De trei ori, Loredana Toma!

28 mar 2018 738 vizualizări

La Campionatele Europene de la Izvorani, halterofila de 22 de ani a cucerit trei medalii, egalând performanța Elenei Andrieș * până ieri, halterofilii români câștigaseră 17 medalii

Campioana mondială en titre Loredana Toma a câștigat, aseară trei medalii de aur, iar Irina Lepșa trei de argint la categoria 63 kg (smuls, aruncat și total) din cadrul Campionatelor Europene de haltere de la Izvorani. În vârstă de 22 de ani, Loredana Toma a dominat întregul concurs, neavând practic emoții pentru titlul european. După ce și-a adjudecat aurul la smuls, ea a ridicat la aruncat 121 kg, 126 kg și 131 kg. Ea a fost urmată de cealaltă sportivă română de la categoria 63 kg, Irina Lepșa, ale cărei toate cele trei încercări au fost reușite, 113 kg, 118 kg, 122 kg. Pe locul trei la aruncat s-a clasat sportiva Anni Vuohijoki din Finlanda, cu 112 kg. Podiumul la total a fost acaparat tot de sportivele române, Loredana Toma pe primul loc cu 236 kg, Irina Lepșa pe locul secund cu 219 kg, iar pe poziția a treia Anni Vuohijoki din Finlanda cu 203 kg.

România a ajuns la 17 medalii câștigate de la începerea competiției. Miercuri seară, Paaul Dumitrașcu a obținut medalia de argint la stilul aruncat, la categoria 69 de kilograme, cu o performanță de 174 kilograme. Medalia de aur i-a revenit albanezului Briken Calja, cu 174 de kilograme. Acesta s-a impus și la smuls, cu 146 de kilograme și la total. Dumitrașcu a ocupat locul IX la smuls, cu 131 de kilograme, și locul VI la total, cu 305 kilograme. Andrea Penciu, la categoria 58 de kilograme, a obținut medalia de argint la smuls, cu 88 de kilograme, și bronz la total, cu 190 de kilograme. La aceeași categorie, Maria Grigoriu a luat bronz, la auncat, cu 104 kilograme, stil la care Penciu s-a clasat pe locul IV, cu 102 kilograme. Grigoriu a fost a patra la smuls, cu 83 de kilograme, și tot a patra la total, cu 187 de kilograme. Toate cele trei medalii de aur i-au revenit letonei Rebeka Koha. Celelalte medalii românești de la Europene au fost obținute de

Elena Andrieș - trei de aur (smuls, aruncat și total) la categoria 48 kg, Ilie Ciotoiu - două de bronz (aruncat și total) la 56 kg și  Ionuț Ilie - două de bronz (aruncat și total) la 62 kg. Campionatele Europene de haltere la seniori se desfășoară în perioada 26 martie - 1 aprilie în Sala Polivalentă din cadrul Complexului Olimpic de la Izvorani. România a mai găzduit Campionatele Europene de eniori în 1972 la Constanța și în 2009 la București.