Fetele fug de America

27 iul 2020 827 vizualizări

Bianca Andreescu și Naomi Osaka nu s-au înscris la turneul de la New York și ar putea renunța și laUS Open, ca primele trei sportive din topul mondial

Ultimele două câștigătoare ale turneului US Open, Bianca Andreescu, locul 6 WTA, care s-a impus în 2019, și Naomi Osaka, locul 10 WTA, care a triumfat în 2018, ar putea să nu participe la ediția din acest an. Cu câteva zile înaintea închiderii listei pentru tabloul principal (3 august), ele nu sunt înscrise în competiție, nici la turneul de la Cincinnati, mutat la New York, în săptămâna premergătoare US Open,

Pentru turneul de la Cincinnati, lista jucătoarelor direct acceptate pe tabloul principal a fost finalizată luni.În timp ce decizia finală dacă turneul va fi organizat sau nu ar trebui să fie luată până la sfârșitul acestei săptămâni, mai multe jucătoare din Top 10 WTA plănuiesc să nu ia startul la turneul de Grand Slam de la New York. Nici primele două clasate în topul mondial, australianca Ashleigh Barty și Simona Halep și nici ucraineanca Elina Svitolina, locul 5 WTA, nu s-au înscris până acum la vreuna dintre cele două competiții americane.

Alte jucătoare, precum croata Petra Martic (15 WTA), și sportiva chineză Wang Qiang (29) nu vor juca la Cincinnati, dar intenționează să evolueze la US Open, dacă turneul se va ține. Întrerupt de pandemia de coronavirus, circuitul feminin se reia la 3 august, la Palermo, cu un turneu de categorie WTA Internațional. US Open ar trebui să se desfășoare la datele inițiale, 31 august - 13 septembrie, iar turneul de la Roland Garros,a fost programat inițial între 24 mai și 7 iunie, a fost amânat pentru 20 septembrie - 4 octombrie. Turneul de la Wimbledon a fost anulat.

În altă ordine de idei, japonezii au anunțat că turneul WTA Pan Pacific Open de la Osaka, prevăzut în noiembrie, a fost anulat din cauza pandemiei de coronavirus.Turneul fusese deja amânat din septembrie în noiembrie, însă în cele din urmă a fost anulat. Anul trecut competiția a fost câștigată de Naomi Osaka. Cu puține zile în urmă s-a anunțat că turneele de toamnă din China au fost anulate, ca și Turneul Campioanelor de la Wuhan