Selecţionata a pierdut în minutul 95, primul meci la Cupa Regiunilor

9 oct 2013 285 vizualizări
Vrancea-Prahova 0-1 (0-0), într-o partidă jucată ieri după-amiază pe stadionul “Milcovul”

Reprezentativa judeţului Vrancea a debutat miercuri după-amiază în Cupa Regiunilor la fotbal. Selecţionata a pierdut la ultima fază a meciului jucat pe stadionul “Milcovul”, în faţa echipei judeţului Prahova. Vrancenii au oferit o replică bună campioanei ultimelor două ediţii ale competiţiei. Gazdele au ratat prima ocazie a partidei, în minutul 27, cand şutul lui Istrate a fost scos de sub transversală de portarul Catană. Oaspeţii au avut apoi două bune oportunităţi de a deschide scorul. În minutul 37, lovitura liberă de la 20 de metri executată de Bărăgan a fost respinsă în corner, apoi şutul lui Munteanu a fost scos de portarul Aldea (40). La cabine s-a intrat cu un scor alb, dar oaspeţii au fost cei care au început mai bine actul secund. Ciobanu a ratat în minutul 55 cea mai mare ocazie a meciului, după ce a scăpat singur cu portarul advers şi a tras pe langă poartă. Antrenorul gazdelor i-a trimis pe teren pe Şotîrcă şi Sergiu Sava şi aşteptările au început să fie mai mari. Numai că prahovenii s-au aruncat spre poarta lui Aldea şi au mai avut o bună ocazie de a marca în minutul 83, cand Aldea a scos cu piciorul din faţa a doi atacanţi prahoveni, care se pregăteau să introducă balonul în plasă. Centralul partidei a acordat cinci minute de prelungire, timp suficient pentru ca oaspeţii să marcheze unicul gol al partidei. În minutul 95, după o lovitură de colţ, Ionescu a reluat cu latul, din şase metri, în plasa porţii adverse. Antrenorul selecţionatei vrancene, Orlando Donciu, a folosit următorul lot: Aldea – Pelin, Smărăndoiu, Nistor, Liciu – R. Popa, Vasile (55 Şotarcă), Manu, Istrate – Ciubotaru, Lechea (53 Sava – 80 Bălosu). Oaspeţii au jucat cu: Catană - Costache, Petre, Ionescu, Cioc – Cernea (46 Badicu), Bărăgan, Micu (70 O. Gheorghe), Munteanu (65 Bădoi) – Ciobanu, Fl. Gheorghe (77 Marin). Partida a fost condusă de o brigadă formată din Laurenţiu Ionaşcu, Silviu Andreiu, Constantin Laurenţiu – Buzău, iar rezervă a fost Iulian Iacob – Focşani. UEFA organizează la fiecare doi ani Cupa Regiunilor, competiţie rezervată jucătorilor amatori. La această competiţie participă doar jucători legitimaţi la AJF-uri, în liga a patra. Faza naţională se va încheia pe 28 octombrie, cand va fi anunţată şi campioana ţării. Selecţionata Vrancei va juca în grupă cu selecţionatele din Prahova şi Tulcea. În semifinalele competiţiei se vor califica primele clasate din cele trei grupe, plus cea mai bine clasată de pe locul doi. Săptămana viitoare, selecţionata vranceană va juca al doilea meci din grupă, în deplasare, la Tulcea, în compania reprezentativei locale. Meciul are loc pe 16 octomrbie, cu începere de la orele 15.00, cel mai probabil pe stadionul municipal din Tulcea. (Dan CHIRIAC)