Iașul relansează campionatul

19 nov 2017 514 vizualizări

CSM Poli a învins pe FCSB în etapa a XVIII-a a Ligii I * Craiovenii și-au inaugurat mândrețea de stadion cu o victorie în Liga I

ACS Poli Timișoara – FC Botoșani 1-1 (1-0). Bîrnoi (’24) / Roman (55). Chiar dacă oaspeții au reclamat ofsaid la Crețu în momentul pasei către marcatorul Bîrnoi, avantajul luat la pauză de către bănățeni este în conformitate cu ostilitățile de pe teren. După pauză, aspectul s-a schimbat, moldovenii au atacat, au ratat și puteau să obțină și victoria în fieful lui Ionuț Popa.

* CSM Poli Iași – FCS București 1-0 (0-0). Panțîru (’47). Victorie surprinzătoare a echipei ieșene care a excelat prin determinare și dorință de victorie.  Tânărul Ionuț Panțîru a speculat o dublă gafă a lui Niță și Planic și a înscris primul său gol în Liga I. Pe final, bucureștenii au dominat teritorial dar n-au reușit să treacă de reduta defensivă a Iașului, condusă de Mihalache.

* Sepsi Sfântu Gheorghe – Gaz Metan Mediaș 0-0. Un meci incolor, inodor și insipid care a arătat elocvent locurile ocupate de cele două echipe în clasament. Poate că, în raport cu perioadele de dominare, echipa condusă de Eugen Neagoe (la primul meci pe banca gazdelor) poate fi un pic nedreptățită. A spus-o și Cristi Pustai, care s-a declarat mulțumit de rezultatul final.

* CSU Craiova – Juventus București 3-1 (2-0). Mitriță (’39, ‘45^1), Gustavo (’63) / Țâră (’80). La “botezul” noului stadion în Liga I, spectatorii olteni au așteptat destul de mult până ca favoriții să facă safteaua. Introdus surprinzător ca titular în avanposturi, Roman a exasperat pe toată lumea cu ratările sale, însă tot el a dat pasele decisive la cele două goluri marcate de Mitriță. Introdus în locul acestuia, titularul Gustavo a marcat la niciun minut de la intrarea în teren, iar Țâră a marcat primul gol în deplasare al bucureștenilor din acest sezon.

* Concordia Chiajna – Astra Giurgiu 1-2  (1-1). Batin (’15 – penalty) / Nyuiadzi (’43), Ioniță (’54 – penalty). Concordia a deschis scorul dintr-un penalty și totul mergea bine pentru elevii “comisarului” Moldovan. Însă Serge Nyuiadzi a egalat chiar înainte de pauză, iar la începutul părții secunde tot el a fost faultat în careu de portarul Bălgrădean, după o pasă primită de la campionul gafelor din Liga I, Manasse. După ce Ioniță a transformat, cu fentă, au mai trecut trei minute și Fota a fost eliminat. Iar spectatorii din tribune au așteptat degeaba ca ocaziile ratate de Astra, în superioritate numerică să se răzbune....

Aseară, s-a mai disputat meciul Dinamo – CFR Cluj, iar astăzi se joacă, de la ora 20:45, ultimul meci al etapei: FC Voluntari – FC Viitorul.

Etapa viitoare (24-27 noiembrie): Juventus București – Concordia Chiajna, FC Botoșani – CSU Craiova (vineri), FC Viitorul – ACS Poli Timișoara, Dinamo – CSM Politehnica Iași (sâmbătă), Gaz Metan Mediaș - FC Voluntari, Astra Giurgiu – FCS București (duminică), CFR Cluj – Sepsi Sfântu Gheorghe (luni).

1. FCSB    18   11    5    2    36-12     38 (^11)

2. CFR    17   11    4    2    26-10     37 (^10)

3. Craiova  18   10   6    2    31-20     33 (^9)

4. Botoșani  18   9    5    4    24-15     32 (^5)

5. Viitorul   17   9    2    6    24-13     29 (^2)

6. Astra    18   7    7    4    26-19     28 (^1)

7. Dinamo  17   7    3    7    24-19     24 (0)

8. Iași      18   6    6    6    21-24     24 (-3)

9. Timiș.   18   6    5    7    16-27     23 (-4)

10. Voluntari 17   5    5    7    17-19     20 (-4)