Duel cu franțuzoaicele în Liga Campionilor

11 mar 2018 243 vizualizări

CSM București – Metz Handball în sferturile de finală ale competiției de handbal feminin, după ce bucureștencele au fost din nou învinse la Rostov * performanță deosebită realizată de SCM Craiova în Cupa EHF

Campioana en-titre a României a fost învinsă sîmbătă, în deplasare, de formația rusă Rostov-Don, scor 24 -25 (12-9), în ultimul meci din grupa principală I a Ligii Campionilor. Ambele echipe sunt calificate în sferturi, fază în care CSM va intra de pe locul III iar Rostov-Don de pe poziția a doua a grupei. Pentru CSM București au marcat Cristina Neagu 6 goluri, Majda Mehmedovic 5, Amanda Kurtovic 4, Isabelle Gullden 3, Oana Manea 3, Gnonsiane Niombla 1, Natalia Hagman 1, Marit Fråfjord 1. Celelalte rezultate înregistrate în ultima etapă a grupei: Györ ETO– Krim Ljubljana   34-25 (17-12) și FC Midtjylland  – Nykøbing 24-20 (10-9). Györ ETO, Rostov-Don, CSM București și Midtjylland  sunt echipele calificate în sferturile Ligii Campionilor la handbal feminin din gupa principală I. În grupa a doua s-au înregistrat ieri următoarele rezultate: Buducnost – Vardar 25-30 (meci jucat sâmbătă), SG BBM Bietigheim – FTC Budapesta 27-23 și Metz Handball – Thuringer HC 35-29. Astfel, echipa CSM va juca în sferturi (primul meci pe teren propriu) cu formația franceză Metz Handball. Celelalte sferturi, care sunt programate în zilele de 6/8 – 13/15 aprilie sunt Buducnost - Györ, Ferencvaros Budapesta – Rostov Don și FC Midtjylland – Vardar Skopje. Câștigătoarele din sferturi se vor califica la Turneul Final Four, care va avea loc la Budapesta, în 12 și 13 mai.

O performanță deosebită a realizat echipa SCM Craiova, care a eliminat din sferturile Cupei EHF principala favorită, formația rusă Lada Togliatti. După ce în tur, la Craiova, oltencele au cedat cu de 23-25 (9-15), la Togliatti echipa pregătită de Bogdan Burcea s-a impus cu 26-23 (14-8) și s-au calificat în semifinale. Principalele marcatoare pentru SCM Craiova au fost Valentina Ardean, 9 goluri și Cristina Florianu 6. SCM va întâlni în semifinale formația turcă Kastamonu Belediyesi GSK, care a eliminat formația română HC Zalău. Cu multe probleme în lot, cu o victorie fragilă în tur (29-28) și cu antrenorul Gheorghe Tadici în tribună,  formația sălăjeană a pierdut la Kastamonu cu 24-27 (11-16). Primul meci al partidei Craiova – Kastamonu se dispută în Turcia, iar cealaltă semifinală este Viborg HK (Danemarca) – Viper Kristiansand (Norvegia).