Etapă cu scoruri mari

20 oct 2013 840 vizualizări
Steaua, Petrolul şi Pandurii au obţinut succese categorice în runda a XI-a a Ligii I

Corona Braşov - FC Vaslui 2-1 (2-1). Buş ('17), Brata ('25) /Antal ('45 - penalty). Deşi era favorită netă a partidei de la Braşov, echipa din Vaslui şi-a continuat seria necazurilor, Corona obţinand prima victorie din acest sezon. Pană să se dezmeticească vasluienii, portarul Straton a fost învins de două şuturi de la distanţă. Însă jucătorii antrenaţi în premieră de Liviu Ciobotariu au redus din handicap înainte de pauză, dintr-o penalty obţinut de Temwanjera şi transformat de Antal şi au avut o repriză întreagă pentru a pune lucrurile la punct. Însă formaţia lui Jerry Gane s-a pus serios pe defensivă, vasluienii s-au mai jucat cu cateva ocazii şi scorul a rămas neschimbat, chiar dacă din min. 70 (cand a fost eliminat Dalbea) au avut superioritate numerică.
* Steaua - Viitorul Constanţa 4-0 (2-0). Stanciu ('9), Puţanu ('12, '65 - autogoluri), Tatu ('85). Cum campionatul nu este pe sfarşite, iar Steaua nu are titlul asigurat, meciul a avut o desfăşurare normală şi un dezondămant pe măsură. Măgăreaţa a căzut pe bietul fundaş Puţanu, care a "realizat" două autogoluri, dar numai în legătură cu al doilea se poate spune că băiatul a fost ghinionist. Evenimentul meciului a fost reintrarea în formaţia lui Reghecampf a lui Alex Chipciu, după o lungă absenţă.
* Oţelul Galaţi - Gaz Metan Mediaş 1-1 (0-0). Marquinhos ('49) / Markovic ('89). Scenariul este deja cunoscut la Galaţi: echipa locală se încurcă în ultimele minute, cu predilecţie din faze fixe. Aşa s-a întamplat şi sambătă, cu precizarea că "Gazul" şi-a meritat punctele. A dominat aproape întreaga primă repriză şi după ce Marquinhos a deschis scorul, a atacat din nou cvasi-permanent. În aceste condiţii, se poate spune că Gazul a pierdut un punct la Galaţi, acolo unde şefii pun de şedinţe pentru a se hotărî soarta antrenorului Ionuţ Barbu.
* Petrolul Ploieşti - Săgeata Năvodari 3-0 (1-0). Teixeira ('25), Boudjemaa ('85), Romario ('90^3). Pare a fi o victorie lejeră dar nu a fost, întrucat ploieştenii, cu antrenorul Cosmin Contra în tribune (suspendat) şi-au bătut joc de ocazii. Setaţi pe defensivă la început, năvodărenii au realizat în repriza secundă că e rost de ceva mai mult şi au atacat cu toate motoarele, vedeta N'Doye băgand boala în apărarea ploieşteană. În cele din urmă, Petrolul a înscris de două ori în final şi a răsuflat uşurată.
* Pandurii Targu Jiu - FC Botoşani 6-1 (3-0). Matulevicius ('15), Breeveld ('43), Eric ('45^2, '49), Alex ('73, '89) / Vaşvari ('70). Revelaţia primelor etape a ieşit feştelită de la Targu Jiu tocmai la punctul său forte defensiva. Fundaşii de bandă ai gazdelor, Unguruşan şi Momcilovic i-au umilit pe omologii lor din Moldova, iar Eric (care a preluat comanda în clasamentul marcatorilor)  a avut o zi de graţie. Nu mai spunem că Botoşani nu-i Fiorentina, că ştiu ei bine!
Aseară s-au mai disputat meciurile Ceahlăul Piatra Neamţ - CFR Cluj şi Astra Giurgiu - Dinamo. Ultimele partide ale etapei se joacă astăzi: Concordia Chiajna - FC Braşov (ora 19:00) şi "U" Cluj - ASC Poli Timişoara (21:30), ambele transmise pe DigiSport 1.
Etapa viitoare (25-28 octombrie): Viitorul Constanţa - Corona Braşov, FC Vaslui - "U" Cluj (vineri), Gaz Metan Mediaş - Ceahlăul Piatra Neamţ, FC Botoşani - Petrolul Ploieşti, CFR Cluj - Astra Giurgiu (sambătă), ACS Poli Timişoara - Pandurii Targu Jiu, FC Braşov - Steaua (duminică), Dinamo - Concordia Chiajna, Săgeata Năvodari - Oţelul Galaţi (luni).