ACS Foresta Suceava-CSM Focșani 2007: 2-2(0-2) în etapa de sâmbătă 16 martie 2019 a ligii a III-a la fotbal

16 mar 2019 983 vizualizări

Fotbal, Liga a III-a, Foresta Suceava - CSM Focșani 2007 2-2 (0-2). Fotbaliștii focșăneni au condus cu 2-0 la pauză, prin golurile marcate de Pasăre și Panait.

CSM Focșani 2007 a făcut o partidă bună  în deplasare, sâmbătă 16 martie 2019, pe terenul vecinei de clasament ACS Foresta Suceava.În final meciul s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, fotbaliștii  focșăneni fiiind  egalați în ultimele minute ale timpului regulamentar de joc. După rezultatul obținut în etapa de sâmbătă 16 martie 2019  echipa de fotbal CSM Focșani 2007 antrenată de  Vasile Burgă și Adrian Toma a acumulat 27 de puncte și au urcat pe locul cinci al clasamentului Seriei I a Ligii a treia (la egalitate cu Sporting Liești, care a pierdut acasă, în fața liderului seriei, Gloria Buzău, și are golaveraj mai slab).Etapa următoare , CSM Focșani 2007 urma să se deplaseze la Roman unde fi trebuit să joace cu CSM Roman. Având însă, în vedere  că echipa menționată din județul Neamț s-a retras din campionat, focșănenii vor avea pauză. Abia, sâmbătă, 23 martie,2019 ei vor juca  la Târgu Secuiesc

Citiți și:Foresta Suceava – CSM Focșani: 2-2

Foresta Suceava a obtinut doar un rezultat de egalitate, scor 2-2, in meciul disputat sambata, pe stadionul Areni, in compania celor de la CSM Focsani, in cadrul etapei a XVIII-a a Ligii a III-a.

Defensiva “galben-verzilor” si-a aratat slabiciunile inca din minutul 11, cand vrancenii au beneficiat de un corner de pe partea dreapta, Onofras a “barbierit” mingea in careu, iar Panaite a deschis scorul cu o executie din gura portii. Tot dintr-o faza fixa a plecat si golul doi al oaspetilor, Pasare marcand in minutul 19, din cativa metri dupa o recentrare din banda dreapta. Cu moralul la pamant, gazdele puteau incasa un nou gol, dar Logofatu a fost salvat de bara la sutul lui Manu. Trupa antrenata de Selim Benachour s-a trezit din soc dupa jumatatea primei reprize, bifand primele ocazii serioase la poarta focsnanenilor prin Robert Martin, care nu l-a putut invinge insa in doua randuri pe Dogaru. La pauza s-a intrat cu un sec 0-2, nu inainte ca meciul de pe Areni sa fie oprit cinci minute de catre arbitru din cauza unei furtuni de zapada. Selim Benachour a facut doua mutari in sfertul de ora petrecut la cabine. I-a introdus pe teren pe Boca si Grumezescu, iar ultimul avea sa provoace autogol lui Tirca, prin care Foresta a redus difefenta in minutul 58. In ultima jumatate de ora, “galben-verzii” au pus o presiune enorma pe adversar, iar golul egalizator a venit in minutul 88, din gheata lui Martin, care marcheaza pentru a treia etapa consecutiva.

Foresta Suceava: Logofatu – Ionescu, Vitelaru, Mateciuc, Onofras – Celeadnic, Bejenar – Pavel, Vremea, Cainari – Martin. Pe parcurs au mai intrat: Boca, Grumezescu si Robciuc.

“Am intrat bine in meci, controlam jocul in primele zece minute, dar am luat acel gol din faza fixa. Apoi am luat al doilea gol, iar asta ne-a demoralizat complet si nu am mai aratat nimic intr-o prima repriza in care am jucat prea multe mingi lungi. Am incercat sa-i motivez pe baieti la pauza si ma bucur ca au reactionat foarte bine. Am si riscat in repriza a doua, am trecut la un 3-5-2, dupa intrarea lui Boca si Grumezescu, care ne-au adus un plus de valoare, iar in ultimele zece minute am jucat doar cu doi fundasi. Am avut foarte multe cornere dupa pauza. Trebuia sa transformam in gol macar unul, pentru ca lucram fazele fixe la antrenamente”, a declarat Selim Benachour la finalul meciului de sambata.