MOZAIC ȘTIRI ECONOMICE: Viitorul s-a scos

2 mar 2019 494 vizualizări

Echipa constănțeană a învins cu 1-0 pe FC Botoșani și s-a calificat în play-off-ul Ligii I * echipele din Moldova au dezamăgit în ultima etapă a sezonului

Dinamo – Concordia Chiajna 2-1 (1-0). Papazoglou (’39), Sorescu (’66) / Ropotan (’69). Cu un Nistor în mare vervă, Dinamo nu părea să aibă emoții în privința rezultatului, ci doar a accidentării lui Montini, ajuns la spital urmare a unui contact aerian. Înlocuitorul italianului, Papazoglou a fructificat pasa excelentă a lui Nistor, iar fundașul Sorescu, criticat de Nistor în ultima perioadă, a reușit un gol dintr-o acțiune personală de toată frumusețea. Golul la fel de spectaculos marcat de Ropotan a reușit să-i trezească pe oaspeți doar în ultimele minute. Prea târziu...

* Gaz Metan Mediaș - Dunărea Călărași 0-0. Cei doi antrenori, Edi Iordănescu și Dan Alexa, s-au anihilat atât de bine din punct de vedere tactic, încât jucătorii păreau că au uitat să joace fotbal. Adică: nimic la nimic!

* FC Voluntari – FCSB 2-2 (2-1). Armaș (’28), Căpățână)’45^1) / Tănase (’14 – penalty), Hora (’48). Un început debordant al FCSB care și-a sufocat adversarul în primul sfert de oră, la capătul căruia Tănase a știut să obțină profit maxim dintr-un contact cu Ricardinho. Însă pe finalul primei reprize gazdele au renăscut și au intrat la vestiar în avantaj. Hora a redus rapid egalarea după pauză, dar scorul nu s-a modificat, “vinovații” principali fiind cei doi portari, Vâtcă și Bălgrădean. Finalul a fost tensionat Teixeira (’81, de la FCSB) și Deac (‘90^3) primind cartonașe roșii din cumul.

* FC Viitorul – FC Botoșani 1-0 (1-0). Houri (’26). Atacantul francez a reușit un gol frumos și prețios,un șut de la marginea careului dintr-o pasă a lui Drăguș și Viitorul a reușit să iasă exact când trebuia din pasa neagră. Neașteptat de slabă prestația echipei lui Ciobotariu, față de ultimele prestații din deplasare. Spre final, Golofca a ratat o mare ocazie pentru oaspeți, singur cu portarul.

* FC Hermannstadt – Politehnica Iași 2-0 (0-0). Popovici (’71), Jazvic (‘90^1). Echipa ieșeană a dominat teritorial, însă a trimis singurul șut pe poartă în min. 90^3. Sibienii au contraatacat mai mult după pauză și au înscris prin Popovici, poziția lui Blănaru (autorul pasei) fiind suspectă de ofsaid. Al doilea gol al gazdelor a fost marcat în superioritate numerică, Mihalache primind “roșu” direct pentru un fault în postură de ultim apărător asupra lui Jazvic

Aseară s-a disputat partida CFR Cluj – Sepsi Sfântu Gheorghe. Meciul CSU Craiova – Astra Giurgiu încheie astăzi, de la ora 20:00, sezonul regulat.

1. CFR     25   14   9    2    38-16     51 (^15)

2. FCSB    26   14   7    5    49-29    49 (^10)

3. Craiova  25   13   6    6    42-22    45 (^9)

4. Astra    25   10   9    6    34-22    39 (0)

5. Sepsi    25   10   7    8    32-24 37 (-2)

6. Viitorul   26   11    5    10   26-27 38 (-1)

7. Botoșani  26   9    9    8    31-33     36 (-3)

8. Iași     26   10   4    12   28-36    34 (-8)

9.Dinamo   26   8    8    10   29-37    32 (-7)

10. FCH    26   9    5    12   25-28 32 (-7)