Cinci echipe fără griji

25 nov 2019 819 vizualizări

PSG, Real Madrid, Bayern München, Tottenham, Manchester City și Juventus sunt echipele care au obținut deja marți calificarea în optimi din primele patru grupe ale Ligii Campionilor. Mourinho a tremurat la debutul pentru Tottenham

Ecuația grupei A era stabilită încă dinaintea penultimei runde. Real Madrid și PSG (la care a debutat în această ediție Neymar) a început în forță derbiul grupei și a deschis scorul prin Benzema. În finalul primei părți s-a prodius faza meciului. Portarul Courtois (Real Madrid) a fost eliminat în finalul primei reprize și arbitrul portughez Artur Dias a dictat penalty, după ce belgianul l-a faultat în calitate de ultim apărător pe Icardi. Însă ambele decizii au fost schimbate cu VAR, din cauza unui fault anterior, la mijlocul terenului, al lui Gueyé de la PSG asupra lui Marcelo. Oricum meciul a continuat tot cu elevii lui Zidane la cârmă, dar fostul portar al Realului, Keylor Navas, s-a opus din răsputeri în poarta pariziană, stârnind regrete în tribunele de pe „Bernabeu”. Când Benzema a dublat scorul, părea că lucrurile au intrat în matcă, însă parizienii au egalat în două minute și jumătate, amanetând primul loc în grupă. În celălalt meci, Galatasaray, fără Florin Andone, a sperat la prima victorie în grupă ,dar a fost egalată în timpul adițional de echipa flamandă, care în secvența următoare a „realizat” un record sui generis: doi jucători eliminați în același minut.Evident, al doilea „galben” la fiecare, pentru proteste.

Bayern și-a făcut numărul la Belgrad. Că a administrat „Stelei Roșii” șase goluri n-ar fi de mare mirare, însă isprava polonezului Robert Lewandowski este de toată lauda. El a reușit cea mai rapidă cvadruplă din istoria Ligii Campionilor, înscriind patru goluri în 14 într-un interval 14 minute și 31 de secunde, performanță pe care niciun alt jucător nu a mai realizat-o până acum în Liga Campionilor. Tot în grupa B, antrenorul José Mourinho a trecut prin chinuri la debutul pe banca echipei Tottenham, mai ales că a fost condusă de Tottenham cu 0-2 în startul partidei cu grecii de la Olympiakos. Golul lui Delle Ali din finalul primei reprize a venit la timp, iar după pauză londonezii s-au dezlănțuit, obținând și calificarea. În grupa C, Șahtar a obținut o remiză de aur pe terenul „cetățenilor” – deja calificați, iar în ultima doar Juventus este calificată, Atletico Madrid – învinsă în Piemont, urmând să mai tremure.

Rezultate, marcatori, clasamente

Grupa A: Galatasaray Istanbul – Club Bruges 1-1.Buyuk ('11) / Diatta ('90^2). Oaspeții au terminat meciul în nouă jucători, după eliminările lui Diatta și Mata, ambele în min. 90^3; Real Madrid – PSG 2-2 (1-0). Benzema ('17, '79) / Mbappé ('81), Sarabia ('83). Clasament: 1.PSG – 13 p; 2. Real – 8 p - calificate; 3. Bruges – 3 p; 4. Galatasaray – 2 p. Ultimele meciuri (11 decembrie): PSG – Galatasaray, Bruges – Real Madrid.

Grupa B: Crvena Zvezda Belgrad – Bayern München 0-6. Goretzka ('14). Lewandowski ('53, '60, '64, '68), Tolisso ('90); Tottenham - Olympiakos Pireu 4-2. Alli ('45^1), Kane ('50, '77), Aurier ('73) / El Arabi ('6), Semedo ('19). Clasament: 1.Bayern- 15 p; 2. Tottenham – 10 p - calificate; 3.Zvezda – 3 p; 4. Olympiakos – 1 p.Ultimele meciuri: Bayern -Tottenham, Zvezfa – Olympiakos.

Grupa C: Manchester City - Șahtar Donețk 1-1. Gundogan ('56) / Solomon ('69); Atalanta - Dinamo Zagreb 2-0. L.Muriel ('27 – penalty), Gomez ('47). Clasament: 1.Manchester City – 11 p-calificată; 2. Șahtar – 6 p; Dinamo Zagreb – 5 p; 4.Atalanta – 4 p. Ultimele meciuri: Dinamo – Manchester City, Șahtar – Atalanta.

Grupa D: Lokomotiv Moscova – Bayer Leverkusen 0-2. Jemaledtinov ('11- autogol), Bender ('54); Juventus - Atletico Madrid 1-0. Dybala ('45^2). Clasament: 1. Juventus – 13 p-calificată; 2. Atletico – 7 p; 3. Leverkusen – 6 p; 4.Lokomotiv – 3 p. Ultimele meciuri: Leverkusen – Juventus, Atletico – Lokmotiv.