Michi își apără titlul din America

Corneliu Condurache
27 iul 2019 668 vizualizări

Mihaela Buzărnescu începe turneul de la San José, câștigat anul trecut, contra rusoaicei Daria Kasatkina

*Jucătoarea de tenis Mihaela Buzărnescu, deținătoarea trofeului și locul 58 mondial, va evolua cu rusoaica Daria Kasatkina (40 WTA), beneficiara unui wild card, în primul tur la San José (SUA), turneu cu premii de 876.183 de dolari. Dacă trece de Kasatkina, Buzărnescu va evolua în turul doi cu ucraineanca Elina Svitolina, principala favorită. Mihaela Buzărnescu a câștigat anul trecut turneul de la San José, după ce a învins-o în finală pe sportiva Maria Sakkari din Grecia, scor 6-1, 6-0.

*Letona Anastasija Sevastova (11 WTA) și poloneza Katarzyna Kawa (194), s-au calificat în finala turneului de categorie WTA International de la Jurmala.Sâmbătă, în semifinale, Sevastova a trecut, cu scorul de 6-4, 6-2, de rusoaica Anastasia Potapova (64 WTA Letona a câștigat după 80 de minute de joc și a ajuns în cea de-a opta finală. Dintre celelalte șapte, Sevastova a câștigat trei. Kawa, 26 de ani, a învins-o, cu scorul 6-2, 6-3, pe americanca Bernarda Pera (74 WTA), în 72 de minute. Poloneza a disputat prima finală din carieră. În proba de dublu, perechea Irina Bara/Dalila Jakupovic (România/Slovenia) a fost învinsă în semifinale de perechea favorită nr. 1, Jelena Ostapenko/Galina Voskoboeva (Letonia/Kazahstan), scor 7-6, 6-2, într-o oră și 20 de minute.Irina Bara a participat la turneul din Letonia și pe tabloul de simplu, fiind eliminată în sferturile de finală de favorite principală, Anastasija Sevastova. În finală, însă, Sevastova și Voskoboeva au fost învinse, scor 6-2, 6-7, 6-10, de către cuplul Sharon Fichman/ Nina Stojanovic (Canada / Serbia).

*O altă finală disputată aseară a fost cea de la Palermo, între prim-favorita, Kiki Bertens (5 WTA) și elvețianca Jill Teichmann (82). Olandeza a învins-o cu 6-1, 7-5, pe spaniola Paula Badosa (119 WTA), calificându-se în cea de-a XIII-a finală. Kiki (27 de ani) a cucerit până acum nouă trofee. Adversara ei din ultimul act va fi elvețianca Jil Teichmann (82 WTA), care a dispus cu scorul de 6-3, 6-1, de rusoaica Ludmila Samsonova (144) prezentă pe tabloul principal ca lucky loser. Jill Teichmann a jucat a doua sa finală de simplu, după ce s-a impus la Praga, în acest an.

* Australianul Alex de Minaur (34 ATP) s-a calficat în finala turneului de la Atlanta, după ce l-a învis, sâmbătă, cu scorul de 7-6, 6-7, 6-3, pe americanul Reilly Opelka (57). Meciul a durat două ore și jumătate, iar De Minaur a jucat, la 20 de ani, a patra finală din carieră. El s-a impus la Sydney, în acest an. Celălalt finalist a fost Taylor Fritz (SUA), locul 32 ATP care l-a învins, în semifinale, cu 6-1, 3-6, 6-3, pe britanicul Cameron Norri (54). Fritz este la a treia finală. El a câștigat, în acest an, turneul de la Eastbourne.

*Sportivul georgian Nikoloz Basilașvili (16 ATP) a câștigat, duminică, pentru a doua oară consecutiv turneul de la Hamburg. Basilașvili l-a învins în finală pe rusul Andrei Rublev, numărul 78 mondial, scor 7-5, 4-6, 6-3. Este al treilea trofeu din cariera sportivului din Georgia, după cele obținute anul trecut tot la Hamburg și la Beijing.

*Spaniolul Albert Ramos (85 ATP), a câștigat, ieri, turneul de la Gstaad, cu premii totale de 524.340 de euro. Ramos l-a învins în finală pe germanul Cedrik-Marcel Stebe, numărul 455 mondial, scor 6-3, 6-2, într-o oră și 22 de minute. Pentru Albert Ramos este al doilea trofeu din carieră, după cel obținut în 2016, la Bastad.