Balaci l-a învins pe Becali

21 oct 2018 415 vizualizări

CSU Craiova a învins cu 2-1 pe FCSB în etapa a XII-a a Ligii I * antrenorul oltenilor, Devis Mangia, susține că meciul a fost câștigat de regretatul optar

Într-o atmosferă apăsată de memoria regretatului Ilie Balaci, CSU Craiova a învins cu 2-1 (0-1) pe FCSB, eveniment ce nu s-a mai întâmplat în Bănie de 16 ani. Pe ecranele din stadionul “Ion Oblemenco” s-au prezentat în ora dinainte de startul jocului imagini cu Ilie Balaci. în sectorul oficial al arenei, a fost lăsat un scaun liber, pe care a fost pus un tricou cu numărul 8, și au fost aprinse lumânări. Înaintea partidei, s-a ținut un moment de reculegere pentru Ilie Balaci, iar spectatorii au aprins luminile telefoanelor mobile. Și fanii FCSB prezenți pe stadion au scandat numele lui Balaci și au respectat momentul de reculegere. Jucătorii FCSB și ai gazdelor, precum și arbitrii au intrat pe teren cu tricouri cu chipul fostului fotbalist craiovean peste echipamentul de joc. Toți fotbaliștii au evoluat cu câte o banderolă neagră pe braț. Meciul a fost oprit în minutul 8, la scorul de 0-1, pentru ca spectatorii să-i aducă un omagiu fostului internațional Ilie Balaci, decedat duminică dimineață. în cea mai mare parte a carierei lui de fotbalist, Balaci a purtat numărul 8 pe tricou. Fanii, care au umplut în totalitate arena din Craiova, au aplaudat și au aruncat flori pe teren. "Ilie Balaci, de la 8 la ", a fost mesajul afișat de un banner.Taman în acel minut, scorul a fost deschis de FCSB la o fază stupid: Coman a trimis un șut pe poartă, Pigliacelli a respins în față, iar mingea s-a lovit de fundașul Renato Kelic și a intrat în poartă. Până la pauză, meciul a fost dominat de oaspeți, oltenii, în frunte cu Mitriță, părând copleșiți de povara evenimentului. După pauză însă a venit nesperata egalare (’50), în urma unei curse a lui Bărbuț, care a centrat în careu, Koljic reluând din alunecare. Iar Fedele a adus echipa olteană în avantaj cu un șut din afara careului, care l-a surprins pe Bălgrădean. Oltenii au beneficiat și de un penalty min. 86, când Morais a făcut henț în careu și a fost a fost eliminat. Bălgrădean a reușit să apere șutul lui Koljic. “Am început jocul foarte bine, am reușit să marcăm, ne-am mai creat ocazii. Și defensiv am stat bine în teren. A doua repriză am început bine, am avut o ocazie prin Nedelcu, dar nu am reușit să marcăm, apoi cei de la Craiova au egalat și jocul a curs mai bine pentru ei. Din păcate nu am reușit să câștigăm. Trebuie să stăm cu capul sus, să fim mai uniți de acum încolo și în etapa următoare să câștigăm și dacă cei de la CFR Cluj se vor încurca să fim pe primul loc”, a spus antrenorul FCSB, Nicolae Dică. Iar italianul Devis Mangia, antrenorul Craiovei,  susține că meciul a fost câștigat de... Ilie Balaci. “Prima repriză nu am început slab, dar după gol a fost dificil. După pauză am vorbit cu băieții, am schimbat ceva și a fost mai bine. Cel mai important este că am înțeles că putem juca împotriva acestei echipe. Am jucat bine pe marcaj preventiv în repriza a doua.. Viața e ciudată. Sper că după acest meci Craiova va avea mentalitate și atitudine bună tot timpul", a declarat italianul.  În urma acestui rezultat, FCSB se menține pe poziția secundă în clasament, cu 21 de puncte, cu două în urma CFR Cluj. CSU Craiova a urcat pe locul V, cu 19 puncte, la egalitate cu Sepsi și Viitorul.