Handbaliștii focșăneni au pierdut la Cluj-Napoca meciul din etapa a 21-a a Ligii Zimbrilor | Potaissa Turda- CSM Focșani 2007: 29-24 (15-11)

8 apr 2021 1241 vizualizări

Potaissa Turda a câștigat duelul cu CSM Focșani 2007 și a revenit pe locul 2, profitând de faptul că HC Dobrogea Sud a stat în etapa a 21-a a Ligii Zimbrilor desfășurată marți 6 aprilie 2021 la Cluj Napoca.

În celalalte etape ale Ligii Zimbrilor disputate în această săptămână la Cluj-Napoca vineri 09 aprilie 2021 de la ora 10.15 CSM Focșani 2007 va juca cu CSM Vaslui, iar duminică 11 aprilie 2021 de la ora 11.00, în direct pe TVR, cu Minaur Baia Mare.

Urmăriți cele mai spectaculoase momente ale meciului disputat între AHC Potaissa Turda și CSM Focșani 2007 în cadrul etapei a 21-a a Ligii Zimbrilor și declarațiile la cald din cele două tabere adverse. -VIDEO:Federatia Romana de Handbal

POTAISSA TURDA – CSM FOCȘANI 2007:29-24 (15-11) Arbitri: Bogdan Stark / Romeo Ștefan

Turda: Irimuș, Șelaru – Pavel 7, Zacaciurin 6, Cîntec 4, Ghiță 4, Dumitriu 4, Thalmaier 2, Pop 1, Rohozneanu 1, Dragas, Szoke, Lazăr, Vereș, Savic. Antrenor: Horațiu Gal.

Focșani: Marocico – Marjanovic 6, Miroiu 5, Mocanu 3, Drăgan 2, Rață 2, Țuțu 2, Pătru 1, Popovici 1, Marijanac 1, Mănescu 1, Ragea, Hrimiuc, Krstevski, Eros. Antrenor: Dalibor Cutura.

Etapa a 21-a din primul eșalon masculin a debutat marți dimineață la Cluj-Napoca, primele trei partide oferind rezultate scontate. Suceava a început bine partida cu Vasluiul, însă a marcat un singur gol în ultimul sfert de oră al primei reprize, a suferit în atac în mitanul secund și a pierdut.

Bacăul a bifat a șaptea victorie a sezonului în fața CSM-ului din Făgăraș, la ardeleni remarcându-se din nou tânărul Darius Cupu. Portarul băcăuan Richard Freiwald a fost iarăși decisiv, intervențiile sale din finalul partidei asigurând o victorie fără emoții pentru echipa lui Sandu Iacob. Potaissa Turda a câștigat duelul cu CSM Focșani și a revenit pe locul 2, profitând de faptul că HC Dobrogea Sud stă în această etapă.

CSU SUCEAVA – CSM VASLUI 22-24 (10-11) Arbitri: Adrian Nacu / Adrian Rucoi

Suceava: Makaria, Grigoraș – Popia 7, Petrov 3, Sadovyi 2, Furak 2, Kobzii 2, Lupu 2, Balazs 2, Loic 1, Anton 1, Juverdianu, Costea, Oancea, Păunescu. Antrenor: Adrian Chiruț.

Vaslui: Petrila, Erhan – Acatrinei 9, Kasatkin 5, Cîrchea 5, Popa 2, Cumpănici 2, Petrea 1, Karamyshev, Amihăesi, Vancea, Carali, Voinea. Antrenor: Alin Bondar.

CSM FĂGĂRAȘ – CSM BACĂU 33-38 (16-17) Arbitri: Theodor Șerbu / Andrei Vasilescu

Făgăraș: Fîntînă – Cupu 9, Csog 7, Turcu 5, Mateoniu 3, Ștefan 3, Moisă 2, Bologa 2, Mînea 1, Dedea 1, Mocanu, Arsu. Antrenori: Eugen Frățilă, Dumitru Opriș.

Bacău: Saldatsenka 1 gol, Rusu, Freiwald – Crnoglavac 9, G. Bujor 7, Rotaru 5, Sretenovic 5, Tîrzioru 5, Păunică 3, M. Bujor 2, Stănică 1, Coric, Huta, Iordachi. Antrenor: Sandu Iacob.

CSM București și Minaur Baia Mare s-au întâlnit într-o partidă având ca miză locul 4 din primul eșalon masculin, ultimul care asigură un loc de cupă europeană în sezonul viitor. Bucureștenii s-au impus cu 26-24 după un joc în care au condus în cea mai mare parte a timpului, însă au avut mari emoții în final. După ce a avut două goluri avans la pauză, echipa lui Eliodor Voica s-a desprins la 20-16 în minutul 44, dar maramureșenii au revenit și au egalat cu 4 goluri consecutive. La intrarea în ultimul minut CSM-ul avea 25-24, însă Minaur nu a reușit să-și fructifice ultimul atac, iar Predragovic a stabilit scorul final în ultimele secunde. CSM București obține a treisprezecea victorie a sezonului și o depășește cu un punct pe Minaur, băimărenii având și un meci mai mult disputat.

De la aceeași oră, Steaua s-a impus categoric în fața nou-promovatei Magnum Botoșani, după un joc echilibrat doar în primul sfert de oră. Echipa militară a acumulat 30 de puncte și a urcat pe locul 6. De remarcat și faptul că Steaua a avut nu mai puțin de 14 jucători care au înscris în acest meci.

MINAUR BAIA MARE – CSM BUCUREȘTI 24-26 (13-15) Arbitri: Gabriel Badiu / Ioan Barbu

Minaur: Ciobanu, Pop – Buzle 6, Cip 6, Kotrc 5, Ramba 3, Dobra 2, Căbuț 1, Cristescu 1, Nagy, Bera, Mureșan, Haiduc. Antrenor: Alexandru Sabou.

CSM: Krupa – Nantes Campos 6, Teixeira 6, Predragovic 5, Tărîță 4, Rotaru 4, Onyejekwe 1, Militaru, Jerebie, Fotache, Nica, Ungureanu, Davidovic. Antrenor: Eliodor Voica.

STEAUA BUCUREȘTI – MAGNUM BOTOȘANI 39-26 (18-13) Arbitri: Ionuț Ghiță / Sebastian Topliceanu

Steaua: Bucătaru 2 goluri, Stănescu, Niculai – Grbovic 6, Vartic 5, Constantina 4, Căpățînă 4, Khairy 4, Milosevic 3, Burlacu 2, Johannson 2, Georgescu 2, Nicolae 2, Mihalcea 1, Pop 1, Roșu 1. Antrenor: Marius Stavrositu.

Botoșani: Crăciunescu, Nicolaevici, Mihăescu – Lazurcă 6, M. Negru 6, Trif 6, Adomnicăi 3, E. Szasz 2, Vamanu 2, Lesniuc 1, Farcaș, Lazoreac. Antrenor: Florin Ciubotariu.

Text informații handbalmania.ro

Clasament Liga Zimbrilor înaintea celor patru etape din această săptămână

1 Dinamo București 19 18 1 0 537-398 55

2 Dobrogea Sud 19 16 0 3 502-398 48

3 Potaissa Turda 19 15 2 2 574-475 47

4 Minaur Baia Mare 19 12 2 5 447-399 38

5 CSM București 18 12 0 6 509-464 36

6 Poli Timișoara 19 9 1 9 366-371 28

7 Steaua București 19 8 3 8 475-454 27

8 CSM Focșani 19 9 0 10 385-394 27

9 HC Buzău 18 8 2 8 461-458 26

10 CSM Vaslui 19 7 1 11 494-531 22

11 CSM Bacău 18 6 1 11 358-417 19

12 CSU din Suceava 19 5 2 12 442-486 17