Sport

Fotbaliștii de la CSM Focșani 2007 au pierdut meciul disputat în deplasare cu liderul Ligii a II-a

Ziarul de Vrancea
8 oct 2024 1244 vizualizări
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc - CSM Focșani 2007: 1-0 (0-0)
Unicul gol al partidei a fost marcat de Jozef Dolny/ 48'.Meciul s-a desfășurat luni, 7 octombrie 2024, pe Stadionul Municipal din Miercurea Ciuc, în cadrul etapei nr 9-a Ligii a II-a  la fotbal.

În ultimul meci al etapei a 9-a din Liga a II-a, AFK Csikszereda Miercurea Ciuc a obținut o nouă victorie, trecând la limită de CSM Focșani 2007 cu scorul de 1-0. Partida s-a desfășurat pe terenul echipei din Miercurea Ciuc, iar golul decisiv a fost înscris în debutul reprizei secunde de golgheterul echipei, Josef Dolny.

Meciul a început cu o presiune ofensivă din partea echipei gazdă, antrenată de Robert Ilyeș, însă în ciuda unui început promițător, harghitenii nu au reușit să deschidă scorul în prima repriză. Deși adversarii din Focșani, nou-promovați în Liga a II-a și aflați sub comanda noului antrenor Sorin Colceag, nu au creat mari dificultăți în prima parte a jocului, FK Miercurea Ciuc nu a reușit să concretizeze ocaziile avute.

În minutul 48, echilibrul a fost rupt de Josef Dolny, care a marcat cu un șut bine plasat din afara careului, aducându-și echipa în avantaj. Acesta este al treilea meci consecutiv în care atacantul harghitean înscrie, demonstrând o formă excelentă. După deschiderea scorului, echipa gazdă a optat pentru o strategie defensivă, încercând să conserve avantajul minim și să blocheze atacurile vrâncenilor.

Deși CSM Focșani 2007 a avut câteva tentative de a reveni în joc, șuturile lor la poarta apărată de Mate Simon nu au pus probleme serioase. Astfel, echipa din Miercurea Ciuc a gestionat cu succes finalul de meci și a obținut cea de-a opta victorie din acest sezon, a treia cu scorul de 1-0.

Cu acest rezultat, AFK Csikszereda Miercurea Ciuc se distanțează și mai mult în fruntea clasamentului Ligii a II-a, consolidându-și statutul de lider al competiției. De cealaltă parte, pentru CSM Focșani 2007, nou-promovată în acest sezon, meciul a marcat un început de drum sub conducerea lui Sorin Colceag, dar fără succes în fața unei echipe experimentate și bine organizate.

Clasamentul Ligii a II-a arată tot mai favorabil pentru harghiteni, care aspiră la promovarea în Liga I, în timp ce echipele nou-promovate, precum CSM Focșani, continuă să lupte pentru adaptarea la nivelul competitiv al eșalonului secund.

FK MIERCUREA CIUC – CSM FOCȘANI 1-0

Jozef Dolny 48′

FK Miercurea Ciuc: M. Simon – Palmeș, Kelemen, Hegedus (J. Nagy 90′) – Bloj, Bodo (Bakoș 82′), Vereș, Gal-Andrezly (cpt.) – Anderson Ceara (Jebari 46′), Dolny (Makrai 82′), Babati (Torvund 71′)

Rezerve neutilizate: Karacsony – Karandi, M. Kovacs, Gheralia

Antrenor: Robert Ilyeș

CSM Focșani 2007: S. Preda – Pedro Albino, Jalbă, Vișinar, Tamași – Blaj (Rob. Enache 61′), Săpunaru (cpt.)(Dakaj 72′), Brînzan (Rența 83′), Al. Fl. Zaharia – Dodoi (G. Dragomir 61′), G. Dănăilă (Cr. Ciobanu 72′)

Rezerve neutilizate: Al. Uțiu – Bg. Creț, Ciopa, Ungurianu

Antrenor: Sorin Colceag

Stadion: Municipal (Miercurea Ciuc – Harghita). Arbitru: Eduard Ioniță (Tulcea). Asistenți: George Turcu (Bucureşti) și Nicolae Bogdan Mociorniță (Băicoi – Prahova). Rezervă: Cosmin Apetrei (Roznov – Neamţ). Observator arbitri: Bogdan Zanfirescu (Botoşani). Delegat joc: Mircea Bucur (Târgu Mureş).

Text informații + foto:liga2.prosport.ro

Citiți și Rezultatele etapei nr 9 a Ligii a II-a la fotbal sezon 2024/25

Citiți și:Clasamentul la zi după 9 etape disputate a Ligii a II-a la fotbal sezon 2024/25

Citiți și:Programul meciurilor etapei nr 10 a Ligii a II-a, sezon 2024/25

Text informații + foto:flashscore.ro


În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.