Adversari zgârciți în Liga Națiunilor

24 mar 2018 344 vizualizări

Serbia a fost învinsă de Maroc, Lituania a fost surclasată în Georgia, doar Muntenegru a scos o remiză albă în Cipru

Reprezentativa Serbiei, adversară a României în Liga Națiunilor, a fost învinsă, de la Torino, cu scorul de 1-2, de către  Maroc, într-un meci amical. Marocanii au deschis scorul dintr-un penalty transformat de Zyech (’29), Tadic a egalat în min. 37, iar Boutaib a înscris al doilea gol, trei minute mai târziu. O altă adversară a tricolorilor, Lituania a fost învinsă la Tbilisi cu 0-4 la Tbilisi de către Georgia, prin golurile marcate de Papunașvili (’15), Kvilitaia (’23), Kazaișvili (’32 – penalty) și Ciakvetadze (’41), în timp ce a treia componentă a grupei, Muntenegru, a remizat al în Cipru. La Amsterdam, naționala Olandei a fost învinsă de Anglia cu 0-1 Golul a fost marcat de Jesse Lingard, în minutul 59. După meci, s-au înregistrat incidente ei în cartierul roșu din Amsterdam, unde au fost reținuți circa 90 de fani englezi pentru tulburarea liniștii publice și pentru că au aruncat cu sticle de bere înspre forțele de ordine. La Düsseldorf, Germania și Spania au remizat, scor 1-1, golurile fiind marcate de Müller (’35) și Moreno (‘6). De asmenea  Brazilia a învins Rusia, la Moscova, scor 3-0. Au marcat Miranda (’53), Coutinho (’62 - penalty) și Paulinho (’67). O surpriză mare a fost înregistrată la Paris. Franța a condus Columbia la pauză cu 2-0, prin reușitele lui Giroud (’11) și Lemar (’26), dat în final sud-americanii au câștigat cu 3-2. Au marcat Muriel (’28), Falcao (’62) și Quintero (’85 – penalty). Într-o altă partidă, Argentina a învins, pe Etihad Stadium din Manchester, echipa Italiei, cu 2-0 (0-0), prin golurile marcate de Banega ('75) și Lanzini ('85). Messi nu a evolua în formația argentiniană, fiind menajat din cauza unor probleme musculare. La Zürich, Portugalia a reușit în timpul adițional să întoarcă scorul de -0-1 cu care era condusă de Egipt. Mohamed Salah a deschis scorul în minutul 56, înainte ca vedeta Cristiano Ronaldo să marcheze de două ori și să aducă victoria campioanei europene cu 2-1 (0-0).