Di Maria le-a făcut-o!

13 feb 2019 858 vizualizări

Ulciorul n-a mai mers la fântâna lui Solskjær: Manchester United a fost învinsă cu 0-2 pe teren propriu de către PSG, cu care argentinianul, huiduit copios de spectatori, a fost omul meciului

Manchester United a fost învinsă, ieri pe teren propriu, cu scorul de 0-2 (0-0), de PSG, în manșa I a optimilor de finală ale Ligii Campionilor. Aceasta este prima înfrângere suferită de United, după ce norvegianul Ole Gunnar Solskjær l-a înlocuit pe portughezul José Mourinho pe banca tehnică, la mijlocul lui decembrie 2018. Din 18 decembrie 2018, Manchester United câștigase zece meciuri, opt în campionat și două în Cupa Angliei, și remizase o dată, în Premier League

Fără Meunier, Cavani și Neymar, PSG s-a mobilizat și a obținut o victorie uriașă. Jucătorii lui Thomas Tuchel s-au apărat impecabil și  au profitat de ocaziile avute, iar Solskjær a suferit prima înfrângere de când a preluat-o pe Manchester United. Prima repriză a fost una echilibrată. Di Maria a fost huiduit copios la revenirea pe “Old Trafford”, dar tot el a semnat prima ocazie a partidei. Rashford a încercat să-l păcălească pe Buffon cu un șut la colțul scurt, însă cea mai mare șansă i-a aparținut lui Mbappé. Șeptarul oaspeților a scăpat singur cu De Gea, însă a ratat de puțin ținta. Cel mai captivant moment din prima parte l-a reprezentat conflictul dintre Ashley Young și Di Maria. Fundașul lui Solskjær l-a scos în decor pe argentinian, în timp ce Di Maria urmărea un balon, în marginea terenului. Young l-a catapultat pe Di Maria în gard, iar publicul a aplaudat căderea lui Di Maria, în timp ce jucătorul oaspeților a refuzat să dea mâna lui Young. Jocul s-a animat după pauză. Dani Alves a început să livreze centrări pentru Mbappé, iar în cele din urmă l-a găsit pe vârful de ocazie al lui Tuchel. Mbappé a reluat cu capul la colțul scurt, dar De Gea a respins în afara terenului. A rezultat o lovitură de colț, în urma căreia Kimpembe a deschis scorul. Matic l-a scăpat din marcaj pe fundașul advers, care a pus latul pentru 1-0. De Gea n-a mai avut nicio șansă. Însă PSG nu s-a mulțumit cu 1-0 și Mbappé a înnscris al doilea gol , după o minge servită “pe tavă” de Di Maria. Pogba (Manchester United) a fost eliminat în minutul 89, după ce a primit al doilea cartonaș galben.În cealaltă partidă, pe Stadio Olimpico, AS Roma a învins cu 2-1 pe FC Porto, prin dubla reușită de Giorgio Zaniolo, în minutele 70 și 78, iar Adrian Lopez a redus din handicap în min. 79. Cea mai mare ocazie a partidei a venit în minutul 37, când Dzeko a zguduit bara lui Casillas.

Fenerbahçe a pornit cu dreptul

aisprezecimile Europa League a fost deschis de întâlnirea dintre Fenerbahce și Zenit Sankt Petersburg. Pe un stadion arhiplin, Fenerbahçe a început hotărâtă meciul, la capătul căruia a ieșit câștigătoare cu 1-0 prin golul reușit de Slimani. Antrenorul Ersun Yanal, ajuns la Fenerbahce în decembrie 2018, în locul interimarului Erwin Koeman, a debutat cu dreptul în Europa League. Fenerbahçe a încercat să își spele rezultatele slabe din campionatul Turciei, acolo unde este pe locul 14 cu 23 de puncte adunate în 21 de etape. Dacă în minutul 17, nigerianul Victor Moses nu a găsit poarta apărată de Aniukov, patru minute mai târziu, algerianul Slimani, nu a mai ratat. Mathieu Valbuena, în vârstă de 34 de ani, venit la Fenerbahçe în vara anului 2017, de la Olympique Lyon, a executat un corner, pe care Islam Slimani l-a transformat în gol. Echipa gazdă a fost la un pas să își dubleze avantajul, dar portarul de la Zenit a fost pe fază și a respins șutul din afara careului. Oaspeții au avut șansa egalării în minutul 43. Zenit a primit un penalty, dar Mak nu a reușit să restabilească echilibrul pe tabela de marcaj. Portarul slovac, Tekin, a respins mingea în transversală, ca mai apoi să o prindă. Astfel, la pauză s-a intrat cu 1-0 pentru Fener. În repriza a doua, cele două formații și-au împărțit ocaziile, dar niciuna nu a reușit să puncteze. Ali Kaldirim și Valbuena de partea lui Fenerbahçe, în timp ce Dziuba s-a jucat în fața porții apărate de Tekin, dar fără noroc.