Cu tanti Svetlana la fileu

7 aug 2019 838 vizualizări

Simona Halep trebuie să obțină viza pentru sferturi la Toronto de la experimentata jucătoare rusă * Naomi Osaka va reveni în fruntea clasamentului WTA

Simona Jucătoarea rusă de tenis Svetlana Kuznețova (198 WTA) a învins-o pe croata Donna Vekic (24 WTA), scor 7-6, 6-4 și a devenit adversara Simonei Halep în optimile de finală ale turneului „Rogers Cup” de la Toronto. Meciul dintre Simona și Svetlana s-a disputat ieri, în reuniunea de seară canadiană, dar meciul a fost întârziat din motive meteorologice. Până la acest meci, Halep și Kuznețova s-au mai întânit de șapte ori, românca impunându-se de patru ori. Cea mai recentă întâlnire este din 2016, de la Montreal, când Halep s-a impus în sferturi, scor 3-6, 6-1, 6-1.Simona a avut parte de un meci dramatic, miercuri, trecând în două ore și 26 de minute de americanca Jennifer Brady (76 WTA), scor 4-6, 7-5, 7-6 (5).

În reuniunea precedentă, Naomi Osaka (2 WTA) a defilat în primul set al partidei sale inaugurale de la Toronto, impunându-se cu 6-2 în fața Tatjanei Maria (Germania). Reprezentanta Germaniei a abandonat înainte de startul celui de-al doilea set din cauza unei accidentări în zona abdominală. Ca urmare a acestui rezultat, Naomi Osaka va reveni în topul mondial al tenisului feminin.Reamintim că Ashleigh Barty a fost eliminată în al doilea tur de la Rogers Cup, marți, de americanca Sofia Kenin (29 WTA), scor 7-6, 3-6, 4-6, iar Naomi Osaka a depășit-o în clasamentul WTA în timp real. Ieri, Karolina Pliskova s-a calificat în sferturi, dispunând cu 6-3, 7-5 de estona Anett Kontaveit. În turul II, jucătoarea canadiană de origine română Bianca Andreescu (27 WTA) a obținut o victorie muncită în fața rusoaicei Daria Kasatkina (40 WTA), în revenire de formă, scor 5-7, 6-2, 7-5. În setul decisiv, Kasatkina a condus cu 5-3, dar Bianca a revenit în forță și a câștigat patru game-uri consecutive, salvând și o minge de meci. Tot ieri, tânăra jucătoare poloneză Iga Swiatek (65 WTA) a dispus cu scorul de 1-6, 6-3, 6-5 de daneza Caroline Wozniacki (18). Alte rezultate: Ekaterina Aleksandrova (Rusia) – Zhang Shuai (China) 6-4, 6-3; Serena Williams (SUA) – Elise Mertens (Belgia) 6-3, 6-3; Sofia Kenin (SUA) – Daiana Iastremska (Ucraina) 6-2, 6-3. Perechea formată din chinezoaica Yang Zhaoshuan și Raluca Olaru s-a retras din concurs, înaintea partidei cu principalele favorite Barbora Krejcikova / Katerina Siniakova (Cehia).

*Perechea Horia Tecău /Jean-Julien Rojer (România/Olanda) s-a calificat, în optimi la Montreal, turneu „Masters” dotat cu premii de 5.701.945 dolari. Tecău și Rojer au trecut în runda inaugurală de perechea Cristian Garin/Cameron Norrie (Chile/Marea Britanie), scor 6-3, 6-3, după 42 de minute.Tecău și Rojer au făcut un joc foarte solid la serviciu, nu au cedat niciun game pe propriul serviciu și și-au adjudecat trei break-uri. Horia Tecău și Jean-Julien Rojer vin după un alt turneu excelent disputat în America de Nord. Cei doi au ajuns până în ultimul act la Washington, duminică, unde au cedat dramatic în fața lui Raven Klaasen și Michael Venus, scor 6-3, 3-6, 2-10. Rezultate din turneul ATP la simplu: Richard Gasquet (Franța) – Kei Nishikori (Japonia) 6-7, 6-2, 7-6; Rafael Nadal (Spania) – Daniel Evans (Marea Britanie) 7-6, 6-4; Roberto Bautista (Spania) – Diego Schwartzman (Argentina) 6-2, 7-5; Dominic Thiem (Austria) – Denis Shapovalov (Canada) 6-4, 3-6, 6-3; Charly Garin (Chile) – John Isner (SUA) 6-3, 6-4; Daniil Medvedev (Rusia) – Kyle Edmund (Marea Britanie) 6-3, 6-0; Hubert Hurkacz (Polonia) -Stefanos Tsitsipas (Grecia) 6-4, 3-6, 6-3; Gaël Monfils (Franța) -Ilia Ivașka (Belarus) 6-3, 7-6; Karen Hacianov (Rusia) – Stanislas Wawrinka (Elveția) 6-4, 6-7, 6-2; Felix Auger Aliassime (Canada) - Milos Raonic (Canada) 6-3, 3-6 ab; Adrian Mannarino (Franța) – Borna Coric (Croația) 6-2, 6-1; Fabio Fognini (Italia) 7-6,6-3.