Fetele salvează obrazul nației

2 mai 2018 664 vizualizări

Echipa de tenis de masă a României s-a mobilizat exemplar după înfrângerea caraghioasă și nemeritată în fața Olandei și s-a calificat direct în sferturile de finală ale Campionatului Mondial, unde va întâlni reprezentativa Hong Kong

Echipa feminină de tenis de masă a României s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de la Halmstad. Tricolorele au câștigat grupa C cu o singură înfrângere, cea cu Olanda, suferită în condiții speciale, acumulând nouă puncte și calificându-se direct în semifinală.

Tricolorele au început competiție cu o victorie normală în fața Cehiei, scor 3-1, prin victoriile obținute de Elizabeta Samara (2) și Bernadette Szöcs, sigura înfrângere fiind suferită de Daniela Dodean-Monteiro, una neașteptată în fața Karinei Adamkova, după ce au condus cu 2-1. A urmat partida cu Olanda, cu două chinezoaice în lot, dintre care una fiind antrenoarea. Din nefericire, o gafă de comunicare a organizatorilor, coroborată cu o neglijență a staff-ului administrativ al tricolorilor a condus la o neașteptată înfrângere. Mai exact, Comitetul de Organizare a decis, cu o zi înainte de începerea competiției, ca antrenorii să prezinte foile cu ordinea jucătoarelor la 60 de minute înaintea meciurilor. În caz contrar arbitrul va completa programul de joc cu sportivele în ordinea prestabilită. Decizia a fost postată pe site-ul oficial, însă nu a fost comunicată personal tuturor delegaților. De asemenea, nici oficialii români nu au descoperit pe internet noua situație. Drept urmare, antrenorul Viorel Filimon, ocupat cu antrenamentul jucătoarelor, a întârziat și arbitrul a completat foaia cu jucătoarele române în ordine alfabetică, excluzând din start cele mai bune tricolore, Samara și Szöcs. Ca urmare România a jucat cu Irina Ciobanu, care a făcut un prim meci echilibrat cu Britt Eerland, Adina Diaconu (două meciuri) și Dana Monteiro, învingătoare în fața lui Kim Vermaans, scorul fiind 3-1 pentru Olanda. Delegația română a făcut un protest oficial, pe motiv că noua regulă a fost redactată ambiguu, oficialii tricolori considerând că primele trei trebuiau stabilite în ordinea ranking-ului mondial și nu alfabetic, cerând rejucarea partidei. Protestul a fost respins și, paradoxal, această situație le-a întârâtat în sens pozitiv pe elevele lui Viorel Filimon, care au câștigat toate cele trei întâlniri rămase. Mai întâi, 3-1 cu Polonia, singura înfrângere fiind din nou a lui Monteiro (culmea!), 2-3 de la 2-1. Apoi a urmat la rând favorita grupei, Taiwan: Eliza și Bernie au făcut minuni, revenind de la 0-2 în partidele cu Cheng I Ching, respectiv, Chen Szu Yu, jucătoare mai bine cotate în topul mondial, iar apoi au învins și Coreea de Nord cu 3-1, Samara 2 și Szöcs fiind autoarele victoriilor în fața unor adversare redutabile, chiar dacă nu concurează în circuitul mondial. Clasamentul grupei a arătat astfel: : 1. România – 9 p; 2. Coreea de Nord – 9 p; 3. Taiwan – 8 p; 4. Olanda – 7 p; 5. Polonia – 6 p; 6. Cehia – 6 p. Conform regulamentului, prima clasată s-a calificat direct în sferturi, iar următoarele două vor juca meciuri de baraj. România va urma să întâlnească echipa Hong Kong, care a învins Taiwanul cu 3-1. Hong Kong  are două jucătoare de Top 20, Lee Ho Ching și Doo Hoi Kem. Celelalte sferturi vor fi: China – Germania (Austria); Coreea de Sud – Coreea de Nord și Ucraina – Japonia

Echipa masculină a României, pregătită de Andrei Filimon, a jucat în grupa A și a înregistrat două victorii, 3-1 cu Slovenia și 3-0 cu Egipt, dar a pierdut cu 0-3 în fața Germaniei și Suediei. Calificarea pentru faza eliminatorie depinde de întâlnirea cu Hong Kong.