Cine l-a depășit pe Lewandowski?

19 aug 2020 925 vizualizări

Deși cu ceva emoții la început, dubla lui Gnabry a asigurat calificarea echipei germane Bayern în finala de duminică a Ligii Campionilor, în care va întâlni pe PSG

Formația Bayern München s-a calificat în finala Ligii Campionilor, după ce a învins, miercuri, la Lisabona, cu scorul de 3-0 (2-0), echipa Olympique Lyon, în semifinalele competiției. Golurile au fost marcate de Gnabry, în minutele 18 și 33, și Lewandowski '88. Deși bavarezii au obținut o victorie clară, Lyon a avut șansele sale în acest meci, dar nu a știut să le fructifice. Lyonezii puteau deschide scorul în min. 4, când Caqueret a interceptat o minge în fața lui Thiago Alcantara și l-a lansat pe olandezul Depay, dar acesta a ratat față în față cu Neuer. Campioana Germaniei a replicat prin Goretzka, după o combinație cu Lewandowski, însă portarul Lopes a acordat corner. Lyon a mai avut o șansă în min. 13, la o pătrundere a lui Cornet, dar centrarea acestuia a fost blocată providențial de Boateng. În min. 17, camerunezul Toko Ekambi a țintit bara porții lui Neuer. Un minut mai târziu ('18), Bayern marca primul gol, prin Gnabry, care fost lansat de Kimmich și a reușit o cursă splendidă, încheiată cu un șut cu stângul, fără speranțe pentru Lopes. Portarul portughez s-a opus unui șut al aceluiași Gnabry ('25), dar a fost învins în min. 33, de același Gnabry, după ce inițial respinsese mingea trimisă de Lewandowski. Gnabry ('38) s-a mai evidențiat încă o dată până la pauză, dar șutul său a ocolit ținta.În repriza a doua, Lopes s-a opus unui șut expediat de Perisic ('51), dar apoi a fost rândul lui Neuer să se remarce, mai întâi la lovitura de cap a lui Marcelo '56), iar apoi la reluarea lui Ekambi ('58), din centrarea lui Aouar. Jocul a scăzut apoi, însă ultimul sfert de oră a fost din nou alert, Coutinho fiind și el aproape de gol ('78), când șutul său a fosr deviat de Tete.

Golgheterul polonez Robert Lewandowski a închis tabela ('88), marcând cu capul din centrarea lui Kimmich. Bayern a câștigat ultimele sale 19 partide în toate competițiile, cu o medie de 3,3 goluri pe meci..Finala se va disputa duminică, de la ora 22:00 între Bayern și PSG și va fi arbitrată de italianul Daniele Orsato, arbitru de rezervă fiind Ovidiu Hațegan