Handbaliștii focșăneni au pierdut la Reșița, în meciul cu ocupanta ultimului loc în clasament: CSM Reșița – CSM Foșani: 25-24 (12-14)

17 oct 2019 1854 vizualizări

Fără victorie în primele șapte jocuri și cu un antrenor demisionar, dar care a luat totuși loc pe bancă joi seara, CSM Reșița părea să aibă o misiune imposibilă în partida de pe teren propriu cu Focșaniul, echipă ce câștigase la Făgăraș și Buzău și remizase pe terenul lui CSM București.

Partida a fost electrizantă, cu numeroase răsturnări de scor, bănățenii revenind spectaculos în ultimul sfert de oră. Oaspeții au intrat la pauză cu un avans de două goluri după o primă repriză în care cele două echipe s-au aflat pe rând la conducere. Focșaniul s-a desprins la 20-17 în minutul 43, după două goluri consecutive ale lui Miroiu, însă Reșița a revenit și a egalat la 20 în minutul 46. S-a mers apoi cap la cap, gazdele preluând din nou conducerea în ultimul minut, după golul veteranului Claudiu Dediu. Eros a egalat, gazdele au avut ultimul atac, iar extrema dreaptă Starchenko a reușit golul victoriei. O victorie mare pentru CSM Reșița, dar cu un gust amar, în condițiile în care Mihai Rohozneanu și-a anunțat plecarea după finalul jocului.

“O victorie muncită, poate mai bine de un an. O victorie care, din punctul meu de vedere, ne descătușează. Presiunea cea mai mare a fost încrederea celor din jurul nostru în noi. Nu în ultimul rând, a fost o victorie tristă, prin prisma faptului că Mihai Rohozneanu și-a anunțat plecarea de la echipă. De marți vom avea un nou antrenor principal, fost jucător al Reșitei, Ilie Vaidasigan urmând să fie antrenor secund”, a declarat, pentru Handbal Mania, Cristian Pătru, președintele CSM Reșița.

CSM REȘIȚA – CSM FOCȘANI 25-24 (12-14) Arbitri: Ionuț Cazan / Gesur Suliman

Reșița: Simulescu, Vuiță – Vulpe 7, Bahan 4, Dediu 4, Mledenciu 3, Ignat 2, Santeiu 2, Rohozneanu 1, Heimbach 1, Starchenko 1, Boriceanu, Daia, Bărbuș, Belchite. Antrenor: Ilie Vaidasigan.

Focșani: Marocico, Cloșcă – Miroiu 10, Mocanu 6, Marijanac 3, Pătru 1, Popovici 1, Țuțu 1, Eros 1, Sladic 1, Rață, Hrimiuc, Nuțu, Gramatic. Antrenor: Dalibor Cutura.

Text informații:handbalmania.ro

Comentariul lui Cătălin Vlădescu despre meciul CSM Reșița- CSM Focșani 2007, de joi 17 octombrie 2019, seara

”Târziu în noapte, abia ajuns acasă, simt cum înfrângerea băieților noștri de astăzi, de la Reșița, abia acum doare cu adevărat. Îmi place să cred că și pe voi vă doare tot atât de mult...pe voi, băieții noștri, cei care jucați în culorile alb-albastre, ale acestui oraș care v-a primit de fiecare dată cu brațele deschise și v-a susținut mereu, fără să vă ceară altceva nimic decât atitudine.

Vom fi alaturi de voi și de această dată, cu tot sufletul, cerându-vă doar atât...atitudine.”-Cătălin Vlădescu