Sport

Jandarmii au abandonat meciul !

Alex Smeu
28 nov 2006 412 vizualizări
CSM Focsani - United Galati 6 - 5 (2 - 1), intr-un meci din cadrul etapei a 12-a a Ligii I de futsal. Profitind de lipsa jandarmilor din sala jucatorii galateni au sarit sa-l bata pe unul din arbitri. Victoria focsanenilor l-a avut in prim-plan pe Emil Burcacel

Sala Polivalenta. Spectatori: 300

Au marcat: E. Burcacel 37, 38, 38, E. Chivu 9, F. Sararu 19, V. Toader, 40, respectiv M. Nicolae 14, V. Cojoc 23, 27, 28, M. Manea 35

Cartonase galbene: E. Chivu 17, V. Toader 40, respectiv L. Dumitru 27, M. Nicolae 38, D. Plesu 38

Au arbitrat: Sorin Utica, Daniel Badea (ambii din Bucuresti)

Arbitru de rezerva: Marian Ivanescu (Bucuresti)

Observator federal: Frusin Florea (Bucuresti)

CSM Focsani (alb-negru): 1. G. Craciun, 12 I. Popoiu - 4. E. Chivu, 2. R. Dutu, 6. L. Nechifor, 11. D. Vezeteu, 10. O. Bucataru, 9. F. Sararu, 7. E. Burcacel, 3. M. Lazar, 5. V. Toader (cpt.), 8. M. Ungureanu

Antrenor: Petrache Gurguiatu

United Galati (alb-albastru): 1. C. Craescu, 12. V. Buruiana - 2. M. Manea, 3. D. Vicol, 5. I. Tot, 6. V. Cojoc, 7. L. Dumitru, 8. M. Nicolae, 10. M. Grecu, 11. D. Plesu Antrenor: Vasile Dontu


Sala Polivalenta din Focsani a gazduit duminica seara probabil cel mai frumos meci din ultimii ani de la Focsani. Echipa de futsal, CSM Focsani s-a impus in fata celor de la United Galati cu scorul de 6 - 5, la capatul unui meci cu multe rasturnari de scor, faze spectaculoase care a smuls aplauzele publicului, dar si incidente la finalul jocului. Desi toata lumea credea ca United va fi victima sigura la Focsani, echipa noastra s-a impus pe finalul unui meci interzis cardiacilor. In minutul 9, E. Chivu deschide scorul in urma unei greseli a unui jucator galatean trimitind mingea in plasa pe linga portarul Craescu. Oaspetii egaleaza in minutul 14 prin M. Nicolae, insa F. Sararu stabileste scorul pauzei cu un sut la coltul lung. In partea a 2-a, galatenii incep mai motivati iar in minutele 23, 27 si 28 intorc scorul in favoare lor (2 - 4). Minutul 35 avea sa stearga speranta focsanenilor, cind M. Manea inscrie pentru 5 - 2, dar totusi cine mai credea ca CSM-ul va putea macar sa obtina un egal din acest joc. Cu trei minute inainte de fluierul

final, fara indoiala cel mai bun jucator de pe teren, Emil Burcacel "isi incepe numarul", printr-o executie direct in vinclu dintr-o lovitura de la zece metri fara zid in urma celui de-al 6-lea fault al United-ului. In minutul 38, oaspetii faulteaza de doua ori, arbitrul Sorin Utica dictind de fiecare data lovitura de penalizare de la zece metri fara zid. Burcacel a executat excelent cele doua suturi trimise direct in vinclul

portii aparate de Craescu. Ultimele secunde ale partidei avea sa aduca si victoria echipei noastre, atunci cind capitanul Vali Toader marcheaza in urma unui contraatac al jucatorilor nostrii, stirnind bucuria in tribunele Salii Polivalente.


Scintei in timpul si la finalul meciului


Incidentele au inceput cu trei minute inainte de finalul intilnirii intre unul din membrii galeriei focsanene si doi jandarmi. In huiduielile spectatorilor, suporterul a fost "inhatat" de jandarmi si introdus in duba. Spectaculoasa revenire a CSM-ului i-a infierbintat la maxim pe jucatorii galateni care la finalul meciului au sarit la bataie la arbitrul Sorin Utica. Cum jandarmii erau ocupati cu suporterul focsanean si intreg dispozitivul de jandarmi parasise sala, arbitrii nu au avut de cine sa fie aparati. Conducerea echipei noastre a chemat in ajutorul arbitrilor mai multi spectatori pentru a-i apara de furia galatenilor. Abia dupa interventia spectatorilor, a conducerii echipei CSM Focsani si a observatorului meciului, jucatorii de la United au fost cit de cit potoliti. Abia dupa zece minute de la incheierea incidentelor, la Sala Polivalenta a venit un echipaj format din 15 jandarmi, de cinci ori mai multi decit cei care au asigurat paza pina la inceperea incidentelor. La sosirea la "Polivalenta", jandarmii si-au motivat absenta prin faptul ca "a trebuit sa-l ducem la sectie pe suporterul aflat sub imfluenta bauturilor alcoolice". La meci au asistat aproximativ 300 de spectatori, dar nu toti dintre ei au asistat la victoria formatiei vrincene. Cum scorul, cu trei minute inainte de final era in net favorabil oaspetilor (5 - 2), o parte din publicul prezent a plecat acasa nemaicrezind ca se mai poate schimba ceva, dar au pierdut probabil cel mai spectaculos si incrincenat final de meci ce s-a vazut la Focsani in ultimii ani.


Seara lui Burcacel


Victoria CSM-ului il are in prim-plan pe Emil Burcacel, un jucator des hulit in ultima perioada, mai ales la fotbalul pe iarba. Interesant este faptul ca cel care era "ales" sa execute loviturile de la zece metri din

echipa focsaneana era Daniel Vezeteu. Cum acesta a ratat o asemenea executie in prima repriza, prima din cele trei lovituri de la zece metri si-a desemnat cu greu executantul, Bucataru renuntind in cele din urma in favoarea lui Burcacel. Acesta a executat perfect toate cele trei lovituri de penalizare in doar doua minute, egalind situatia pe tabela de marcaj. Presedintelui Consiliului de Administratie al CSM- ului, Dan Dumitru i-a trecut supararea pe Burcacel dupa evolutia de senzatie a acestuia, dupa ce el fusese cerat pentru faptul ca arbitrase in campionatul judetean de fotbal pe iarba cu doar trei ore inaintea

meciului de Liga Nationala.


Sansa mare in ultima etapa


CSM Focsani este condamnata sa cistige la Bucuresti, cu Metropolis, in ultimul meci din cadrul turului Ligii I de futsal pentru ca ocupantele locurilor 6 si 7, Clujana Cluj Napoca si Poli Timisoara au partide extrem de dificile. Chiar daca atit clujenii, cit si cei de la Timisoara vor evolua pe teren propiu, cele doua formatii care se afla in fata noastra in clasament vor primi vizita unor adversari de calibru. Timisorenii vor evolua cu singura echipa din tara care evolueaza in Cupa UEFA, FC Dip Deva, iar Clujana cu ACS Odorheiu Secuiesc. In cazul in care ambele adversare vor pierde, iar jucatorii focsaneni se vor impune in Capitala, CSM-ul va urca pina pe locul 6 in clasament.


Rezultatele complete ale etapei a 12-a:

u CSM FOCSANI - United Galati 6 - 5, FC Cip Deva - Metropolis Bucuresti 13 - 1, Quasar Deva - Cosmos Pitesti 3 - 6, Informatica Timisoara - Clujana Cluj Napoca 4 - 8, ACS Odorheiu Secuiesc - Municipal Constanta 7 - 7, Energo. Craiova - Moldocor Piatra Neamt 5 - 3, Athletic Bucuresti - Poli Timisoara 3 - 1.

Etapa a 13-a (3 decembrie) rogrameaza jocurile:

u Metropolis Bucuresti - CSM FOCSANI, Poli Timisoara - FC Cip Deva, United Galati - Quasar Deva, Cosmos Pitesti - Informatica Timisoara, Clujana Cluj Napoca - ACS Odorheiu Secuiesc, Municipal

Constanta - Energo. Craiova, Moldocor Piatra Neamt - Athletic Bucuresti.


Clasament - 12

1. Cip Deva 12 12 0 0 90-23 36p

2. Energ. Craiova 12 9 2 1 73-33 29p

3. Athletic Bucuresti 12 9 1 2 51-31 28p

4. Municipal Constanta 12 8 2 2 98-52 26p

5. ACS Od. Secuiesc 12 8 2 2 78-38 26p

6. Clujana Cluj Napoca 12 5 3 4 58-50 18p

7. Poli Timisoara 12 5 2 5 44-36 17p

8. CSM Focsani 12 5 1 6 41-50 16p

--------------------------------------------------------------------------------------

9. Informatica Timisoara 12 4 1 7 55-82 13p

10. Cosmos Pitesti 12 3 1 8 33-63 10p

--------------------------------------------------------------------------------------

11. United Galati 12 2 2 8 38-62 8p

12. Quasar Deva 12 2 0 10 46-88 6p

--------------------------------------------------------------------------------------

13. Moldocor Piatra-Neamt 12 1 2 9 34-61 5p

14. Metropolis Bucuresti 12 1 1 10 34-104 4p


În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.