Alibec, nevricos nevoie mare

15 oct 2017 299 vizualizări

Jucătorul de la FCSB a fost exclus din lot de către antrenorul Dică pentru gesturile de mahala făcute când a fost schimbat * Viitorul a trecut pe loc de play-off * noctura de la Brașov a căzut de două ori

FC Voluntari – FCS București  0-0. Mai important decât desfășurarea unui meci incolor, inodor și insipid, a fost comportarea unui jucător zeificat de multă lume, Dennis Alibec, care a făcut panaramă mare după ce a fost schimbat de antrenorul Nicolae Dică în min. 83:  a călcat banderola de căpitan în picioare și a lovit cu picioarele în ușa stadionului din Voluntari. Dică a declarat clar că, pentru el, acest jucător nu mai există. Gigi Becali i-a sancționat pecuniar pe Alibec și Golofca (un alt jucător problemă). Meciul a fost jalnic, doar introducerea lui Budescu la pauză  mai limpezit jocul echipei oaspete.

* Gaz Metan Mediaș - FC Viitorul 0-1 (0-1). Țucudean (’21). O zi specială pentr jucătorul Eric, care a dorit să joace împotriva echipei care l-a lansat în România. A dat pasa decisivă la gol, dar a apărut la conferința de presă în echipamentul “Gazului”. Și o zi specială și pentru George Țucudean, “brunetul” devenind primul jucător care a atins cota 7 în clasamentul golgeterilor. Și o zi specială pentru echipa lui Hagi care a urcat, deocamdată, pe loc de play-off

* CSM Politehnica Iași – CSU Craiova 1-2 (0-1). Ferreira (’67 – autogol) / Gustavo (’15), Băluță (’76). Tiago Ferreira de la Craiova și Tiago Almeida de la Iași nu sunt decât “tizi”, dar au fost eroii negativ al partidei din Târgu Ieșilor, un meci frumos și aerisit. Primul a înscris unul dintre cele mai spectaculoase autogoluri ale campionatul (în mod clar, cel mai spectaculos dintre cele patru înscrie în poarta ieșeană în acest sezon), al doilea a greșit grav la golul lui Băluță, cel mai bun om de pe teren.

* Sepsi Sfântu Gheorghe – Astra Giurgiu 0-0. O defecțiune la instalația de nocturnă din Brașov a întrerupt meciul pentru un sfert de oră în prima repriză. Mai mult, în pauză s-a întrerupt pentru a doua oară curentul. Deși regulamentul prevede că partida nu se reia la a doua întrerupere, iar pauza face parte din meci, s-a reluat meciul care, în ciuda scorului alb, a fost disputat.

Aseară s-a mai disputat partida CFR Cluj – FC Botoșani. Astăzi, etapa se încheie cu meciurile ACS Poli Timișoara – Concordia Chiajna (18:00) și Dinamo București – Juventus București (20:45).

Etapa viitoare (20-23 octombrie): Gaz Metan Mediaș - CSM Poli Iași, Concordia Chiajna – CSU Craiova (vineri), Juventus București – Sepsi Sfântu Gheorghe, FC Viitorul – CFR Cluj (sâmbătă), Astra Giurgiu – FC Voluntari, FCSB-ACS Poli Timișoara (duminică), FC Botoșani – Dinamo (20:45).