Sport

Juniorii încep faza a doua a campionatului național

Dan Chiriac
11 oct 2017 184 vizualizări

u în prima etapă LPS Focșani va juca în deplasare cu Suporter Club Oțelul Galați u partidele au loc sâmbătă de la ora 12.00 și 14.00

Etapa preliminară a sezonului 2017-2018 din cadrul competiţiilor de juniori U19 şi U17 a ajuns la final duminică. În urma rezultatelor consemnate în cele 19 serii ale fazei preliminare disputate la cele două categorii de vârstă, câştigătoarele fiecărei serii s-au calificat în etapa regulară a competiţiei Liga Elitelor, în timp ce ocupantele următoarelor locuri vor evolua în etapa regulară a Campionatului Naţional. Echipa de junior B de la LPS focșani s-a luptat până în ultima etapă cu Concordia Chiajna pentru primul loc, dar a cedat în meciul direct desfășurat la Focșani, scor 0-1. Celor 19 echipe calificate în Liga Elitelor li s-a alăturat echipa Centrului Naţional de Pregătire Târgu Mureş, acestea fiind împărţite în două serii, Est şi Vest, după cum urmează:

LIGA ELITELOR U19

Seria Est: Concordia Chiajna, SC Dinamo 1948, SC FC Viitorul SA, Dunărea Călăraşi, Juventus Bucureşti, FC Voluntari, Viitorul Argeş Alexandru Duminică, CSS Târgovişte, CSM Poli Iaşi, LPS Iaşi

Seria Vest: SCM Râmnicu Vâlcea, ACS Poli Timişoara, FC Ardealul Cluj, Centrul Naţional de Pregătire Târgu Mureş, CFR 1907 Cluj, Academia Gică Popescu, AFK Csikszereda I, AFC Hermannstadt, CSM Şcolar Reşiţa, CSŞ 2 Baia Mare

LIGA ELITELOR U17

Seria Est: Concordia Chiajna, SC Dinamo 1948, SC FC Viitorul SA, Dunărea Călăraşi, Juventus Bucureşti, Regal Sport Ferdinand I, Petrosport Ploieşti, Steagu Roşu Braşov, LPS Piatra Neamţ, Sporting Juniorul Vaslui

Seria Vest: SCM Râmnicu Vâlcea, ACS Poli Timişoara, FC Ardealul Cluj, Centrul Naţional de Pregătire Târgu Mureş, Viitorul Mihai Georgescu, CS U Craiova, ASA 2013 Târgu Mureş, FC Star Sport Argeş, CSS Drobeta Turnu Severin, FC UTA Arad

Echipele rămase din etapa preliminară a competiţiilor de juniori U19 şi U17 din sezonul 2017-2018 vor continua în etapa regulară a Campionatului Naţional, în care au fost împărţite în zece serii, după cum urmează:

CAMPIONATUL NAŢIONAL U19

Seria 1: AFC Botoșani, ACS Foresta Suceava, LPS Bacău, LPS Suceava, LPS Roman, LPS Vaslui, CS Știința Miroslava, LPS Piatra Neamț, CS Sporting Juniorul Vaslui

Seria 2: ACS Suporter Club Oțelul Galați, ACS Dacia Unirea Brăila, LPS Galați, ASCM Dunărea Galați, LPS Focșani, LPS Buzău, AFC Astra, CSM Ploiești, FC Petrolul 52

Seria 3: SC FC FCSB SA, CS Sportul Snagov SA, CS Afumați, LT Sf. Pantelimon, AFC Progresul 1944 Spartac, ACS Performer, FC Voluntari 2, Academia Farul, AFC Unirea 04 Slobozia, FC Metaloglobus

Seria 4: ACS Sport Team, ACS Pro Team, CSA Steaua, ACSM Dunărea Giurgiu, ACS Victoria 2010 București, CSS Alexandria, Academica Clinceni, GSA Nucet, CS Balotești, Regal Sport Ferdinand I

Seria 5: Fotbal Club Argeș, Chindia Târgoviște, CN Dinicu Golescu, LPS Viitorul Pitești, CS Mioveni, FCM Târgoviște, CS Hidro Râmnicu Vâlcea, Petrosport Ploiești, FC Star Sport Argeș

Seria 6: CSS Slatina, LPS Slatina, CN Gib Mihăescu Drăgășani, LPS Târgu Jiu, CSS Craiova, CSJ Știința U Craiova, ACS CFR Romgaz Craiova, CS Dinamyk Craiova, CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu, CS U Craiova

Seria 7: Ripensia Timișoara, CSS Caransebeș, ACS Luceafărul Drobeta, CSS Lugoj, ASU Poli Timișoara, LPS Banatul Timișoara, CS CFR Simeria, CSS Drobeta Turnu Severin

Seria 8: CSM Dacia Orăștie, LPS Bihorul Oradea, AFC Unirea 1924 Alba Iulia, LPS Sebeș, Luceafărul Oradea, ACS Sticla Arieșul Turda, LPS Târgu Mureş, AFC UTA Arad

Seria 9: AFC Gloria Junior, LPS Bistrița, ACS FC Kiss 2015, Athletic Zalău, Electrica Baia Mare, Olimpia Satu Mare, LPS Cluj Napoca, LPS Satu Mare, Viitorul Mihai Georgescu, ASA 2013 Târgu Mureş

Seria 10: AFK Csikszereda 2, Gaz Metan Mediaș, Sepsi OSK Sf. Gheorghe, Interstar Sibiu, CSS Șoimii Sibiu, CSS Brașovia, AFC Odorheiu Secuiesc, LT Lucian Blaga Reghin, Colțea 1920 Brașov, ACS Steagu Roșu Brașov

CAMPIONATUL NAŢIONAL U17

Seria 1: AFC Botoșani, ACS Foresta Suceava, LPS Bacău, LPS Suceava, LPS Roman, LPS Vaslui, CS Știința Miroslava, CSM Poli Iaşi, LPS Iaşi

Seria 2: ACS Suporter Club Oțelul Galați, ACS Dacia Unirea Brăila, LPS Galați, ASCM Dunărea Galați, LPS Focșani, LPS Buzău, AFC Astra, CSM Ploiești, FC Petrolul 52

Seria 3: SC FC FCSB SA, CS Sportul Snagov SA, CS Afumați, LT Sf. Pantelimon, AFC Progresul 1944 Spartac, ACS Performer, FC Voluntari 2, Academia Farul, AFC Unirea 04 Slobozia, FC Metaloglobus

Seria 4: ACS Sport Team, ACS Pro Team, CSA Steaua, ACSM Dunărea Giurgiu, ACS Victoria 2010 București, CSS Alexandria, Academica Clinceni, GSA Nucet, CS Balotești, FC Voluntari I

Seria 5: Fotbal Club Argeș, Chindia Târgoviște, CN Dinicu Golescu, LPS Viitorul Pitești, CS Mioveni, FCM Târgoviște, CS Hidro Râmnicu Vâlcea, CSS Târgovişte, Viitorul Argeş Alexandru Duminică

Seria 6: CSS Slatina, LPS Slatina, CN Gib Mihăescu Drăgășani, LPS Târgu Jiu, CSS Craiova, CSJ Știința U Craiova, ACS CFR Romgaz Craiova, CS Dinamyk Craiova, CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu, Academia Gică Popescu

Seria 7: Ripensia Timișoara, CSS Caransebeș, ACS Luceafărul Drobeta, CSS Lugoj, ASU Poli Timișoara, LPS Banatul Timișoara, CS CFR Simeria, CSM Şcolar Reşiţa

Seria 8: CSM Dacia Orăștie, LPS Bihorul Oradea, AFC Unirea 1924 Alba Iulia, LPS Sebeș, Luceafărul Oradea, ACS Sticla Arieșul Turda, LPS Târgu Mureş, CFR 1907 Cluj

Seria 9: AFC Gloria Junior, LPS Bistrița, ACS FC Kiss 2015, Athletic Zalău, Electrica Baia Mare, Olimpia Satu Mare, LPS Cluj Napoca, LPS Satu Mare, CSS 2 Baia Mare, AFK Csikszereda I

Seria 10: AFK Csikszereda 2, Gaz Metan Mediaș, Sepsi OSK Sf. Gheorghe, Interstar Sibiu, CSS Șoimii Sibiu, CSS Brașovia, AFC Odorheiu Secuiesc, LT Lucian Blaga Reghin, Colțea 1920 Brașov, AFC Hermannstadt. (Dan CHIRIAC)


În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.