Deziluzie maximă la handbal

11 iun 2018 307 vizualizări

Invinși la o diferență de opt puncte în Macedonia tricolorii au șanse minime de a se califica la Mondiale

Naționala de handbal masculin a României a fost învinsă, duminică, la Skopje, de reprezentativa Macedoniei, cu scorul de 24-32 (10-15), în manșa tur a fazei play-off a Campionatului Mondial din 2019. Returul va avea loc în 13 iunie, la Cluj pentru calificarea la turneul final. De opt ani, tricolorii încearcă să ajungă din nou la un Campionat Mondial, dar obiectivul pare la fel de îndepărtat ca și la precedentele ocazii, cu toate că acum a ajuns la 120 de minute distanță și mai are 60 de minute de luptă. La prima vedere, Macedonia a fost un adversar mai accesibil la tragerea la sorți, dar de fapt a fost doar o iluzie. România a arătat că este în continuare o națională mică pentru un turneu final! Naționala tricoloră a avut o seară grea în capitala Macedoniei, așa cum a avut și în urmă cu un an la Craiova, după un alt meci decisiv cu Belarus, așa cum a avut și acum doi ani la Baia Mare, după un joc decisiv cu Austria, așa cum a avut și în 2014 la Göteborg, după un joc decisiv cu Suedia. Pentru a schimba câte ceva din istoria recentă și a acoperi niște lipsuri ale echipei naționale, Xavier Pascual a decis să riște încă din minutul 1 la Skopje. A început partida cu șapte jucători în atac și fără portar și a sperat să-și surprindă adversarul. După câteva minute, Macedonia a dictat ritmul așa cum și-a dorit. Boris Ristovski a dat tonul din poartă prin mingile salvate, iar Kiril Lazarov, Dejan Manaskov și ceilalți jucători ai gazdelor le-au aplicat tricolorilor rapid câteva lovituri. Băieții lui Xavier Pascual s-au dezmeticit foarte greu. Gazdele au avut sânge rece, experiență mai mare la acest nivel, știința jocului. În schimb, tricolorii au părut  apăsați de miză, iar fiecare eroare a avut parcă efect de bumerang. Cel puțin în primele 15 minute ale jocului, România nu a reușit să găsească calea spre gol mai bine de două treimi din timp. Lipsa de coerență în atac a tricolorilor a fost taxată de Macedonia, care s-a desprins la 8-2 (min. 14), cu opt goluri consecutive! Pe parcurs au mai apărut câteva reușite și în tabăra tricoloră, dar gazdele au taxat fiecare moment de incoerență al tricolorilor, pe când România, nu! K iril Lazarov & Co au marcat de fiecare dată în inferioritate numerică, naționala tricoloră nu a avut aceeași frecvență. La un moment dat a ieșit chiar o diferență de zece goluri pentru formația lui Raul Gonzales (24-14, min. 43). Nu se poate spune că tricolorii nu au avut atitudine sau nu au vrut, dar nici cu această ocazie nu au putut. Tot ce s-a reușit până la final a fost ca echipa să iasă de pe teren cu un handicap de goluri format dintr-o singură cifră. Și cele opt goluri diferență de la final, scor 24-32, oricum vor fi greu de remontat la Cluj, în partida retur din 13 iunie. România a fost încă o dată departe de un adversar care de regulă ajunge la turneele finale. Deocamdată, naționala masculină rămâne în întuneric, poate doar să se mai întâmple vreo minune precum cea din 2010, de la ultima calificare obținută pentru un Mondial în fața Rusiei. (MEDIAFAX)

În celelalte confruntări din play-off, manșa tur, s-au înregistrat rezultatele: Serbia – Portugalia 28-24, Lituania – Islanda 27-27, Cehia – Rusia 27-26, Slovenia – Ungaria 24-29, Belarus – Austria 28-28, Olanda – Suedia 25-24, Norvegia – Elveția 32-26, Croația – Muntenegru 32-19.