Campioni în suferință

8 dec 2018 227 vizualizări

CFR Cluj a remizat pe teren propriu cu Gaz Metan Mediaș, după ce a fost condusă cu 0-2, a egalat în superioritate numerică  * în ultimele secunde Culio a trimis din penalty mingea în bară

FC Hermannstadt – Dinamo București 1-1 (1-1). Petrescu (’32) / Hanca (‘9). Fără a străluci, Dinamo a dominat meciul de la Sibiu. O centrare nereușită a lui Hanca s-a transformat în gol cu concursul tânărului portar Căbuz. Tot o gafă de apărare a fost și la originea reușitei sibiene. Elevii lui Rednic au dominat steril repriza secundă și ar fi putut pleca de la Târgu Mureș cu toate punctele, însă Popescu a ratat incredibil în ultimele secunde, trimițând balonul în bară.

* CFR Cluj – FC Hermannstadt 2-2 (1-2). Omrani (’43, ’87) / Fernandes (’12), Ivanov (’12), Ivanov (’31). Un meci frumos și interesant în care oaspeții au condus cu 2-0. În prima repriză, clujenii au avut de suferit din cauza accidentărilor, Moutinho, Deac și Țucudean fiind nevoiți să fie înlocuiți prematur. Situația s-a schimbat din min. 63, când Trif a primit cel de-al doilea cartonaș galben, iar “găzarii” au renunțat la orice veleități ofensive. Egalarea a adus-o Omrani, care a jucat finalul accidentat. În prelungirile partidei, Ioniță a obținut un penalty la un contact cu Fofana, însă Culio a executat lovitura de pedeapsă în bară.

* Politehnica Iași – Dunărea Călărași 1-0 (1-0). Platini (’33). Un meci greu, disputat pe o vreme foarte rece și încheiat pe o ceață persistentă. Perioadele de dominare au alternat, însă formația gazdă, lipsită de golgeterii Cristea și Flores, a avut un plus de ambiție, dar și de  formă sportivă.

* Astra Giurgiu – Concordia Chiajna 3-1 (0-0). Begue (’49), Alibec (’76 – penalty), Llullaku (’88) / Leca (’73). “Astralii” au dominat în cvasi-permanență și numai ratările au făcut ca tabela să rămână neschimbată până la pauză. Finalizările defectuoase au continuat și după pauză și elevii lui Costel Enache au fost “pedepsiți” de un gol hilar marcat de Leca. Însă gazdele au primit rapid penalty la un pretins henț comis de Bărboianu și au reușit să obțină victoria normală.

Meciul FCSB – FC Viitorul, programat aseară la Pitești, a fost  amânat din cauza ceții dense, pentru astăzi, la ora 20:00. Astăzi se joacă meciurile Sepsi OSK – FC Botoșani (ora 17:30) și CSU Craiova – FC Voluntari (20:00).