MOZAIC ȘTIRI SPORTIVE: Speranțe la masa verde

25 sep 2019 761 vizualizări

Formația FC Botoșani s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României, miercuri seară, impunându-se în urma loviturilor de departajare, scor 6-4, în fața echipei CFR Cluj. CFR Cluj a rămas în inferioritate numerică în minutul 32, când a fost eliminat Bordeianu.

La finalul prelungirilor, scorul a fost 2-2, golurile fiind marcate de Așkovski (’37), și Rodriguez (’82 - penalty) pentru Botoșani, respectiv Golofca (’55) și Burcă (’60) pentru clujeni. La loviturile de departajare, pentru FC Botoșani au înscris Rodriguez, Holzmann, Cascini și Pierce. A ratat Cîmpanu. Pentru CFR Cluj au marcat Mureșan și Djokovic, iar Aurelio și Milar au ratat. CFR Cluj a depus contestație la FRF și s-ar putea califica mai departe în lupta pentru Cupa României, învingând la masa verde. Regulamentul prevede ca ambele echipe să aibă șase jucători crescuți la nivel național, iar FC Botoșani a avut doar cinci, în partida cu CFR Cluj. Din acest motiv, FC Botoșani ar putea pierde la masa verde, iar CFR Cluj ar putea obține o calificare.

Viitorul s-a virusat

Formația FC Viitorul, deținătoarea trofeului, a fost eliminată de Sănătatea Cluj, echipă din Liga a III-a, în 16-imile Cupei României. Clujenii s-au impus cu scorul de 1-0, prin golul marcat de Laurențiu Rus (fost jucător la Politehnica Iași în sezonul trecut), în minutul 13.

Este cea mai mare surpriză a 16-imilor de până acum, „virușii verzi” pregătiți de Marian Semeniuc ocupând locul VII în seria din Liga a III-a. Într-un alt meci disputat ieri, Sepsi Sfântu Gheorghe a învins la Timișoara, cu 4-1 pe Ripensia.

S-a retras Ardean

După meciul câștigat, miercuri seară, de România cu Ucraina (27-24), primul din preliminariile CE2020 la handbal feminin, căpitanul reprezentativei, Cristina Neagu, a anunțat printr-un mesaj că a fost ultima partidă pentru extrema stânga Valentina Elisei Ardean, cu care a postat și o fotografie, aducându-i mulțumiri. Valentina Elisei Ardean are 37 de ani, joacă la Gloria Bistrița din 2018, iar la echipa națională are la activ aproape 260 de apariții, cu peste 900 de goluri marcate. A fost vicecampionă mondială în 2005 și dublă medaliată cu bronz, la CM din 2015 și la CE din 2010. A fost aleasă de trei ori în All Star Team la marile competiții, europene sau mondiale, dar și cea mai bună extremă stânga.

Adrian Petre marchează la foc automat

Adrian Petre (21 de ani) e unul dintre cei mai în formă fotbaliști români la echipele de club. Vârful de atac al naționalei U21 a României a reușit o dublă pentru Esbjerg, în Cupa Danemarcei, în meciul cu Marienlyst. Petre a început meciul ca rezervă și a fost trimis în teren la 1-1. Tânărul atacant român a punctat în minutele 71 și 90 și a contribuit decisiv la victoria echipei sale, 5-2 în fața celor de la Marienlyst. Esbjerg s-a calificat astfel în optimile de finală ale Cupei Danemarcei. De asemenea, Petre a reușit și un assist pentru colegii lui. Partida Esbjerg – Marienlyst s-a terminat 5-2 pentru trupa lui Adrian Petre. Vârful crescut de UTA a ajuns, astfel, la cinci goluri marcate pentru Esbjerg în acest sezon, în toate competițiile. Petre a evoluat în acest sezon și în preliminariile Europa League, în dubla pierdută de Esbjerg în fața lui Soligorsk.

Mitriță strălucește la New York

Fotbalistul român, Alexandru Mitriță (24 de ani), a marcat, joi, de trei ori pentru Ney York City, în partida cu Atlanta United, încheiată cu scorul de 4-1, din Major League Soccer. Alexandru Mitriță a marcat primul gol al partidei, în minutul 14, din acțiunea pornită de Tajouri. În minutul 23, Mitriță a finalizat acțiunea lui Moralez, înscriind pentru 2-0. În minutul 34, Mitriță a înscris al treilea gol al partidei. Moralez nu a reușit să transforme un penalty acordat în minutul 42, care ar fi putut să ducă scorul la 4-0. Atlanta reduce din diferență, în minutul 53, Pity reușind să marcheze dintr-o lovitură de la unsprezece metri. Ultimul gol al partidei a fost înscris de Heber, în minutul 87, pentru 4-1. New York City se află pe prima poziție din clasamentul Conferinței de Est din Major League Soccer, în timp ce Atlanta United ocupă locul trei.

Meciuri de antrenament

Reprezentativa Angliei a învins selecționata SUA, scor 45-7, în grupa C de la Cupa Mondială de rugby din Japonia. Jucătorii SUA au reușit să marcheze punctele în ultimele secunde joc.Din grupa C mai fac parte Franța, Argentina și Tonga.Italia a obținut a doua victorie la CM, în grupa B, în fața Canadei, scor 48-7.Din grupa B mai fac parte Noua Zeelandă, Africa de Sud și Namibia.