Dinamo s-a scos din penalty

6 nov 2018 451 vizualizări

Diego Salomao a adus, din penalty, victoria “câinilor” la Voluntari în prelungiri cu 1-0, trimițând echipa Iașului pe loc de retrogradare

În ultimul meci al etapei a XIV-a a Ligii I, disputat luni seară pe stadionul “Anghel Iordănescu” din Voluntari, Dinamo a învins dramatic echipa locală cu un gol marcat din penalty în minutul 90^4, lovitura fiind transormată de portughezul Diogo Salomao. Decizia arbitrului Cătălin Popa a apărut la un henț în careu comis de Zgrablic la șutul lui Dan Nistor. Zgrablic a primit al doilea cartonaș galben și a fost eliminat. Și ilfovenii au cerut un penalty, dar arbitrul Popa nu a dictat lovitura de pedeapsă în minutul 27, când Armando Cooper a oprit cu mâna mingea trimisă de Căpățînă. Dinamo a dominat jocul și și-a creat numeroase ocazii de gol, iar în cele din urmă a pus capăt unei serii negative de șapte meciuri, în care a înregistrat trei egaluri și patru eșecuri. În campionat, Dinamo marcase un singur gol în precedentele cinci etape. După acest joc, “câinii roșii” urcă până pe locul IX în clasament, pe locul direct retrogradabil trecând Politehnica Iași. "A fost foarte greu, iar victoria a venit într-un moment când nu ne mai așteptam. Am făcut un meci bun, am dominat jocul, am avut și ocazii. Am făcut un bun presing, am recuperat mingi. Este un lucru pozitiv că nu am luat gol, din punct de vedere al organizătorii a fost foarte bine. Îmi pare rău că a fost dintr-un penalty în ultimul minut, am înțeles că și ei au avut un penalty, dar ăsta este fotbalul. Mai avem nevoie de un atacant. Mâine sper să mai vină doi jucători, zic că sunt peste ce am văzut în fotbalul românesc ca străini. A fost ultimul meci în care am dat șanse unora să joace. Până în iarnă nu mai pleacă nimeni, dar vor mai veni patru jucători. Am o ofertă bună din Golf, dar nu plec, nu mă interesează, vreau să formez o echipă puternică la Dinamo", a declarat antrenorul Mircea Rednic la Digisport  Echipa care l-a contactat pe Rednic a fost Al-Nasr din Emiratele Arabe Unite, care i-a oferit “Puriului” 1,5 milioane de euro pentru un contract pe un an și jumătate.

Meciul de la Voluntari a fost precedat, în programul etapei, de partida Concordia Chiajna – Gaz Metan Mediaș, încheiat cu scorul de 0-0.