Handbaliștii focșăneni au pierdut meciul cu Dinamo București, capioana en-titre, în ultimele 10 minute

5 dec 2019 1339 vizualizări

CSM Focșani-Dinamo-București: 33-29, joi seară în sala polivalentă din Focșani

Meciul a fost unul echilibrat și spectaculos Handbaliștii de la CSM Focșani 2007 au fost chiar la un pas de o mare surpriză în partida cu Dinamo  București. După o primă repriză în care s-au bătut de la egal la egal cu campionii ultimelor ediții a Ligii Zimbrilor handbaliștii focșăneni au  a condus chiar la patru goluri în repriza a doua.În  final însă handbaliștii de la Dinamo București  au revenit și au reușit să obțină  victoria cu scorul de 29-33.

Vom reveni cu amănunte

Handbal, Liga Națională: CSM Focșani 2007 - Dinamo București 29-33 (14-15)

Formații

CSM Focșani 2007: Marocio, Cloșcă – Pătru – 3 goluri, Cozorici, Popovici, Miroiu – 7, Țuțu – 5, Hrimiuc – 1, Mocanu – 3, Rață – 5, Nuțu, Marijanac – 1, Eros, Gramatic, Sladic – 4, Mănescu.

Dinamo București: Heidarirad, Misaoui, Vujic – 1, Bannour – 4, Savenco, Asoltanei – 3, Hossu, Negru – 6, Gavriloaia – 3, Zulfic, Kuduz, Campos – 9, Jamali – 1, Lazăr, Mousavi – 1, Mamdouh – 4.

CSM Focșani 2007 a pierdut meciul jucat în această seară în Sala Polivalentă în compania campioanei naționale, Dinamo București. Scor, 29-33 (14-15) la capătul unui meci foarte disputat în care gazdele au avut în minutul 38 un avantaj de cinci goluri, 23-18!

Text informații:CSM Focșani 2007 oficial

Citiți și:       Dinamo câștigă la Focșani după un meci tensionat

Campioana Dinamo București a obținut joi seara, la Focșani, a unsprezecea victorie în Liga Zimbrilor, la capătul unui joc în care a avut mult mai multe probleme decât s-ar fi așteptat. Partida dintre CSM Focșani și Dinamo se anunța foarte disputată, dacă ținem cont de faptul că ultima întâlnire dintre cele două formații, un amical disputat astă vară la Focșani, nu s-a încheiat, dinamoviștii retrăgându-se atunci de pe teren pentru ca lucrurile să nu degenereze. Prima repriză a fost spectaculoasă, disputată într-un ritm alert, ambele echipe succedându-se la conducere, pe fondul unor evoluții foarte bune ale portarilor Marocico și Heidarirad. Dinamo a intrat la cabine cu un gol avans, însă n-a mai putut conta pe aportul lui Kuduz, accidentat după o intervenție involuntară la ochi a unui adversar, însă nu e nimic grav, după cum aflat după meci.

Gazdele au avut un început senzațional de repriză secundă, reușind să se desprindă la 23-18 în minutul 39, iar banca dinamovistă a cerut time-out. Au urmat cinci goluri consecutive ale campioanei, însă și prea mulți nervi, Shebib fiind eliminat după un gest nesportiv la adresa lui Valentin Pătru. La 24-23 pentru gazde, Dinamo a rămas în 3 jucători de câmp, situație în care Focșaniul n-a reușit să înscrie, apoi oaspeții s-au instalat definitiv la cârma jocului, desprinzându-se la 30-26 în minutul 55, avantaj ce s-a dovedit decisiv până la final.

CSM FOCȘANI – DINAMO BUCUREȘTI 29-33 (14-15) Arbitri: Dorinel Gurbina / Emilian Stanciu

Focșani: Marocico, Cloșcă – Miroiu 7, Rață 5, Țuțu 5, Sladic 4, Mocanu 3, Pătru 3, Hrimiuc 1, Marijanac 1, Eros, Popovici, Mănescu. Antrenor: Dalibor Cutura.

Dinamo: Heidarirad, Lazăr – Nantes Campos 9, Negru 6, Bannour 5, Shebib 4, Asoltanei 3, Gavriloaia 3, Vujic 1, Mousavi 1, Jamali 1, Savenco, Kuduz. Antrenori: Constantin Ștefan, Sebastian Bota.

Text informații:handbalmania.ro