Concursul de șah rapid “Cupa Unirii Principatelor” | Focșani 27.01.2019
În perioada 21-27 ianuarie 2019, în orașul Focșani, cu ocazia manifestărilor Unirii Principatelor Române, s-a desfășurat concursul de șah rapid “Cupa Unirii Principatelor”. Întrecerile s-au desfășurat pe trei grupe de joc în funcție de vîrstă dar și de nivelul valoric al jucătorilor.
GRUPA U10
Au participat un număr de 17 jucători de șah, juniori de perspectivă care se antrenează în condițiile oferite de CSM Focșani 2007, aceștia fiind elevi la următoarele instituții de învățământ din Focșani: Liceul pedagogic Spiru Haret, Grădinița nr. 18, Grădinița nr. 4, Grădinița nr. 6, Școala gimnazială Duiliu Zamfirescu, Școala gimnazială Alexandru Vlahuță, Școala gimnazială Ștefan cel Mare, Școala gimnazială nr. 7, Școala gimnazială Ion Basgan. Întrecerile în cadrul acestei grupe de joc s-au desfășurat în sistem turneu la Sala Sporturilor Vrancea în perioada 21-24.01.2019, cele mai bune rezultate le-au obținut următorii jucători:
Clasament general
-
Denis-Ionuț Pilă de la Șc. gimnaz. nr. 7, locul 1 cu 15,5 puncte;
-
Adelin-Ștefan Dăscălescu de la Școala gimnazială Alexandru Vlahuță, locul 2 cu 14 puncte;
-
Giulia Lungu de la Liceul pedagogic Spiru Haret, locul 3 cu 13,5 puncte.
Clasament juniori U08
-
Filip-Andrei Toia de la Școala gimnazială Ștefan cel Mare, locul 1 cu 12,5 puncte;
-
Robert-Andrei Mureșan de la Grădinița nr. 18, locul 2 cu 10 puncte;
-
Alexandru Luca de la Școala gimnazială Duiliu Zamfirescu, locul 3 cu 10 puncte.
Clasament fete
-
Bianca-Maria Beșleagă de la Școala gimnazială nr. 7, locul 1 cu 13,5 puncte;
-
Maria-Sara Sandu de la Școala gimnazială Duiliu Zamfirescu, locul 2 cu 9 puncte;
-
Maria Georgescu-Apostu de la Școala gimnazială Ion Basgan, locul 3 cu 9 puncte.
GRUPA U14
Au participat un număr total de 17 jucători de șah dintre care unii sunt jucători de șah juniori legitimați la CSM Focșani 2007, CS Olimp Șah Focșani, ACS Paloda Adjud iar ceilalți sunt juniori de perspectivă din cadrul CSM Focșani 2007 elevi la următoarele școli din Focșani: Liceul Pedagogic Spiru Haret, Școala gimnazială Duiliu Zamfirescu, Școala gimnazială Ștefan cel Mare, Școala gimnazială nr. 7, Școala gimnazială Alexandru Vlahuță.
Întrecerile în cadrul acestei grupe de joc s-au desfășurat la Sala Sporturilor Vrancea în data 26.01.2019 în sistem elvețian pe parcursul a 7 runde, cele mai bune rezultate le-au obținut următorii jucători:
Clasament general
-
David-Mihai Andrei de la CSM Focsani 2007, locul 1 cu 7 puncte;
-
George-Ionel Bitere de la CSM Focsani 2007, locul 2 cu 5 puncte;
-
Andrei-Dănuț Neagu de la CS Olimp Șah Focșani, locul 3 cu 5 puncte.
Clasament juniori U12
-
Alex-Stefan Zlata de la CSM Focsani 2007, locul 1 cu 4,5 puncte;
-
Adelin-Ștefan Dăscălescu de la Școala gimnazială Alexandru Vlahuță, locul 2 cu 4,5 puncte;
-
Giulia Lungu de la Liceul pedagogic Spiru Haret, locul 3 cu 3 puncte.
Clasament juniori U10
-
Denis-Ionuț Pilă de la Șc. gimnaz. nr. 7, locul 1 cu 4,5 puncte;
-
Elena Lupu de la CS Olimp Șah Focșani, locul 2 cu 3,5 puncte;
-
Andrei Nicolau de la CS Olimp Șah Focșani, locul 3 cu 3 puncte.
Clasament juniori U08
-
Patric Andrei Făcîlă de la CS Olimp Șah Focșani, locul 1 cu 4 puncte;
-
Ana-Maria Apostu de la CSM Focsani 2007, locul 2 cu 4 puncte;
-
Filip-Andrei Toia de la Școala gimnazială Ștefan cel Mare, locul 3 cu 3 puncte.
GRUPA OPEN
Au participat un număr total de 39 jucători de șah, seniori și juniori, legitimați la 11 cluburi din Focșani, Galați, Brăila, Buzău, Tulcea, București, Bacău, Câmpulung Moldovenesc dar și din Republica Moldova.
Întrecerile în cadrul acestei grupe de joc s-au desfășurat la Colegiul Național Unirea din Focșani în data 27.01.2019, în sistem elvețian pe parcursul a 7 runde, rezultatele fiind omologate de către FR Șah și Federația Internațională de Șah.
Au fost premiați următorii jucători care în clasamentul final au obținut cele mai bune rezultate astfel:
Clasament general
-
Iulian-Marinică Gălățanu de la CS Șah Club Galați, locul 1 cu 6,5 puncte;
-
Ionuț-Flavius Lazăr de la ACS Regional de Șah Nord-Est Bacău, locul 2 cu 5,5 puncte;
-
Denis-Marius Popa de la ACS Pheonix Buzău, locul 3 cu 5,5 puncte;
-
Ștefan Dănilă de la CS Olimp Șah Focșani, locul 4 cu 5 puncte;
-
Mihai-Alexandru Hrimiuc de la CSM Rarăul Câmpulung Moldovenesc, locul 5 cu 5 puncte.
Clasament rating FIDE < 1800
-
Marius Arghirescu de la Clubul Municipal de Șah Speranța Focșani, locul 1 cu 5 puncte;
-
Sergiu Martinenco din Republica Moldova, locul 2 cu 4,5 puncte;
-
Mirel Lepădatu de la CS Olimp Șah Focșani, locul 3 cu 4,5 puncte.
Clasament rating FIDE < 1600
-
Eduard-Gabriel Ancuța de la ACS Logic Delta Tulcea, locul 1 cu 4,5 puncte;
-
Marina-Corina Andres de la CS Șah Club Galați, locul 2 cu 4,5 puncte;
-
Andrei Cucoaneș de la CS Olimp Șah Focșani, locul 3 cu 4 puncte.
Clasament rating FIDE < 1400
-
Cristian-Eduard Șimon de la CSM Focșani 2007, locul 1 cu 4 puncte;
-
Irina Coguț din Republica Moldova, locul 2 cu 3,5 puncte;
-
Alexandru-Nicusor Văsâi de la ACS Regional de Șah Nord-Est Bacău, locul 3 cu 3,5 puncte.
Clasament rating FIDE < 1200
-
Alexandru Micu de la Clubul Municipal de Șah Speranța Focșani, locul 1 cu 3,5 puncte;
-
Costel-Emanuel Dumitrașcu de la ACS Regional de Șah Nord-Est Bacău, locul 2 cu 3,5 puncte;
-
Mihai Cosor de la CS Olimp Șah Focșani, locul 3 cu 3 puncte.
Clasament juniori U10
-
Yannis-Raphael Grecu de la CSM Focșani 2007, locul 1 cu 3 puncte;
-
David-Mihai Andrei de la CSM Focșani 2007, locul 2 cu 3 puncte;
-
Elena Lupu de la CS Olimp Șah Focșani, locul 3 cu 3 puncte.
Clasament juniori U08
-
Patric Andrei Făcîlă de la CS Olimp Șah Focșani, locul 1 cu 3 puncte;
-
Ana-Maria Apostu de la CSM Focșani 2007, locul 2 cu 3 puncte;
-
Dragoș Ștefan de la CS Șah Club Galați, locul 3 cu 2 puncte;
Întreaga manifestare face parte din calendarul competițiilor de șah din Vrancea prevăzute pentru anul 2019. Organizarea a fost asigurată de către CSM Focșani 2007, CS Olimp Șah Focșani în colaborare cu Direcția pentru Sport și Tineret Vrancea, care a acordat cupe, medalii și diplome. De remarcat este și deosebitul sprijin acordat de către CN Unirea Focșani în mod special prin domnul director Cornel Noană și domnul profesor Viorel Paizan care s-a dovedit a fi de un real folos în reușita competiției din punct de vedere organizatoric. În completare putem spune că implicarea CN Unirea este de lăudat deoarece și în trecut șahiștii juniori au simțit un sprijin deosebit acordat de acestă instituție de învățămînt în diverse moduri iar ca o consecință firească mai mulți elevi ai săi au obținut rezultate deosebite la olimpiadele de șah de nivel județean sau național iar cei foarte talentați au ajuns chiar și campioni naționali de juniori.
Arbitrajul a fost asigurat de Mihai Strîmbu, Anton Soare și Sandu Gurguiatu.
Informații oferite de ing Mihai Strîmbu președintele secției de șah a clubului, CSM Focșani 2007