Dublă victorie în dubla amicală de la final de săptămână

29 iul 2017 1051 vizualizări

u CSM Focșani 2007 – Avântul Valea Mărului 2-1 (2-1) și Viitorul Curița – CSM Focșani 2007 2-4 în dubla de pregătire programată sămbătă u marți, de la ora 18.00, va urma o dublă similară cu cea de sâmbătă u u la Focşani, echipa pregătită de Vasile Burgă va juca cu Metalul Buzău, în timp ce jumătatea antrenată de Adrian Toma va merge pentru un joc în deplasare cu nou promovata AS Traian din judeţul Brăila

Noul format de meciuri de pregătire a dat roade pentru CSM Focșani 2007. Ambele echipe formate de antrenorii Vasile Burgă și Adrian Toma au reușit să câștige partidele de pregătire desfășurate sâmbătă. Una dintre formații a întâlnit pe stadionul Milcovul pe Avântul Valea Mărului, o formație de liga a treia, ce a impresionat în returul campionatului trecut, când a reușit să adune la fel de multe puncte ca liderul clasamentului. În componența echipei gălățene se află mai mulți jucători cu legături în fotbalul focșănean. Cătălin Curteanu a evoluat în liga a doua la CSM Focșani, dar și la formațiile de minifotbal Voința Deep Serv și Viitorul Cîmpineanca. Cristi Căldăraru a fost în vederile celor de la CSM Focșani, fiind la un pas de un transfer, iar în prezent evoluează la echipa de minifotbal Viitorul Cîmpineanca. Tot din lotul formației gălățene face parte și Ionuț Cristian, cel care nu a fost prezent în partida de sâmbătă. Acesta a făcut parte din mai multe echipe de minifotbal din Vrancea, ultima sa prezență fiind tot la Viitorul Cîmpineanca. Partida de pe stadionul Milcovul le-a prelejuit jucătorilor opriți de antrenorul Adrian Toma să evolueze toate cele 90 de minute. Doar Predoiu a fost înlocuit la pauză. Prima formație a arătat astfel: Lazăr – Săpunaru, Panaite, Parlac, Cl. Mihai – Lupu, Zaharia, Chivu, Pădineanu - Pasăre, Predoiu. A mai intrat Pascu. Gazdele au ratat prima ocazie de gol prin Pasăre, apoi Frunză a încercat poarta lui Lazăr. După pauza de apă, au venit și golurile. După o lovitură de colț, Ștefan Pădineanu a prins un șut perfect de la marginea careului și a deschis scorul. Oaspeții au egalat la faza următoare, după ce Frunză a finalizat o combinație reușită de ofensiva gălățenilor. Au urmat câteva ocazii la ambele porți, înainte ca Lupu să profite de o greșeală a apărării adverse și să înscrie cu un șut de la marginea careului (minutul 40).

Ratările au păstrat scorul de la pauză

Focșănenii au dominat și începutul reprizei secunde. Pasăre a avut două ocazii de singur cu portarul, dar nu a reușit să finalizeze. Prima dată a tras în portarul advers, iar a doua oară, mingea trimisă de atacantul focșănean a ocolit poarta adversă. Dar, vorba unui spectator, bine că Pasăre a marcat când a fost nevoie, adica în partida tur din barajul de promovare, la Bicaz. Absenți din joc minute bune, gălățenii și-au revenit pe final și au forțat egalarea. Au avut o ocazie clară de gol, dar, Cl Mihai și portarul Lazăr au rezolvat o situație grea. Chiar și fără o parte dintre jucătorii ce formează cele două loturi, cele două formații au oferit o partidă spectaculoasă, cel puțin în prima repriză. Conducerile celor două echipe s-au arătat mulțumite de testul susținut și au convenit pentru a disputa și partida revanșă, la Valea Mărului.

Victorie și la Curița

O altă jumătate din lotul focșănenilor a disputat sâmbătă dimineață o partidă de pregătire la Curița, în județul Bacău. Adversara focșănenilor a fost Viitorul Curița, campioana județului Bacău. Cu un lot foarte bun, băcăuanii au ratat promovarea în liga a treia, după ce au cedat, scor 0-1 și 3-4 în fața celor de la Sănătatea Darabani. Antrenorul Vasile Burgă a deplasat la partida de sâmbătă 12 jucători. Primul 11 a arătat astfel: Apenciucesei – Dediu, Nistor, Beșa, Mitală – Duca, Budeanu, Dorinel Popa, Manu – R.Popa, Negoiță. Golurile echipei focșănene au fost marcate de Manu 2 și Remus Popa 2. A fost un meci dominat de focșăneni, care au reușit să câștige revanșa partidei din primăvară, atunci când cele două formații au încheiat la egalitate, scor 3-3, pe stadionul ”Milcovul”.

Alte partide de verificare

Conducerea tehnică a formaţiei focşănene va experimenta în perioada următoare o nouă formulă de jocuri amicale. Astfel, lotul echipei va fi împărţit în două, urmând ca fiecare antrenor să aibă la dispoziţie câte 12 -13 jucători şi să întâlnească adversari diferiţi. Astfel, Marţi, de la ora 18.00, va urma o dublă similară cu cea de sâmbătă. La Focşani, echipa pregătită de Vasile Burgă va juca cu Metalul Buzău, în timp ce jumătatea antrenată de Adrian Toma va merge pentru un joc în deplasare cu nou promovata AS Traian din judeţul Brăila. Sâmbătă viitoare va urma o altă dublă, urmând a se stabili cu exactitate adversarii. Pe 9 august este programat primul joc oficial, în turul întâi al Cupei României. (Dan CHIRIAC)