Meciuri pe muchie de cutit la Trofeul Prosport categoria U8: FCSB a castigat trofeul!

10 dec 2018 3047 vizualizări

Fotbalul copiilor naste pasiuni neobisnuite iar spectacolul este garantat nu numai de dramatismul din teren ci si de efervescenta tribunelor! Sambata si duminica, la Complexul Green Garden din Odobesti a avut loc o noua editie a Trofeului Prosport destinat categoriei de copii nascuti in 2010. A fost poate una dintre cele mai puternice editii organizate pe parcursul ultimilor ani de catre Prosport Focsani, meritul fiind al tuturor echipelor participante, toti copii fiind extrem de motivati de dorinta lor de a castiga trofeel puse in joc. Sambata au avut loc meciurile din grupe, prilej de incalzire pentru galerii si de pregatire pentru asalturile de duminica in cele doua turnee rezultate: Turneul de Aur si Turneul de Argint! Iar duminica, cei care au fost prezenti la competitia desfasurata la Odobesti au putut vedea pasiunea, determinarea micilor fotbalisti si, mai ales, dramatismul unor meciuri care vor ramane multi ani in memoria tuturor.

3 din cele 4 meciuri finale din cadrul Turneului de Aur au fost decise la penalty-uri!

Ziua meciurilor finale de duminica a fost deschisa de un meci extrem de spectaculos, prima semifinala din Turneul de Argint, FCSB galben - Steaua Magica Iasi. Dupa 40 de minute aprige de joc scorul a fost 1-1, FCSB galben egaland din penalty in ultimele 2 minute de joc. Penalty-urile primei semifinale de argint au fost practic preambulul unei zile de pomina! Barele portilor au fost mai prietenoase cu iesenii, care au invins cu 3-1 dupa penalty-uri, loviturile de departajare urmand a fi deliciul zilei. Prima semifinala a Turneului de Aur a adus, pe langa duleul din teren, o superba inclestare a galeriilor in sustinerea favoritilor: Aripile Bacau vs FCSB rosu! Tobe, boxe, vuvuzele, fulare si multe voci au facut o atmosfera incendiara in balonul de la Green Garden Odobesti. Iar micutii fotbalisti din teren nu aveau cum sa nu se ridice la inaltimea momentului. Motivati de un egal in grupe cu FCSB galben, bacauanii au jucat pentru accederea in finala pe care o jucasera si in vara lui 2017! Dupa 11 goluri, cele mai multe, inscrise in faza grupelor, FCSB a deschis scorul dar s-a vazut egalata cu 6 minute inainte de final, fiind cel de-al doilea meci al zilei ce urma sa se decida la penalty-uri! Inspirat de performanta lui Duckadam de la Sevilla, Filip Rosca portarul FCSB apara 2 penalty-uri in timp ce colegii sai nu rateaza iar FCSB se califica in Finala de Aur cu scorul general de 3-1.  Cea de-a doua semifinala de Aur a turneului a continuat spectacolul de la Odobesti, aducand la start echipa gazda, Prosport Focsani, victorioasa in ambele meciuri de sambata si Junior Galati, beneficiara unui wild card pentru semfinale. Meciul a fost extrem de spectaculos, poate cel mai frumos al turneului, galatenii conducand cu 3-1 la pauza. Motivati permanent de antrenorul Marius Stoica, focsanenii au egalat in ultimele 4 minute de joc, ducand si cea de-a doua semifinala a Turneului de Aur la penalty-uri! Dupa ce au condus, focsanenii au ratat ultimele 2 penalty-uri si galatenii au fost cei care au mers in finala. Ziua finalelor incepuse extrem de spectaculos si dupa 3 meciuri echilibrate (ACS Odobesti - Soimii 2011 Galati 1-2; FCSB galben - LPS Focsani 0-1; Steaua Magica Iasi - Soimii 2010 Galati 1-0) s-a ajuns la ora celor doua finale din Turneul de Aur! Finala mica dintre Aripile Bacau si Prosport Focsani a continuat spectacolul si, mai ales, echilibrul meciurilor de duminica: Prosport Focsani pierzand finala in min.40, la ultima faza a meciului dupa ce cu un minut inainte, mijlocasul Mija zguduise bara transversala a bacauanilor. Scorul final a fost 2-1 pentru Aripile Bacau, echipa ce a castigat medaliile de bronz in cadrul Turneului de Aur. Daca ziua incepuse cu dramatism nu avea sa se incheie altfel, o data cu desfasurarea finalei mari din cadrul Turneului de Aur! Se infruntau FCSB si Junior Galati, practic intr-o reeditare a primului meci din cadrul grupei A, partida castigata de catre ros-albastri cu 5-1. Motivati de rezultatul din grupe, piticii FCSB-ului au trecut repede la conducerea jocului, avand 2-0 imediat dupa pauza. Motivati  de importanta unui joc cu FCSB galatenii au luptata pana la capat reusin egalarea in ultimele 5 minute din doua lovituri libere identice, executate impecabil, trimitand astfel meciul la penalty-uri! Antrenorii cleor doua echipe, alaturi de organizatori au decis ca fiecare echipa sa execute cate 5 penalty-uri din dorinta de a creste suspansul si spectacolul. Si nu au facut rau, din moment ce presiunea a fost extrem de mare pe umerii copiilor! Eroul loviturilor de departajare a fost din nou  Filip Rosca, micul “Duckadam” al FCSB, acesta aparand toate cele 4 penalty-uri executate de galateni! Cu scorul general de 4-2, FCSB a devenit campioana Trofeului Prosport editia de iarna 2018, un turneu care a captivat prin spectacolul si dramatismul oferite de catre micutii combatanti. La festivitatea de premiere , au primit diplome, cupe si medalii toti copiii participanti, premiera pentru o competitie de fotbal juvenil organizata in Romania.