MOZAIC ȘTIRI SPORTIVE: Eliminare dramatică a CSM

10 apr 2021 640 vizualizări

Echipa de handbal feminin CSM București a ratat duminică, în deplasare, calificarea în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a fost eliminată de formația rusă ȚSKA Moscova

, în sferturilecompetiției. În tur, CSM s-a impus cu scorul de 32-27, dar în retur, duminică, ȚSKA a câștigat, scor 24-19 (12-11). Echipa pregătită de Adrian Vasile a făcut o primă repriză excelentă (când a avut și un ecart de trei goluri), dar o a doua nereușită, moscovitele distanțându-se chiar la șapte goluri. Cristina Neagu a marcat nouă goluri. în meciul retur, dar „eroina” meciului a fost portarul croat Jelena Grubisic care a ținut România în meci, prin cele 15 intervenții decisive ale sale.Celelalte echipe calificate sunt ETO Györ (30-19 și 24-21 cu Buducnost Podgorica) și Brest-Bretagne (34-24, 26-26 cu Metz). Turneul final va avea loc la Budapesta în 29 și 30 mai

S-a retras și Țig

Patricia Țig, locul 63 WTA, numărul 2 român, jucătoare convocată în echipa pentru meciul cu Italia, din cadrul „Billie Jean King Cup”, a anunțat că este accidentată și, din păcate, nu poate participa la această întâlnire. Federația Română de Tenis nu a anunțat înlocuitoare pentru Patricia, astfel că lotul României este fornat din Irina Bara (132), Mihaela Buzărnescu (136), Gabriela Ruse (166) și Monica Niculescu (174), care este și căpitan nejucător. Reamintim că forfaitul Patriciei Țig urmează abandonului Simonei Halep (3WTA). nerefăcută după o accidentare la umăr. Echipa care câștigă barajul va juca în calificările pentru ediția 2022 a Grupei Mondiale. Echipa care pierde va juca în Grupa I a Zonei Euro-africane.

Dennis Man, răpus de ross-neri

Formația Parma, cu Dennis Man integralist, a fost învinsă, sâmbătă seară, pe teren propriu, cu scorul de 1-3, de echipa lui Ciprian Tătărușanu, AC Milan, într-un meci din etapa a XXX-a a campionatului Italiei. Milan a marcat prin Rebic (‘8), Kessie (’44) și Leao (‘90Â4). Pentru Parma a înscris Gagliolo, în minutul 66. La milanezi, Zlatan Ibrahimovic a fost eliminat în minutul 60, în urma unei discuții cu arbitrul de centru

Real a câștigat „El Clasico

Real Madrid a învins pe FC Barcelona cu scorul de 2-1 (2-0), în derby-ul campionatului de fotbal al Spaniei, sâmbătă seara, pe Stadionul „Alfredo Di Stefano” din Madrid. Pe o ploaie insistentă, Real a deschis scorul prin Karim Benzema (13), cu călcâiul, germanul Toni Kroos a majorat diferența dintr-o lovitură liberă (28), golul de onoare al catalanilor fiind reușit de Oscar Mingueza (60). Acesta a fost aproape să reușească egalarea, iar catalanii au pretins acordarea unui penalty la un duel între atacantul Martin Braithwaite și fundașul Ferland Mendy. Real a încheiat meciul în inferioritate numerică, mijlocașul brazilian Casemiro primind al doilea cartonaș galben în min. 90Â1. În clasament Real și Atletico au câte 66 de puncte, iar Barcelona are 65, Atletico Madrid având un meci în minus disputat.

Roglic a câștigat Turul Țării Bascilor

Ciclistul sloven Primoz Roglic (Jumbo-Visma), învingătorul ediției din 2018, a câștigat sâmbătă Turul Țării Bascilor, fiind urmat în clasamentul general final la 52 de secunde, de coechipierul său, danezul Jonas Vingegaard, și la un minut și 7 secunde de compatriotul său Tadej Pogacar (UAE Emirates). În ultima etapă, disputată pe distanța de 112 km între Ondarroa și Arrate, cu șapte ascensiuni pentru 3.500 m, victoria a revenit la sprint francezului David Gaudu (Groupama-FDJ), urmat în același timp de Primoz Roglic și la 35 de secunde . de spaniolul Alejandro Valverde (Movistar).