MOZAIC ȘTIRI SPORTIVE: Oltenii fură mai buni

22 mai 2021 860 vizualizări

Echipa CS Universitatea Craiova a câștigat Cupa României, după ce a învins, sâmbătă, la Ploiești, cu scorul de 3-2 (1-1, 1-1), echipa Astra Giurgiu, după prelungiri

La primul meci de fotbal cu spectatori din România după debutul pandemiei Universitatea a reușit să deschidă scorul prin Andrei Ivan ('14), care, lansat de Nistor, a trimis peste portarul Mihai Popa/ Astra a reușit egalarea după trei minute, din penalty, acordat de arbitrul Horațiu Feșnic, după un fault comis de Marius Constantin la Stahl, însă în afara careului. Craiovenii au controlat jocul și au avut câteva ocazii bune de gol, dar Popa a scos șuturile lui Cîmpanu și Marius Constantin. Craiovenii au avut și după pauză oportunități, dar Mateiu a reluat imprecis din 6 metri, apoi Marius Constantin a reluat în coechipierul său Mateiu, Ivan a șutat în plasa laterală, iar Cicâldău a trimis pe lângă poartî din lovitură liberă de la 22 de metri. Astra putea decide soarta trofeului în min. 88, când Pigliacelli s-a opus șutului expediat de Canadjija de la 26 de metri. Bălașa a ratat și el o situație bună, , trimițând imprecis cu capul din 5 metri. Astra a intrat mai bine în prelungiri și a marcat prin francezul Boe-Kane ('93), cu capul, după mingea respinsă de Pigliacelli la șutul lui Valentin Gheorghe. Universitatea a egalat grație lui Dan Nistor, cu un șut splendid de la 26 de metri ('100). Tot Nistor a fost și la originea golului victoriei, centrând din lovitură liberă în min. 113, pentru  Screciu care a înscris cu capul, profitând de ieșirea greșită a portarului Popa. Au jucat echipele:

Craiova: Pigliacelli – Vătăjelu, Bălașa, Constantin ('76 – Acka), Bancu – Cicâldău, Mateiu ('75 – Screciu), Nistor – Câmpanu ('66 – Camara; '199 – Fedele), Ivan, Baiaram ('75-Tudorie). Antrenor: Marinos Ouzounidis

Astra: M.Popa – Sousa ('69 – Riza), Găman, Jovanovic, Lamanje – Boe-Kane, Canadija, Crepulja – Stahl ('96-Balaure), Krpic, V.Gheorghe ('118-Dr.Gheorghe). Antrenor: Ionuț Badea.