MOZAIC ȘTIRI SPORTIVE: S-au oprit în sferturi

24 feb 2018 426 vizualizări

Echipa feminină a României a fost învinsă, cu 0-3 de Hong Kong, în sferturile de finală ale Cupei Mondiale la tenis de masă, la Londra

În primul meci al confruntării cu Hong Kong, Daniela Dodean-Monteiro și Eliza Samara au fost învinse cu 1-3 (11-6, 16-18, 6-11, 5-11) de Hoi Kem Doo și Ho Ching Lee. Bernadette Szöcs a pierdut apoi meciul cu Wai Yam Minnie Soo, scor 2-3 (9-11, 11-1, 11-9, 7-11, 8-11), iar Elizabeta Samara a fost învinsă de Ho Ching Lee, cu 3-0 (13-11, 11-6, 11-8). România a ajuns în sferturile de finală după s-a clasat pe locul doi în grupa D a competiției, din care au mai  făcut parteTaiwan (locul I) și Australia (locul III).

Bara și Buzărnescu, învinse la Budapesta

Perechea Irina Bara/Mihaela Buzărnescu a fost eliminată, sâmbătă, în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului de la Budapesta, cu premii de 250.000 de dolari. Bara și Buzărnescu au fost învinse de cuplul Kirsten Flipkens/Johanna Larsson (Belgia/Suedia), cap de serie numărul 1, scor 7-6, 4-6, 5-10, după o oră și 45 de minute. În finala probei de simplu s-au întâlnit Dominica Cibulkova (Slovacia, favorita nr. 1) și belgianca Alison van Utyvanck. De asemenea, jucătoarea ucraineană Elina Svitolina, locul 4 mondial, a câștigat turneul de la Dubai pentru a doua oară consecutiv. Elina Svitolina s-a impus în finală în fața rusoaicei Daria Kasatkina, scor 6-4, 6-0. Ea a câștigat al doilea titlu al sezonului după cel de la Brisbane și al 11-lea al carierei.

Rotariu, bun pasator

Atacantul Dorin Rotariu a oferit două pase de gol în meciul pe care echipa sa, Mouscron, l-a pierdut, duminică, în deplasare, cu scorul de 3-5 (0-2), în fața formației Anderlecht, în etapa a XXVIII-a a campionatului belgian. Formația din Bruxelles a condus cu 4-0, prin golurile marcate de Morioka ('26), Teodorczyk ('45^2 - penalty, '57. 61'). Mouscron s-a apropiat la 3-4, prin reușitele lui Awoniyi ('70), van Durmen ('72) și Mezague ('84). Rotariu a pasat decisiv la primul și al treilea gol. Morioka a stabilit scorul final, 5-3, în minutul 90^2. La gazde, mijlocașul Alexandru Chipciu a intrat pe teren în minutul 63, în locul lui Dennis Appiah. Rotariu a jucat tot meciul, la oaspeți. În urma acestui rezul;tat, Anderlecht este pe locul III, cu 49 de puncte, la 11 puncte de liderul FC Bruges (care are un meci mai puțin). Mouscron, antrenată până de curând de Mircea Rednic, este pe locul XIII, cu 30 de puncte, la șase puncte de Mechelen, clasată pe ultimul loc (XVI), direct retrogradabil.

Eric îi încântă pe arabi

Brazilianul Eric a dat primele sale goluri în Qatar și a întors scorul pentru echipa sa, de la 1-2 la 3-2, în meciul cu Al Gharafa. Brazilianul a fost titular  la Al Markhyia împotriva formației unde evoluează fostul star de la Inter și Real Madrid, Wesley Sneijder. Olandezul a marcat primele goluri, apoi un coechipier al lui Eric a făcut 1-2, pentru ca finalul să-i aparțină mijlocașului pleact din Liga I. Ultima reușită a lui Eric a fost un gol de la aproape 40 de metri, din lovitură liberă, profitând de plasamentul prost al portarului. A fost prima victorie pentru Al Markhiya, în ultimele 4paluni. Echipa lui Eric este ultima în clasamentul din Qatar.

Români, marcatori în Cipru

Fotbaliștii Radu Zaharia și Alexandru Ioniță I au marcat, sâmbătă, în meciul direct dintre echipele lor Ermis Aradippou și Aris Limassol, scor 4-1, din ultima etapă a sezonuliu regulat din Cipru. Formația lui Zaharia, Ermis, ocupă locul opt în clasament și va juca în play-out, iar Aris Limassol încheie pe penultima poziție și este retrogradată direct. La Ermis Aradippou, Radu Zaharia a înscris în minutul 18 și a jucat până în minutul 79. La oaspeți, Ioniță, care a jucat pe toată durata partidei, a marcat în minutul 81, din penalti. Ioniță a primit un cartonaș galben în minutul 26. Celălalt român de la Aris, Andrei Radu, a fost și el integralist.

Stadionul olimpic va fi demolat

Stadionul Olimpic din Pyeongchang, pentru construirea căruia s-au cheltuit 109 milioane de dolari, va fi demolat după Jocurile Paralimpice, competiție care va avea loc luna viitoare. Potrivit The Korea Times, arena va fi demolată deoarece pe termen lung aceasta este cel mai puțin costisitoare opțiune pentru Pyeongchang, oraș cu 40.000 de locuitori. Pentru sud-coreeni exista opțiunea ca stadionul să fie folosit pentru a găzdui alte evenimente sportive, în mod regulat, însă puține țări au reușit să acopere costurile de întreținere pentru arenele lor olimpice. Brazilia a cheltuit miliarde de dolari pentru a găzdui Jocurile Olimpice de vară în 2016, dar majoritatea locurilor în care au concurat și au stat sportivii în timpul competiției au devenit părăsite la doar șase luni după JO. Rusia, care a găzduit JO de iarnă de la Soci, din 2014, a intenționat inițial să folosească în continuare infrastructura de la Olimpiadă, însă aceasta a fost abadonată rapid.

.

Scor fluviu la polo

Naționala de polo a României a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 20-5 (5-1, 5-2, 6-2, 4-0), reprezentativa similară a Cehiei, în manșa tur din barajul pentru Campionatul European 2018. Principalii marcatori ai României au fost Negrean – cinci goluri, Chioveanu – patru goluri, Radu și Gergelyfi – câte trei. Manșa retur se va desfășura în 3 martie, iar câștigătoarea se va califica la turneul final al CE din acest an.

Sepsi, laureata Cupei

Campioana en-titre la baschet feminin, Sepsi Sfântu Gheorghe, a câștigat duminică, pe teren propriu, finala Turneului Final 8 al Cupei României, în fața formației CSM Satu Mare, cu scorul de 62-48 (31-19).Turneul Final 8 s-a desfășurat, începând de joi, la Sfântu Gheorghe. În semifinale, Sepsi Sfântu Gheorghe a învins formația SCM Timișoara, cu 79-62, iar CSM Satu Mare a trecut de ICIM Arad, cu 91-62. În 2017, Cupa României a fost câștigată de CSM Târgoviște. Sepsi Sfântu Gheorghe a mai câștigat trofeul în 2015 și 2016, dar și în 2008, când se numea CSș LMK Sfântu Gheorghe.