MOZAIC ȘTIRI SPORTIVE: Debut amânat

10 sep 2019 336 vizualizări

Atacantul Florin Andone nu va putea juca pentru noua lui echipă, Galatarsaray, în meciul pe care îl va disputa, mâind pe teren propriu, cu Kasimpasa, în etapa a IV-a a primei ligi din Turcia. Campioana Turciei a anunțat că Andone nu va juca, deoarece mai are de ispășit o etapă de suspendare după cartonașul roșu primit, la 24 august, în Premier League. Florin Andone, atunci la Brighton, a fost eliminat la meciul pierdut pe teren propriu, scor 0-2, în fața formației Southampton, în etapa a treia a campionatului Angliei. Internaționalul român a fost suspendat trei jocuri după acea partidă, două meciuri ispășindu-le deja în Anglia, cu Manchester City, în campionat, și cu Bristol Rovers, în Cupa Ligii. Însă a treia partidă de suspendare o va efectua în campionatul turc. Andone, 25 de ani, a fost împrumutat, la 2 septembrie, pentru un sezon la Galatasaray Istanbul.

Surpriză mare la baschet

Naționala de baschet masculin a SUA a fost eliminată, miercuri, în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din China, de Franța, care s-a impus cu scorul de 89-79. Americanii sunt învinși într-un meci oficial prima dată după 13 ani. SUA a pierdut ultima dată un meci oficial în 2006, în semifinalele Cupei Mondiale, cu Grecia. Franța devine astfel a treia semifinalistă a Cupei Mondiale, după Argentina și Spania, care s-au calificat încă de marți. În cel de-al patrulea sfert de finală Australia a învins Cehia cu 82-70. În semifinale, vor avea loc partidele Argentina – Franța și Spania – Australia.

Alina a adus puncte Europei

Selecționata Europei a câștigat meciul de atletism cu echipa Statelor Unite, cu scorul de 724,50-601,50 puncte, marți, la Minsk.România a avut două reprezentante în echipa Europei, ambele la săritura în lungime. Alina Rotaru a ocupat locul IV în această probă, cu 6,52 metri, devansată de Nastasia Mironcik-Ivanova (Belarus), 6,74 m, de Marina Beh-Romanciuk (Ucraina), 6,73 m, și Brittney Reese (SUA), 6,71 m. Florentina Iușco a ratat toate cele trei încercări. Florentina Iușco deține a doua performanță mondială a anului (6,92 m), iar Rotaru pe a treia (6,91 m), ambele fiind calificate la JO 2020.

Philippe câștigă, Nairo avansează

Rutierul belgian Philippe Gilbert (Quick) a câștigat etapa a XVII-a din Turul Spaniei la ciclism, disputată pe o distanță de 219.6 kilometri, între Aranda de Duero și Guadalajara. Gilbert a câștigat un sprint final la care au participat mai mult cicliști, victoria fiind decisă la roată în defavoarea irlandezului Sam Bennett (Bora), foarte aproape de a treia victorie de etapă. Al treilea a trecut linia de sosire Remi Cavaglia, de la Quick Step. Această etapă a produs mutații și în clasamentul general: după liderul Primo Roglic (Jumbo Vista), pe locul II a urcat columbianul Nairo Quintana (Movistar). Următorii clasați sunt Tadej Pogacar (UAE), Angel Lopes (Astana) și Wilco Kelderman (Sunweb). Etapa a XVIII-a din Turul Spaniei va avea loc astăzi, între Comunidad de Madrid. Colmenar Viejo și Becerril de la Sierra, pe o distanță totală de 177,5 kilometri.

Naționala are prioritate față de Rapid

FC Rapid București a dorit să dispute meciul din Liga a II-a cu FC Petrolul Ploiești pe Arena Națională, dar principalul stadion al țării este indisponibil pentru acest derby, a anunțat gruparea nou-promovată. Meiciul FC Rapid - FC Petrolul este programat la 16 octombrie, în etapa a XII-a a Ligii a II-a.La 15 ctombrie, naționala României evoluează pe Arena Națională cu Norvegia, în preliminariile Euro-2020.

„Răzgândeanu” din Sarajevo

Robert Prosinecki s-a răzgândit și nu mai pleacă de la conducerea tehnică a echipei naționale a Bosniei-Herțegovina. „M-am răzgândit datorită oamenilor care m-au susținut. Ar fi fost ușor să plec și să spun că s-a terminat, dar am decis să rămân și acum sper că vom putea remedia lucrurile”, a declarat fostul internațional croat. Federația bosniacă a apreciat că schimbarea selecționerului nu este o soluție. Aflat sub contract până la finalul acestui an, selecționerul Robert Prosinecki demisionase de la naționala Bosniei, duminică, după înfrângerea cu scorul de 4-2 din meciul cu Armenia, din preliminariile Euro-2020. Fostul fotbalist a anunțat că renunță după partida de la Erevan, considerând că bosniacii nu mai au șanse de calificare la Euro. „Pentru că nu am reușit, demisionez și îi dau șansa mea altei persoane”, a spus Prosinecki.

Revanșa incașilor

Naționala de fotbal a Braziliei a fost învinsă, marți, la Los Angeles, cu scorul de 0-1 (0-0), de reprezentativa statului Peru, într-un meci amical.Golul a fost marcat de Abram, în minutul 85.Atacantul brazilian Neymar a fost rezervă și a intrat în minutul 63, în locul lui Firmino. În rerpezentativa braziliană a debutat Vinicius jr. (19 ani, Real Madrid), care a intrat pe teren în minutul 74, în locul lui Richarlison. Nu au evoluat în echipa antrenată de Tite fundașii Dani Alves și Thiago Silva și mijlocașul Arthur, dar au fost pe teren vedete ca Marquinos, Philippe Coutinho, Casemiro, Firmino sau David Neres.Peru și-a luat astfel revanșa după ce a pierdut finala Copei America, la 7 iulie, scor 1-3, cu Brazilia, la Rio de Janeiro. Într-o altă partidă amicală, Argentina a învins, la San Antonio (Texas), cu scorul de 4-0 (4-0), naționala Mexicului. Atacantul echipei Inter Milano, Lautaro Martinez a marcat trei goluri, în minutle 17, 22 și 39. Un gol a fost înscris de Paredes, în minutul 33, din penalti. Messi, accidentat, nu a fost în lotul argentinian.