MOZAIC ȘTIRI SPORTIVE: Astra joacă finala

11 mai 2021 844 vizualizări

Astra Giurgiu s-a calificat în finala Cupei României după executarea loviturilor de departajare.

După 90 de minute, scorul a fost 1-0 pentru Dinamo, pe Stadionul din Șoseaua Ștefan cel Mare, același cu care s-a impus Astra în meciul tur. Golul a fost marcat de fundașul Andrei Radu ('89), dintr-un șut care s-a vrut centrare.La loviturile de departajare, primul care a ratat a fost Valentin Gheorghe de la Astra, care a trimis balonul în bară. Mihaiu avea de executat lovitura care ar fi dus-o pe Dinamo în finală, dar Popa a apărat prima dată. Arbitrul a considerat că portarul nu a rămas pe linia porții și Mihaiu a mai avut o ocazie de a termina meciul. Popa a apărat și a doua oară, apoi Nepomuceno a trimis în bară balonul și Raspopovic a transformat ultima lovitură.

Finala UCL, la Porto

Pentru al doilea sezon consecutiv orașul Istanbul va pierde organizarea finalei Ligii Campionilor. UEFA a luat, ieri, decizia de a muta ultimul act al competiției. Una dintre variantele intens mediatizate era Wembley, însă forul european a decis până la urmă să mute marea finala la Porto, pe „Dragao”. Istanbul a pierdut organizarea finalei din cauza pandemiei de Covid-19, Turcia având multe infectări în ultima perioadă.

Un sprint strâns și un accident urât

Ciclistul australian Caleb Evans (Lotto Soudal) s-a impus la sprint în etapa a V-a a Turului Italiei, devansându-i pe italienii Giacomo Nizzolo (Qhubeka) și Elia Viviani (Coffidis).Nizzolo, campion al Italiei, declanșat primul sprintul și se părea că se îndreaptă spre prima sa victorie din carieră într-o competiție majoră, dar Ewan a venit puternic din spate și a trecut primul linia de sosire. Liniștită în cea mai mare parte,pe un traseu plat și liniar, cursa a avut puține și palide momente de „acțiune”. Din păcate, cu 5 km până la finalul cursei, spaniolul Mikel Landa (Bahrain Victorious) a suferit o căzătură urâtă, la o busculadă și, suspect de fractură de claviculă, a fost nevoit să abandoneze. În clasamentul general, conduce în continuare italianul Alessandro de Marchi (Israel Start-Up Nation), urmat la 42 sec. de belgianul Louis Vervaeke (Alpecin) și la 48 sec, de portughezul Nelson Oliveira (Movistar).

Goluri românești în Turcia

Fotbaliștii Bogdan Stancu (Gençlerbirligi) și Alexandru Maxim (Gaziantep FK) au înscris în partidele disputate, marți, în etapa 41, penultima a campionatului Turciei. La meciul Gençlerbirligi – Göztepe, scor 5-3, Stancu, intrat la pauză, a marcat două goluri, în minutele 56 și 82. Maxim, care a jucat până în minutul 71, a primit un cartonaș galben în minutul 28. Cu o etapă înainte de finalul sezonului, Gençlerbirligi ocupă penultima poziție în clasament, cu 38 de puncte, și speră să se salveze de la retrogradare în ultima etapă. Gaziantep FK este pe locul 9, cu 55 de puncte.În fruntea clasamentului este egalitate de puncte între ocupantele primelor două poziții, Beșiktaș și Galatasaray – 81. A treia clasată, Fenerbahce, are 79 de puncte.

Derby pentru baraj

Formația CS Mioveni a încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat, miercuri, pe teren propriu, în compania echipei Dunărea Călărași, în etapa VIII-a (penultima) a play-off-ului Ligii a II-a. Echipa oaspete a deschis scorul în min. 65 prin Tudoran, la o fază în care portarul Justin Popescu pretinde că a fost faultat de atacantul argeșean. Gazdele au egalat în min. 83 printr-un penalty transformat de Ișfan. În clasament, Mioveni este pe locul III. cu 44 de puncte, iar Dunărea pe IV, cu 43 de puncte.

Barcelona, șanse mici la titlu

FC Barcelona a terminat la egalitate, meciul disputat, în deplasare, scor 3-3 (2-0), cu echipa Levante, în etapa a XXXVI-a a campionatului spaniol LaLiga. Barca a avut 2-0 la pauză, după reușitele lui Messi și Pedri. Gazdele au egalat în trei minute, în repriza a doua, prin Melero și Morales. Dembele a readus-o repede pe Barcelona în avantaj, în minutul 64, dar din nou Levante a egalat, în minutul 83, prin Leon. Cu două etape înaintea finalului sezonului, Barcelona ocupă locul 2, cu 76 de puncte și are șanse reduse la titlu în fața rivalelor Atletico și Real.

După (aproape) 20 de ani

Formația Sporting Lisabona a câștigat, marți, pentru prima dată după 19 ani campionatul Portugaliei, după ce a învins în antepenultima etapă Boavista, scor 1-0. Tot în etapa a XXXII-a, FC Porto a învins cu 5-1 Farense, iar Benfica a fost învinsă cu 3-1 de Nacional. Cu două etape înainte de finalul sezonului, Sporting are 82 de puncte, în timp ce ocupanta locului doi, FC Porto, are 74. Pentru Sporting este al 23-lea titlu național, primul de după 2002.