Rugbiştii de la LPS Focşani au învins Canada la juniori

19 nov 2013 301 vizualizări
Rugbiştii focşăneni au evoluat în trei partide test contra Canadei u în ultimul joc, Romania s-a impus cu 21-14

Cinci rugbişti de la LPS Focşani au făcut parte din lotul naţional al Romaniei U 19 care a disputat mai multe partide test cu naţionala Canadei. La Bucureşti, reprezentativa sub 19 ani a Romaniei, din care au făcut parte şi jucătorii focşăneni Cristian Constantin, Alexandru Savin, Dumitru Băisan şi Marius Darie, a trecut în primul meci cu 20-7 de Canada. Partida amicală s-a disputat în deschiderea partidei caştigate de naţionala de seniori a Romaniei în faţa celor din Tonga. Romania U 19 se pregăteşte pentru campionatul european de rugby din Portugalia, din primăvara anului 2014. Au urmat alte două partide de verificare în compania celor din America de Nord. Partida a doua a fost pierdută de tricolori la limită, 20-22, după un eseu marcat la ultima fază a meciului. Ultima partidă dintre cele trei care au opus naţionalele de juniori ale Romaniei şi Canadei s-a disputat pe Stadionul Naţional Arcul de Triumf, în deschiderea întalnirii seniorilor şi a dat caştig de cauză echipei noastre. Astfel, “Stejăreii” au încheiat cu succes această întreagă serie de jocuri, obţinand două victorii pentru a ceda o singură dată în faţa omologilor nord-americani. În această ultimă dispută, poate ca şi sub amprenta mizei, niciuna dintre echipe nedorind să piardă seria de jocuri, prima repriză a fost una de tatonare, rezultatul de 0-0 menţinandu-se pană aproape de minutul 30. Atunci, după o presiune care a durat mai bine de cinci minute, apărarea canadienilor a cedat, reuşita romanilor venind în urma unui efort colectiv. Ureche a ratat  transformarea pentru ca avantajul pe tabela să fie de 5-0. La ultima faza a primul mitan canadienii au preluat conducerea după o acţinune pe treisferturi reuşind să surprindă apărarea noastră. Coe a transformat şi, la pauză, juniorii nord-americani conduceau cu 7-5. În repriza secundă, după două penalităţi concretizate de Ureche scorul a devenit 11-7. După un contraatac canadienii ne-au surprins marcand o nouă încercare transformată de Coe, deşi evoluau în inferioritate numerică după un cartonaş galben primit. Cu ajutorul molului de margine, romanii au marcat un eseu transformat de Ureche pentru ca rezultatul să devină 18-14. După o nouă transformare scorul a devenit 21-14. În aceste zile, Răzvan Rusu, component al formaţiei LPS Focşani, se pregăteşte în capitală, după ce a fost convocat pentru lotul naţional sub 18 ani a Romaniei. (Dan CHIRIAC)