel revanșa după ce fusese întrecut de francez cu 2-6, 3-6 anul acesta, în primul tur la Losinj (Croația). În primul tur, Jianu a dispus de olandezul Mick Veldheer (615 ATP), cu 6-1, 6-4 și va juca în sferturi contra spaniolului Javier Barranc (23 ani, 305 ATP). La dublu, Jianu și spaniolul Nikolas Sanchez au fost învinși în primul tur de cuplul Vladislav Orlov /Ramkumar Ramanathan (Ucraina/India), cap de serie numărul patru, cu 6-4, 6-4.