Chermeză oltenească la nord de Colentina

28 aug 2018 489 vizualizări

CSU Craiova s-a distrat cu necăjita echipă din Voluntari, câștigând cu 5-1 un meci în care Bancu a marcat trei goluri

Formația Universitatea Craiova a învins, luni seară, în deplasare, cu scorul de 5-1, echipa FC Voluntari, în ultimul meci al etapei a șasea a Ligii I, în care cele două grupări au avut câte un penalti pe final și Nicușor Bancu a înscris de trei ori. Cu un antrenor neexperimentat la timonă, Dinu Todoran, echipa din Voluntari a fost carne de tun pentru Universitatea Craiova, care nu a strălucit până acum în campionat. Nicușor Bancu a înscris de trei ori în minutele 24,41 și 88, din penalty, Renato Kelic (’27) și Alexandru Mitriță (’39) au completat “chinta” craioveană, în timp ce ilfovenii au înscris tot din penalty, prin Laidouni (’88). La meci a asistat și selecționerul Cosmin Contra, alături de Mihai Stoica și de Nicolae Dică.

Managerul general al FC Voluntari, Ioan Andone, a explicat, luni, rezultatul de 1-5 al meciului cu Universitatea Craiova, prin faptul că numeroasele transferuri făcute nu au confirmat: “Am făcut foarte multe transferuri. Craiova ne-a bătut în patru minute. Au prins și o zi fantastică. E clar că ne mai trebuie doi sau trei jucători, dar întâi trebuie o analiză serioasă și apoi să cauți să corectezi greșelile. Craiova ne-a dominat clar și într-o zi de excepție. Dinu Todoran e un antrenor din cadrul clubului și vom merge pe mâna lui, el caută să îndrepte lucrurile. Trebuie să remediem cât putem de repede problemele pe care le avem”, a spus Andone la Digi Sport. Antrenorul Craiovei, Devis Mangia, s-a declarat încântat de prestația echipei sale: “Am făcut un meci foarte bun. O primă repriză foarte bună. A fost una din cele mai reușite partide. Îmi pare rău că am primit gol”, a afirmat el. Meciul de la Voluntari a încheiat etapa a VI-a a Ligii I.