Înfrângere în fața liderului

29 mar 2018 1589 vizualizări

Echipa de fotbal CSM Focșani a pierdut miercuri meciul disputat în deplasare cu liderul seriei, Aerostar Bacău. Gazdele s-au impus cu scorul de 4-1, după ce la pauză scorul a fost  2-0. Băcăuanii au deschis scorul prin Hurdubei în minutul 30. Acesta a trimis în vinclu de la marginea careului. Opt minute mai târziu Vraciu a dus scorul la 2-0. Tot Vraciu a marcat pentru 3-0, iar Hurdubei a reușit la rândul său o dublă. Pasăre a redus din diferență dintr-o lovitură de la 11 metri. Tot Pasăre a ratat un al doilea penalty cu cinci minute înainte de final. CSM 2007 a jucat cu: Dogaru – Salaoru (Dediu), Beșa, Panaite (Budeanu), Mihai – Săpunaru, Negoescu (Chivu), Pascu (Popa), Lupu - Predoiu, Pasăre. Fondul sonor al partidei a fost dominat de galeria focșăneană. Cei 20 de fani veniți de la Focșani și-au încurajat echipa în ciuda scorului devaforabil. Gazdele au arătat ca o echipă puternică, ce are pe bună dreptate aspirații la liga a doua. Următorul meci al focşănenilor va fi pe 3 aprilie, restanţa cu ACS Odorheiul Secuiesc. Meciul ar fi trebuit să se joace sâmbătă 24 martie la Focşani, pe stadionul Milcovul. Numai că, întrunit joi, 22 martie, Comitetul Executiv al Federației Române de Fotbal a decis cu unanimitate de voturi reprogramarea etapelor din Liga 3 și a competițiilor de juniori. (D.C.)

Rezultate

miercuri, 28 martie, ora 15:00

AFC Hărman - AFC Odorheiu Secuiesc    2-0

Paul Mitrică (52), Vlad Prejmerean (67)

Aerostar Bacău - CSM Focşani    4-1

Adrian Hurdubei (27, 64), Cătălin Vraciu (35, 62) / Cosmin Pasăre (70 - pen.)

Sporting Lieşti - Sănătatea Darabani    1-0

Zaharia (90+4)

Olimpic Cetate Râşnov - CSM Paşcani    3-1

Vlad Boţia (8), Vlad Potecu (15), Radu Leonte (37) / Teodor Ignea (35 - pen.)

CSM Roman - KSE Târgu Secuiesc     2-1

Marian Marin (42), Iosif Netbai (67) / Eduard Oprea (84)

Metalosport Galaţi - Suporter Club Oţelul Galaţi     0-3

Metalosport a fost exclusă din campionat în timpul returului şi va pierde la "masa verde" toate meciurile din această a doua parte a sezonului.

AFK Csikszereda Miercurea Ciuc - Avântul Valea Mărului     3-0

Avântul s-a retras în pauza de iarnă şi va pierde toate meciurile returului la "masa verde