Galerie foto | Concursul de șah pentru juniori și seniori ”Cupa de Vară Greșu”
Concursul de șah clasic s-a desfășurat în perioada 5 - 8.09.2019 în sistem open elvețian, 7 runde, cu un timp de gândire de 60 minute + 30 sec/mutare pentru fiecare jucător, sub următoarea structură:
- Grupa U2000(seniori și juniori legitimați cu rating FIDE <2000), omologat FR Șah și FIDE;
- Grupa U1800(seniori și juniori legitimați cu rating FIDE <1800),omologat FR Șah și FIDE;
- Grupa U1600(seniori și juniori legitimați cu rating FIDE <1600), mologat FR Șah și FIDE;
- Grupa U10(juniori legitimați la grupa de vârstă U10), omologat FR Șah și FIDE;
- Grupa U08(juniori legitimați la grupa de vârstă U08), omologat FR Șah;
- Grupa începători(juniori din grupa de vârstă U06 sau U10 legitimați cu rating CIV=1001 sau nelegitimați), neomologat FR Șah;
Concursul de șah blitz s-a desfășurat în data de 6.09.2019 în sistem open elvețian, 7 runde, cu un timp de gândire de 3 minute + 2 sec/mutare pentru fiecare jucător, sub următoarea structură:
- Grupa Blitz Open(seniori și juniori legitimați), omologat FR Șah și FIDE;
- Grupa Blitz U10(juniori legitimați la grupa de vârstă U10), neomologat FR Șah sau FIDE.
Acest amplu concurs de șah a reunit 126 de jucători de la mai multe cluburi din Vrancea dar și din întreaga țară (CM de Șah Speranța Focșani, CSM Focșani 2007, CS Olimp Șah Focșani, ACS Genius Galați, AS Club Șah Victoria Bacău, Clubul de Șah Diana Galați, CS Ariadna Suceava, CS Șah Club Galați, CS Universitar De Șah București, Clubul de Șah Al Municipiului Baia Mare, ACS Fianchetto Constanța, CS Jeco-Centrocoop București, ACS Napocensis Activ Cluj Napoca, ACS Pheonix Buzău, ACS Satori Art Slobozia, ACSJocul de Șah Râmnicu Valcea, CS Logic 64 Brașov, ACS de Șah Realitatea Huși, ACS Logic Delta, etc.) precum și din Republica Moldova și Bulgaria.
În funcție de clasamentul final s-au remarcat și au fost premiați următorii șahiști seniori și juniori de la cluburile cu secție de șah din Vrancea:
Grupa U2000
- Ștefan Dănilă (junior U14) de la CSM Focșani 2007, locul 2 în clasamentul general cu 5 puncte.
Grupa U10
- Yannis-Raphael Grecu de la CSM Focșani 2007, locul 1 în clasamentul general cu 6 puncte.
Grupa U08
- Patric Andrei Făcîlăde la CSM Focșani 2007, locul 3 în clasamentul general cu 4,5 puncte din 6 runde.
Grupa începători
- Denis-IonuțPilă de la CSM Focșani 2007, locul 1 în clasamentul general cu 7 puncte;
- Giulia Lungude la CSM Focșani 2007, locul 2 în clasamentul general cu 5,5 puncte;
- Adelin Dăscălescude la CSM Focșani 2007, locul 3 în clasamentul general cu 7 puncte;
- Robert-Andrei Mureșan de la CSM Focșani 2007, locul 2 în clasamentul general U06 cu 4 puncte.
Grupa Blitz Open
- Ștefan Dănilă(junior U14) de la CSM Focșani 2007, locul 1 în clasamentul juniori U14 cu 5 puncte;
- Cristian Șimon(junior U14) de la CSM Focșani 2007, locul 2 în clasamentul juniori U14 cu 4,5 puncte;
Grupa Blitz U10
- Yannis-Raphael Grecude la CSM Focșani 2007, locul 2 în clasamentul general, cu 5 puncte;
- Adelin Dăscălescude la CSM Focșani 2007, locul 3 în clasamentul general, cu 3 puncte;
- Denis-Ionuț Pilă de la CSM Focșani 2007, locul 2în clasamentul general cu 3 puncte;
- Giulia Lungu de la CSM Focșani 2007, locul 1 în clasamentul întocmit pentru fete cu 2 puncte.
Organizarea acestui tradițional concurs de șah a fost asigurată de către Andrei Arghirescu iar arbitrajul de către Mihai Strîmbu, Sandu Gurguiatu și Marius Arghirescu.
De remarcat este participarea unor șahiști juniori de la CSM Focșani 2007, cu puțin timp în urmă la următoarele concursuri:
- Andrei-Dănuț Neagu a ocupat un merituos loc 3 la Trofeul Centrocoop grupa juniori U10, desfășurat între 30.08 - 6.09.2019 la Eforie Nord, acumulând 6 puncte din 8 posibile, concurs omologat la FR Șah și FIDE cu participarea a 30 de jucători din țară și Republica Moldova;
- Andrei Cucoaneș, junior U16, a ocupat locul45 la Trofeul Centrocoop grupa open seniori, desfășurat între 30.08 - 6.09.2019 la Eforie Nord, acumulând 4 puncte din 8 posibile, concurs omologat la FR Șah și FIDE cu participarea a 111 de jucători din țară, Republica Moldova și Germania;
- Alexandru-Ionuț Borza, junior U12,a ocupat locul 28 la ,,Festivalul de Șah Liga Roială”, desfășurat în data de7.09.2019 la Urziceni, acumulând 3,5 puncte din 7 posibile, concurs omologat la FR Șah și FIDE cu participarea a 48 de jucători seniori din țară. La secțiunea de concurs juniori U14 el a ocupat locul 1;
- Alexandru-Ionuț Borza, junior U12, a ocupat locul 3dintre 74 de concurenți, la ,,Cupa Gambit Huși”, desfășurat în data de 30.08.2019 la Huși, acumulând 5,5 puncte din 7 posibile;
- Yannis-Raphael Grecu, junior U10, a ocupat locul 6dintre 74 de concurenți, la ,,Cupa Gambit Huși”, desfășurat în data de 30.08.2019 la Huși, acumulând 5,5 puncte din 7 posibile.
Precizăm că în perioada 26 - 29 septembrie 2019, la Centrul de Agrement Gălăciuc (Tulnici, județul Vrancea) se va organiza un interesant concurs de șah clasic destinat seniorilor și juniorilor legitimați dar și copiilor începători nelegitimați. Acest concurs va fi organizat de către Asociația Județeană de Șah Vrancea, CM de Șah Speranța Focșani cu sprijinul substanțial al DJST Vrancea dar și cu obișnuita implicare a celorlalte cluburi cu secție de șah din Vrancea.
Informații transmise de ing Mihai Strîmbu președintele secției de șah a clubului CSM Focșani 2007