Cupe la mijloc de săptămână

20 dec 2017 243 vizualizări

“Cetățenii” au tremurat la Leicester în Cupa Ligii * Florin Maxim și-a învins fosta echipă în Cupa Germaniei

Echipele Manchester City și Arsenal Londra s-au calificat, marți, în semifinalele Cupei Ligii Angliei, trecând în sferturi de Leicester City, la lovituri de departajare,  respectiv West Ham, scor 1-0. La partida Leicester City – Manchester City, înainte de a se ajunge la loviturile de departajare scorul era 1-1, după ce Jamie Vardy a egalat în min 90^7 dintr-un penalty. Scorul fusese deschis de Bernardo Silva în min. 26, pentru City. La loviturile de departajare, pentru City au înscris Ilkay Gündogan, Yaya Touré, Lukas Nmecha și Gabriel Jesus, iar pentru Leicester au marcat Christian Fuchs, Harry Maguire și Iborra. Vardy și Riyad Mahrez au ratat. La Arsenal – West Ham, golul a fost înscris de Welbeck, în minutul 42. În celelalte două semifinale s-au întâlnit , Bristol City (Championship) cu Manchester United, respectiv Chelsea Londra cu Bournemouth.

* Formația Mainz, la care evoluează Alexandru Maxim, s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Germaniei, trecând în optimi de fosta echipă a românului, VfB Stuttgart, scor 3-1. Golurile învingătorilor au fost marcate de Berggreen (’62), Diallo (’71) și Serdar (‘90^3). Pentru Stuttgart a înscris Gentner (’41). Maxim a jucat până în minutul 80. Marți s-au mai calificat în sferturi Schalke 04, Wolfsburg și Nürnberg, după următoarele rezultate: Schalke – FC Köln 1-0. Meyer (’63); FC Nürnberg – Wolfsburg 0-2 (prelungiri). Uduohai (’96), Didavi (‘118). La gazde, Laszlo Sepsi a fost rezervă; Paderborn – Ingolstadt 1-0. Zolinski (’56).  Aseară , s-au disputat în optimi partidele Borussia Mönchengladbach – Bayer Leverkusen, Werder Bremen – Freiburg, Bayern München – Borussia Dortmund și Heidenheim – Eintracht Frankfurt.

* Formația SSC Napoli s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Italiei, după ce a trecut în optimi, pe teren propriu, scor 1-0, de echipa Udinese. Golul a fost marcat de Insigne, în minutul 71. Chiricheș nu a fost convocat pentru acest meci la echipa gazdă. Napoli va întâlni în sferturi echipa Atalanta, care a învins, la Bergamo, cu scorul de 2-1, formația Sassuolo. Au marcat Cornelius (’16), Toloi (’33) / Toloi (’75 – autogol). Alte două sferturi stabilite sunt AC Milan – Inter și Fiorentina – Lazio. Ultima partidă din sferturi va fi stabilită în urma jocurilor Roma – Torino și Juventus – Genoa.