Dinamo privește spre play-out

1 oct 2017 458 vizualizări

Un nou rezultat slab al “câinilor roșii”, 1-1 cu Astra în ultima etapă a turului sezonului regulat  din Liga I  * campionatul face o pauză de două săptămâni și se reia după meciurileUaționalei

* Gaz Metan – FC Botoșani 1-0 (0-0). Romeo (’66). Un meci presărat cu numeroase greșeli de arbitraj comise de brigada condusă de Adrian Comănescu, între care un penalty extrem de clar refuzat oaspeților la un henț vizibil în careu.

* ACS Poli Timișoara – CSU Craiova 0-2 (0-1). Martic (’27), Burlacu (’66). O victorie pe deplin meritată a oaspeților, chiar dacă bănățenii în zece oameni, deoarece Țigănașu a fost eliminat pentru un fault dur la Mitriță (’33). În pauză a primit cartonașul roșu și craioveanul Mitriță, protagonistul unei altercații în drumul spre vestiar. Însă efectivul craiovean nu a fost micșorat, întrucât olteanul fusese înlocuit de antrenorul Devis Mangia încă din finalul reprizei.

* FC Viitorul – CSM Poli Iași 5-2 (4-1). Țucudean (’15, ’40, ’43, ’50), Chițu (’44) / Platini (’18), Jo Santos (’70). O repriză dominată de atacantul gazdelor, Țucudean, care a ratat cât pentru trei meciuri dar a și înscris de patru ori. După pauză meciul s-a echilibrat dar a și scăzut în intensitate.

* Dinamo București – Astra Giurgiu 1-1 (0-0).Nemec (’66) / Moise (’82). Încercarea lui Vasile Miriuță de a trece Dinamo în 4-3-3 s-a dovedit falimentară, “câinii” scăpând ieftin cu 0-0 la pauză. Jocul dinamoviștilor s-a mai animat după pauză, însă Moise a făcut “dreptate”, executând magistral o lovitură liberă de la 20 m.

* CFR Cluj – Juventus București 2-0 (1-0). Păun (’29), Culio (’83 – penalty). O victorie obținută de gazde la capătul unui meci slab, în care oaspeții au irosit trei mari ocazii de gol. Ușurarea clujenilor a venit după penaltiul corect acordat și transformat de Culio.

Aseară s-a mai disputat meciul Sepsi Sfântu Gheorghe – FCS București. Ultima etapă a turului se încheie astăzi, cu meciul FC Voluntari – Concordia Chiajna (ora 20:30).

Etapa viitoare (13-16 octombrie): FC Voluntari – FCSB (vineri), Gaz Metan Mediaș - FC Viitorul, CSM Poli Iași – CSU Craiova (sâmbătă), Sepsi Sfântu Gheorghe – Astra Giurgiu, CFR Cluj – FC Botoșani (duminică), ACS Poli Timișoara – Concordia Chiajna, Dinamo – Juventus (luni).