Finală fără „pacifiști”

25 oct 2019 1021 vizualizări

Anglia și Africa de Sud se vor duela în ultimul act al Cupei Mondiale de rugby * Noua Zeelandă se va confrunta cu Țara Galilor în finala mică

Reprezentativa Angliei a dat lovitura în prima semifinală a Cupei Mondiale la rugby, disputată la Yokohama, învingând cu 19-7 deținătoarea trofeului, Noua Zeelandă. Englezii au deschis scorul după doar două minute, în urma eseului reușit de Manu Tuilagi. Transformarea lui Owen Farrel și lovitura de pedeapsă a lui George Ford au dus scorul la 10-0, la pauză, în favoarea Angliei. După pauză, George Ford a mai punctat prin alte trei lovituri de pedeapsă, iar Noua Zeelandă a răspuns prin eseul lui Ardie Savea și transformarea lui Richie Mo'Unga. Astfel, Anglia a obținut a patra calificare din istorie în finala Cupei Mondiale, în timp ce Noua Zeelandă, campioană a lumii de trei ori, suferă prima înfrângere la turneul final din 2007. Singura trofeu englez al Cupei Mondiale a fost înregistrat în 2003. „All Blacks sunt zeii rugbyului. Noua Zeelandă are o mare echipă, a câștigat de două ori consecutiv Cupa Mondială. Noua Zeelandă are un mare căpitan, Kieran Read. Am vrut să arătăm că putem rivaliza cu ei. Tocmai am trecut de încă o săptămână. Noi nu știm ce va fi mai departe, nu suntem clarvăzători. Știu că îmi doresc ca la meciul dintre Africa de Sud și Țara Galilor să fie prelungiri”, a spus selecționerul englez, Eddie Jones,

N-a lipsit mult ca dorința lui Eddie Jones să fie îndeplinită, după cum n-a lipsit mult să se înregistreze prima finală exclusiv europeană la Cupa Mondială. A doua semifinală de la Cupa Mondială, Africa de Sud-Noua Zeelandă a fost foarte echilibrată, deznodământul fiind stabilit în ultimele minute ale jocului. Africa de Sud a intrat în avantaj la pauză, scor 9-6, după cele trei transformări de lovituri de pedeapsă ale lui Handre Pollard. Pentru galezi a punctat Dan Biggar, cu două procedee similare. În minutul 46, Biggar a transformat din nou și a egalat la 9. După 11 minute” Damian De Allende a reușit primul eseu. Galezii au răspuns în minutul 65, prin încercarea lui Josh Adams. Diferența s-a făcut în minutul 76, moment în care scorul era 16-16. Handre Pollard a reușit o nouă transformare a unei lovituri de pedeapsă și a stabilit scorul final al partidei: Țara Galilor-Africa de Sud 16-19. Astfel, Africa de Sud a obținut a treia calificare din istorie în finala Cupei Mondiale de rugby. Precedentele două, în 1995 și 2007, au fost câștigate, ultima chiar în fața Angliei.

. Finala mare va avea loc sâmbătă, 2 noiembrie, de la ora 11:00, în timp ce partida pentru stabilirea locului 3, dintre Noua Zeelandă și Țara Galilor se va disputa vineri, 1 noiembrie, de la ora 11:00.