Joaca Petreștilor la Mediaș
Sibianul Petrișor a marcat un gol și a ratat un penalty iar arbitrul Radu s-a râzgândit de două ori până a valida un gol
De-abia s-a terminat etapa a III-a, cu partida FC Voluntari – Viitorul (1-0, marți seară, și ieri a început etapa a II-a în play-out, în care s-au disputat două partide.
*FC Hermannstadt – Gaz Metan Mediaș 1-2 (1-2). Deoarece echipa sibiană își joacă meciurile de pe teren propriu la Mediaș, ambele echipe au fost și gazde, și oaspeți, situație care s-a mai întâlnit sezonul trecut în Liga I, într-un meci Poli Iași – FC Botoșani, în care gazdele au jucat în orașul vecin. Oamenii care au ieșit în evidență, pozitiv și negativ, au fost jucătorul Petrișor Petrescu de la „gazde” și arbitrul Radu Petrescu. Medieșenii au deschis scorul prin Valente, la un corner executat de Deaconu, în min. 20. Cinci minute mai târziu, fundașul Gazului, Yuri, l-a faultat pe Sîntean în marginea careului și arbitrul Radu Petrescu a dictat penalti. Petrișor Petrescu a executat pe centrul porții și Pleșca a respins cu pumnii balonul.Faza comică s-a produs în min. 31, când Petrescu a marcat spectaculos cu un șut de la 20 metri. Arbitrul a acordat golul, după aceea l-a anulat pentru ofsaid pentru ca să-l acorde în final după discuții cu ceilalți jucători și asistenții. Furia „găzarilor” s-a potolit în primul minut adițional al reprizei, când Mediașul a înscris, tot dintr-o fază fixă, lovitură liberă executată tot de Deaconu și transformată tot de Valente
*FC Argeș - UTA 4-1 (2-1). Au marcat: Grecu ('15), Drăghici ('39), Cr.Dumitru ('89),Malele ('90), Albu ('10).. N-o fi fost spectacol de Champions League în Trivale, dar a avut parte de goluri pe cinste: voleul lui Albu, „vinclul” lui Grecu, „foarfeca” lui Drăghici, „scărița” lui Dumitru, și șutul din unghi ascuțit al lui Malele. Ce să mai poftești?
Clasament play-out: 1. Chindia - 29 p (5-0); 2. FC Argeș - 27p (5-2); 3. UTA – 25 p (3-5); 4. Gaz Metan – 24 p (7-4); 5. FC Voluntari – 23 p (3-1); 6. Astra - 23 p)3-2), 7. FC Viitorul – 19 p (1-2); 8. FC Hermannstadt – 16 p (3-7); 9. Dinamo – 15 (1-5); 10. Poli Iași – 14 p (0-3).