Begu merge bine și la dublu

18 sep 2018 242 vizualizări

împreună cu Raluca Olaru, Irina s-a calificat în sferturile turneului de la Seul, în care a fost campioană și la simplu, și la dublu * Garbiñe Muguruza alunecă pe tobogan

Perechea Irina Begu/Raluca Olaru, cap de serie numărul 1, s-a calificat ieri în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de la Seul, cu premii de 250.000 de dolari. Irina și Raluca au trecut în primul tur de cuplul Jacqueline Cako/Nicola Geuer (SUA/Germania), scor 6-4, 7-6, după două ore și două minute de joc. Meciul a început cu câte un break de fiecare parte, însă româncele au câștigat din nou pe serviciul adversarelor la scorul de 3-3 și s-au impus în primul set cu 6-4. În setul secund, Begu și Olaru au condus cu scorul de 5-2, cu două break-uri avans, dar adversarele au reușit să câștige patru game-uri consecutive, după ce jucătoarele noastre au ratat o minge de meci la 5-3 pe serviciul adversarelor. Româncele au închis meciul după ce au câștigat tiebreak-ul cu 7-5. În sferturi, Irina Begu și Raluca Olaru le vor întâlni pe surorile  Hsieh Su Wei și Hsieh Shu Ying, care au trecut în primul tur de perechea Anna Schmiedlova/Tamara Zidansek, scor 6-4. 6-4. Irina Begu s-a impus la dublu, în 2014, alături de Lara Arruabarrena. Jucătoarea noastră a câștigat și turneul de simplu în 2015.  Irina Begu se află și pe tabloul de simplu, fiind programată în turul II cu poloneza Agnieszka Radwanska. Alte rezultate: Evghenia Rodina (Rusia) – Kirsten Flipkens (Belgia) 6-4, 4-6, 7-5; Maria Sakkari (Grecia) – Margarita Gasparian (Rusia) 6-2, 6-2; Kiki Bertens (Olanda) – Luksika Kumkhum (Thailanda) 7-6, 6-2; Ajla Tomljanovic (Australia) – Tamara Zidansek (Slovenia) 2-6, 6-1, 6-3; Jelena Ostapenko (Letonia) – Lara Arruabarrena (Spania) 6-3, 6-3; Hsieh Su Wei (Taiwan) – Stephanie Voegele (Elveția) 6-2, 6-1.

* Garbiñei Muguruza, fost număr 1 mondial exact acum un an, se află într-o cădere de formă îngrijorătoare. Ea a părăsit turneul de la Tokyo (de categorie Premier), în care era favorită nr. 6, învinsă categoric, scor 1-6, 2-6 de către americanca Alison Riske (75 WTA). Garbiñe a plătit tribut în primul rând din cauza serviciului: procentaje foarte slabe pentru iberică: a câștigat 44% din punctele jucate cu primul serviciu și 25% cu al doilea. Muguruza a trecut de partea ei doar 31% din numărul total de puncte, supremația lui Riske fiind una evidentă. La polul opus, japoneza Naomi Osaka își continuț parcursul excelent, chiar în țara sa natală. În primul său meci de la Tokyo, nipona cu rădăcini haitiene a zdrobit-o pe Dominika Cibulkova (Slovacia; 30 WTA), scor 6-2, 6-1. Naomi a bifat a opt a victorie consecutivă, fiind cea mai în formă jucătoare din tenis în momentul de față. Următorul tur îi va aduce un adversar teoretic facil. Va evolua în sferturi împotriva câștigătoarei din partida Anett Kontaveit (Estonia; 27 WTA) – Barbora Strycova (Cehia; 25 WTA). Primele probleme pot apărea în semifinale, unde ar putea da de principala favorită, daneza  Caroline Wozniacki (2 WTA). Alte rezultate: Karolina Pliskova (Cehia)  - Daria Gavrilova (Australia)  4-6, 6-4, 6-4; Caroline Garcia (Franța) - Anastasia Pavliucenkova (Rusia) 6-4, 2-6, 7-5; Naomi Osaka - Dominika Cibulkova 6-2, 6-1. "Toray Pan Pacific Open" are premii totale în valoare de 799.000 dolari. Turneul face parte din categoria "Premier", iar la start pe tabloul principal s-au aflat 32 de sportive. Primele patru favorite ale competiției sunt în ordine: Caroline Wozniacki, Caroline Garcia, Naomi Osaka și Karolina Pliskova. Daneza este de altfel câștigătoarea ultimelor două ediții (2016 și 2017).

* Jucătoarea Alexandra Cadanțu, locul 243 mondial, a fost eliminată, ieri, în optimile de finală ale tabloului de simplu din cadrul turneului ITF de la Saint-Malo, cu premii totale de 60.000 de dolari. Cadanțu a fost învinsă de sportiva letonă Diana Marcinkevica (303) scor 2-6, 7-5, 3-6 în două ore și 37 de minute. Alexandra Cadanțu și Diana Marcinkevica sunt colege și favorite principale la dublu. Tot ieri, cealaltă reprezentantă a României, Irina Bara (158 WTA) a trecut în turul II, învingând-o pe jucătoarea franceză Margot Yerolimos (423) cu scorul de 6-1, 6-0 în 66 de minute de joc. Irina va juca în turul II cu jucătoarea turcă Çagla Buyukakçay (246 WTA) care a învins-o cu 7-6, 6-4 pe bulgăroaica Elița Kostova (195).