Sport

Mbappé l-a eclipsat pe Messi

Ziarul de Vrancea
15 feb 2022 499 vizualizări

S-a reluat Liga Campionilor, cu o victorie la limită a PSG asupra Realului *Manchester City se poate considera calificată în sferturi

PSG a învins pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), pe Real Madrid, în prima manșă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor. Messi, care a avut o evoluție ștearsă, a ratat un penalty în min. 61, după ce Carvajal l-a faultat pe Mbappé în careu. Portarul madrilen Courtois a apărat șutul lui Messi. Parizienii au dominat categoric jocul, însă Real a făcut un joc de apărare aproape impecabil. Jucătorii de la PSG și-au creat o serie de ocazii, însă nu au fost inspirați la ultima pasă.

Mbappé a marcat în final, după o acțiune personală, în care a trecut de Eder Militao și Lucas Vazquez La PSG a revenit Neymar, care nu a mai jucat din noiembrie, din cauza unei accidentări.

Antrenorul echipei Real Madrid, Carlo Ancelotti, a recunoscut superioritatea PSG ; „PSG a meritat să câștige, pentru că a jucat mai bine decât noi. Am avut dificultăți să ieșim de sub presiune, ceea ce de obicei facem bine, ne-a lipsit coordonarea în apărare...Ne păstrăm încrederea pentru meciul de acasă. Problema lui Benzema nu a fost de natură fizică, mai degrabă nu i-am oferit mingi utile”, a zis Ancelotti. Antrenorul echipei PSG, Mauricio Pochettino, și-a lăudat jucătorii: „. A fost un meci foarte bun. Le-am tăiat circuitele de pasare, cu presing asupra mijlocașilor lor. Am încercat din greu să-i oprim și să recuperăm mingea cât mai sus posibil, controlând bine meciul timp de 90 de minute. Le-am acordat foarte puține șanse. Jucătorii merită victoria, au un talent incredibil. Va trebui să rămânem concentrați înainte de retur”, a spus Pochettino.

 În celălalt meci al zilei, Manchester City s-a impus în deplasare, cu scorul de 5-0 (4-0), în fața formației Sporting Lisabona. Golurile au fost marcate de Mahrez ('7, '44), Bernardo Silva ('17), Foden ('32), și Sterling '(58). Manchester City se poate considera calificată în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal. Echipa pregătită de Pep Guardiola a fost prima echipă care marchează patru goluri în prima repriză a unui meci din faza eliminatorie în istoria competiției. Sterling a semnat golul său cu numărul 150 pentru club.


În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.