Când pisica nu-i acasă

21 oct 2018 162 vizualizări

În lipsa Simonei Halep, surprizele curg gârlă la Turneul Campioanelor * Tecău și Rojer s-au calificat în sferturi la Basel, unde vor întâlni pe frații Zverev

Turneul Campioanelor continuă cu surprize în sala din Singapore. Deși, poate că victoria lui Sloane Stephens (6 WTA) în fața lui Naomi Osaka (4) nu e mare minune. Se pare că japoneza și-a terminat benzina după strălucitorul succes de la Flushng Meadows, astfel că Sloane s-a impus cu 7-5, 4-6, 6-1 după două ore și 26 de minute de joc  Văzută drept favorită, câștigătoarea de la US Open și-a pierdut serviciul în game-ul de debut, l-a recuperat imediat, apoi s-a mers cap la cap până la mijlocul setului, când a mai avut loc un alt schimb de break-uri. La 4-4, Naomi a salvat o minge de break și a părut că are energia necesară pentru a pune presiune pe adversara sa, dar Sloane a rezistat și, cu o serie de trei game-uri consecutive, a câștigat primul set cu 7-5. Cu procentaje destul de bune la serviciu, Naomi s-a desprins la 5-2 în manșa a doua, americanca a făcut break-ul și a venit la 4-5, dar în game-ul al zecelea și-a pierdut serviciul și i-a permis adversarei sale să împingă meciul în decisiv. Acolo, Stephens a părut mai proaspătă, a început cu break, a întors un game de la 0-40 și nimic nu a mai putut-o opri. Au mai venit alte două break-uri și, la a doua minge de meci, americanca a obținut prima victorie a carierei la Turneul Campioanelor.

Surpriza cea mare a venit în meciul al doilea. Kiki Bertens (9 WTA), ajunsă pe tabloul de la Singapore, în urma neprezentării Simonei Halep, a reușit s-o învingă într-un meci de două ore pe a doua favorită, germana Angelique Kerber, după ce a fost condusă cu 1-6, 0-2. La început, Bertens a părut marcată de emoțiile debutului la Turneul Campioanelor, iar în primul set a lăsat-o pe Kerber să zburde pe teren. După 32 de minute, nemțoaica s-a impus cu 6-1, iar startul fulminant din setul al doilea - părea că o va duce spre o victorie facilă. Dar Kiki și-a revenit din corzi și a pus în scenă un comeback superb. Olandeza și-a regăsit loviturile de forță din spatele terenului, a câștigat trei game-uri consecutive și, după ce Kerber a egalat la trei, a mai reușit o serie de alte trei jocuri. 6-3, în 39 de minute, și al doilea meci al zilei se decidea, la fel ca primul, în manșa decisivă. Setul al treilea a consemnat  șapte break-uri în primele șapte game-uri. Ar fi urmat al optulea, dar Bertens a întors, la 4-3 și serviciul, un game de la 0-40 în ceea ce s-a dovedit punctul critic al meciului. Degeaba s-a apropiat Kerber la 4-5, pentru că olandeza și-a păstrat calmul și, după 1-6, 6-3, 6-4 și două ore și două minute de joc, s-a ales cu prima victorie a carierei la Turneul Campioanelor. După două meciuri de trei seturi în prima zi, Grupa Roșie e condusă de Kiki Bertens și Sloane Stephens, iar joi se joacă meciurile Bertens - Stephens și Kerber – Osaka.  Până atunci, astăzi, în Grupa Albă, se joacă meciurile: Karolina Pliskova – Elina Svitolina (învingătoarele din prima zi) și Caroline Wozniacki – Petra Kvitova.

* După calificarea lui Marius Copil pe tabloul principal al turneului de două milioane de euro de la Basel, perechea Horia Tecău/Jean-Julien Rojer (România/Olanda) s-a calificat în sfertuyrile de finală ale probei de dublu, după ce au învins incomodul cuplu olandez Robin Haase/Matwe Middelkoop, scor 6-3, 6-4, după 55 de minute de joc. Horia și Juls vor juca în turul următor cu frații germani Alexander și Mischa Zverev, care s-au impus cu 4-6, 7-6, 10-4 în fața perechii americane Nicholas Monroe/Jack Sock. În ceea ce-l privește pe Marius Copil, acesta are parte de o nouă provocare pe tabloul de simplu, căzând în primul tur contra americanului Ryan Harrison (59 ATP). Dacă  trece de Harrison, Copil se va reîntâlni cu croatul Marin Cilic, favoritul nr. 3

Top 10 ATP: 1 (1). Rafael Nadal (Spania) – 7.660 p; 2 (2). Novak Djokovic (Serbia) – 7.445; 3(3). Roger Federer (Elveția) – 6.260 p; 4(4). Juan Martin del Potro (Argentina) – 5.760 p; 5(5). Alexander Zverev (Germania) – 5.025 p; 6 (6). Marin Cilic (Croația) – 4.185 p; 7 (7). Dominic Thiem (Austria) – 3.825 p; 8 (8). Kevin Anderson (Africa de Sud – 3.730; 9 (10). John Isner (SUA) – 3.380 p; 10 (9). Grigor Dimitrov (Bulgaria) – 3.335 p. Jucătorii români din top 200: Marius Copil – 93 (90). La dublu: Horia Tecău –  31(31).