Handbaliștii focșăneni au învins la Făgăraș și sunt pe locul 2 în Liga Zimbrilor după prima etapă

29 aug 2019 1813 vizualizări

CSM Făgăraș - CSM Focșani 2007:17-20 (9-11)

1

Citiți și:Turda obține o victorie ce părea imposibilă! Bacăul a învins la limită pe Călărași, Focșani a câștigat la Făgăraș! Dinamo e primul lider, Vulpe aduce un punct Reșiței în ultima secundă!

A fost o primă etapă nebună în Liga Zimbrilor. Capul de afiș de joi a fost ținut de Turda-CSM București, reeditarea finalei mici din sezonul trecut. Ardelenii s-au impus cu 28-27, după ce au revenit de la -7!

Potaissa Turda a bifat prima victorie din 2019-2020, însă poate nesperată având în vedere că oaspeții de la CSM București au condus cu 23-16 în minutul 42! Turda a reușit performanța de a primi doar patru goluri în ultimele 18 minute, iar Ciprian Șandru a adus victoria echipei sale în secundele de final. CSM București nu s-a bazat din minutul 53 pe cehul Jakub Krupa, descalificat după ce l-a faultat pe contraatac pe Răzvan Pavel.

La fel de dramatic a fost și meciul dintre Reșița și Buzău, încheiat la egalitate, 23-23. Bănățenii au condus cu 10-4 și 12-6 în prima repriză, au avut un avantaj de cinci goluri la pauză, însă s-au văzut egalați de buzoieni la 12, în minutul 38. S-a mers cap la cap până în minutul 50, oaspeții s-au desprins apoi la 21-19 și 23-21 și a venit rândul gazdelor să revină. Țiu și Vulpe au înscris pentru Reșița pe final, ultimul gol venind chiar în ultima secundă. Interii oaspeților, Șania și Nosrati, au marcat în total 18 goluri din totalul de 23!

CSM Bacău și AHC Dunărea Călărași au dus o luptă aprigă, încheiată cu victoria gazdelor, la limită, 25-24. A fost, per-total, un meci foarte echilibrat la Bacău, în care diferența maximă de pe tabelă a fost de două goluri. Băcăuanii și-au conturat victoria în minutele de final, de la 22-22 s-au desprins la 24-22 prin golurile lui Păunică și Drăgan, iar ucraineanul Sadovyi a semnat reușita decisivă. Cel mai bun marcator al meciului a fost însă nou-sositul Adrian Tîrzioru, cu opt goluri.

Primul lider al Ligii Naționalei este Dinamo București, care a învins pe CSM Vaslui cu 34-30. A fost un meci însă mai echilibrat decât o arătau calculele hârtiei, deoarece „câinii” s-au desprins decisiv abia în ultimele zece minute ale întâlnirii.

CSM Focșani a plecat victorioasă de la Făgăraș, 20-17, după un meci cu o desfășurare neobișnuită. Oaspeții au condus cu 6-4, gazdele au trecut în avantaj după patru goluri marcate la rând, 8-6, pentru ca elevii lui Dalibor Cutura, aflat la debutul său ca antrenor, să aibă o serie de cinci goluri marcate la rând și să treacă în față pe tabelă. S-a făcut, după pauză, 13-9 pentru oaspeți, gazdele au egalat la 13 și 15, pentru ca mai apoi focșănenii să-și asigure victoria după un parțial de 5-0, între minutele 46 și 57. De remarcat faptul că în minutul 11 Mihai Miroiu a primit cartonașul roșu.

Text informații:handbalvolei.ro

CSM Făgăraș - CSM Focșani 2007 17-20 (9-11)

Marocico, Cloșcă – Ragea – 1, Pătru – 2, Cozorici, Popovici, Popa, Miroiu, Țuțu – 2, Hrimiuc – 1, Mocanu – 5, Rață - 1, Nuțu – 4, Eros – 1, Sladic – 3.

CSM Focșani 2007 a început cu victorie în deplasare noua ediție de campionat! În meciul de la Făgăraș, focșănenii au câștigat cu 20-17, după ce la pauză aveau 11-9. Este un rezultat ce confirmă pregătirea foarte bună din intersezon ca și o stare de spirit propice performanței ce poate aduce multe satisfacții suporterilor în acest campionat

Text informații:CSM Focșani 2007 oficial